AktüelGüncelGündemTürkiye

Marmaris Belediyesi ve çevrecilerden peş peşe otel inşaatı açıklaması

Paylaş:

Marmaris Belediyesi ve çevrecilerden peş peşe otel inşaatı açıklaması

Muğla’nın Marmaris ilçesinde Sinpaş GYO’nun bağlı ortaklığı Kızılbük GYO tarafından yapımı devam eden otel inşaatın mahkeme kararıyla durdurulmasının ardından çevreciler inşaatın durmadığını belirterek yeni eylemler gerçekleştirmişti. Çektikleri görüntülerin ardından yaptıkları kurum ve kuruluşlarla ilgili suçlamalara Marmaris Belediyesi video çekimleriyle cevap verince, Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi yeni bir açıklama yaptı.

BELEDİYE TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA

İçmeler’de yapımı devam ettiğiyle ilgili yapılan açıklama sonrasında Marmaris Belediyesi dün şu açıklamayı gerçekleştirdi:

* “Bazı çevreler tarafından inşaatın devam ettiğine yönelik yanlış ve kamuoyunu yanıltıcı bilgilendirmeler yapılmaktadır. Ancak inşaat faaliyetlerinin durdurulduğu 8 Ağustos tarihinden itibaren zabıta ekiplerimiz 24 saat içinde gece – gündüz habersiz denetimler yapmakta ayrıca ihbar durumunda anında bölgeye intikal etmektedir.

* 24 saat içinde ortalama 10-12 kez habersiz olarak yapılan denetimlerde ve ihbar üzerine yapılan kontrollerde hem fotoğraf hem de video kaydı ile tespitler yapılmaktadır.

* Bazı çevrelerin inşaatın devam ettiği iddiasına rağmen sizlere gönderdiğimiz değişik gün ve saat aralıklarında çekilen videolarda da görüldüğü üzere herhangi bir inşaat faaliyeti bulunmamaktadır.

* Ayrıca inşaatta çalışan işçiler de tahliye edilmiştir. Marmaris Belediyesi olarak konuyla ilgili iş ve işlemlere hukuki sürece uyarlı olarak devam etmekteyiz.”

ÇEVRECİLERDEN KARŞI CEVAP GECİKMEDİ

Her türlü mücadelelerinde bilgi ve belge olmadan hiçbir paylaşım yapmadıklarını belirten Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi karşı cevap olarak şu açıklamayı yaptı:

* “Dün farklı noktalardan elde ettiğimiz inşaat faaliyeti görüntüleriyle, duygusal yakınlık içerisindeki belediye ile firmanın yanıltıcı beyanlarda bulunmayı alışkanlık haline getirdiğini bir kez daha görmüş olduk.

* Firmanın yanıltıcı açıklamalarını parasal çıkarı olması nedeniyle anlamak mümkün ancak kamusal görev yapan Marmaris Belediyesi’nin gerçekleri görmemek için yukarıya bakmasını, hakikati tahrif etmesini kamu vicdanında affetmek mümkün değil.

* Belediyeyi bugün verdiğimiz dilekçede yer aldığı gibi yapı tatil tutanağını yasalara uygun biçimde düzenlemeye, mahkeme kararının uygulanmasındaki yasal sorumluluğunun hakkını vermeye davet ediyoruz.

* Yapı tatil tutanağının mevcut ruhsat sayısı kadar yani 16 adet düzenlenmesi gerekirken firmanın itiraz etmesi halinde iptal edilmesinin önünü açacak şekilde yasalara aykırı biçimde 1 adet düzenlenmiştir. Aşağıda yer alan video görüntüleri bizzat kentini korumaya çalışan Marmarislilerin olağanüstü gayreti ile elde edilmiş, manipülatif açıklamaları kadük hale getirmiştir.”

‘İNŞAAT DURMADI’ İDDİASI

İnşaatın durmadığını, içerideki çalışmaları görüntülerle ispatladıklarının da belirtildiği açıklamada şöyle denildi:

* “Bu gerçeğe karşın ne belediye ne de kolluk kuvvetleri bir tek tutanak tutmamıştır. Firma önce Milli Parkların kapısıyla dokunulmazlık elde etmiş, dilekçe ve baskılarımız sonucu kapı kontrolü Sinpaş’ın elinden alındıktan sonra ise emniyet güçlerince oluşturulan set ve tarafımıza 5 gün içinde 2 gözaltı yapılarak alandan uzaklaştırılmamız şeklinde himaye altına alınmıştır. İşte belgelerimiz:

* 1. video ve 2. video: 16 Ağustos tarihinde kazandığımız mevzi sonucu nöbet alanını şantiye yakınına taşımamızla içerideki tahribat ve faaliyet tarafımızca belgelendi. Bu ifşa ve mevzi firmanın kaçak çalışmasını engelleyeceği için tüm gücünü kullanarak yarattığı baskı sonucu TEM tarafından gözaltına alındık. Kolluk kuvvetlerince kolay gözlem yapacağımız bu alandan çıkarıldık ve bir daha bu noktaya sokulmadık.

