Gündem

Mavi/Nazan Bozan

Paylaş:

Salonda oturmuş, onun kendi gibi çok renkli yaşam alanında sohbet ediyoruz.

O güzel mavi gözlerindeki hüzünle karışık parıltı ile anlatıyor. Kâh çocuklğundan dem vuruyor