* 3.video: Belediyenin inşaatı boşalttığını gösteren ve bizleri heyecanlandıran görüntüleri içermektedir.

* 4. video: 17 Ağustos tarihinde N.K. adlı vatandaşın Facebook hesabından yayınladığı inşaat faaliyetlerini kanıtlamaktadır.

* 5, 6, 7, 8, 9, 10. videolar ise yapılan açıklamaların ne kadar gerçekten uzak olduğunu kanıtlamak üzere teleskopla inşaatın durmadığını gösterir verileri içermektedir.

* 11. video yüksek tonajlı aracın mühürlenmiş inşaata girişini göstermektedir.

* 12. video kolluk kuvvetlerinin nöbete ara vermemize neden olan sözlerini yerine getirmediklerini, bırakın yüksek tonajlı aracın alana sokulmamasını kontrol dahi edilmediğini göstermektedir.

* 15, 16, 17. fotoğraflar ise iptal davası Muğla 3. İdare Mahkemesi’nde görülmekte olan ruhsatlara aittir. Marmaris Belediyesi aleyhine Muğla 2. İdare Mahkemesi’nde açmış olduğumuz ruhsat iptal davasında belediyece sunulan belgelerdir. Ruhsat iptalleri ile ilgili 2 ayrı davamız mevcuttur.”

“EVRAKLAR YASA VE MEVZUATA AYKIRI BİÇİMDE DÜZENLENDİ”

“Ruhsat resimlerinden açıkça görüleceği üzere evraklar yasa ve mevzuata aykırı biçimde düzenlenmiştir” denilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

* “İsim ve tadilat adı altında yasalara aykırı biçimde yapıların vasıfları değişmiş, 555 odalı otel ruhsatı 555 mesken ve 1 adet otel ruhsatına dönüşüvermiş, metrekaresi 46 binden, 117 bin metrekareye çıkarılmıştır.

* Yine 4 Ocak tarihli isim değişikliği ruhsatında ise inşaat alanının bu kez 122 bin metrekareye çıkarıldığını görüyoruz. Ruhsatlardaki bu durum ile belediyenin firmanın kaçak çalışmasını görmezden gelmesi anlaşılır olmaktadır.

* Bir kentin ‘mahkeme kararı uygulansın’ çığlığını kısmaya çalışmak, elde ettiği bilgi ve belgeleri yeniden sunmaya zorlamak ve gereğini yapmamak olsa tüm sorumluların utancıdır.”

SEPİYOLİTİN HAYVAN  YEMİNDE KULLANIMI

Sepiyolitin, sorptif özelliği, serbest akışkanlığı, topaklaşmayı önleyici özelliği, toksik olmayan özellikleri ve kimyasal tepkisizliği temel alınarak hayvan beslemede kullanımı üzerine araştırmalar devam etmektedir. Sepiyolitin tüm hayvan türlerinde güvenli bir şekilde %2’ye kadar kullanılabileceği E562 ve E563 ile onaylanmıştır. Sepiyolit diğer killer gibi absorbe edilemezler, inert maddelerdir. Sepiyolitin CAS (Chemical Abstract Service) numarası 63800-37-3 olarak bildirilmektedir. Sepiyolit %1.5 düzeyinde ratlara 12 hafta süreyle verildiğinde toksik etkisinin olmadığı bildirilmiştir.

Bir yem katkı maddesi olarak sepiyolit hayvan besleme alanında teknolojik ve besin madde değerlendirilmesini artırmak amacıyla kullanıldığı gibi çevreyi ve hayvan refahını olumlu yönde etkileyen katkı maddesi olarak da kullanılabilmektedir (Galan, 1996, Onorato ve Escribano, 2013).Sepiyolitin hayvan beslemede kullanım nedenleri :

A.      Sindirim sistemi üzerine etkileri Hayvan sağlığına katkıda bulunan absorpsiyon/adsorpsiyon özelliklerine sahiptir.

Zararlı bileşikleri bağlayarak onların vücuttan atılmalarını sağlarlar. Yemlerde bulunan antinutrisyonel bileşiklerin detoksifikasyonunda ve sindirim bozukluklarının düzelmesinde önemli rol oynar.

B.      Bağışıklık sistemi üzerine etkileri Antimikrobiyel etkileri gözlenmiştir.

Diare enfeksiyonlarını önlemek için yaygın olarak kullanılır.

C.      Yem üretimi üzerine etkileri Mikotoksinler ve ağır metaller için adsorbant olarak kullanılır.

Pelet yem üretiminde bağlayıcı olarak kullanılır. Toksik değildir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.comwww.nanotozlar.comwww.claypacks.com

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com

Atilla Demir Süren

DMRSÜREN Kimya Sanayii ve Dış Tic.Ltd.Şti

Altayçeşme Mah.İstiklal Cad.No:82/B Maltepe-İstanbul

Tel:0216 4421200 Fax:0216 4426626 GSM:0532 5466184

www.dmrsuren.com-www.sunshieldclay.com-www.yemkat.com

Jurnalci.com

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu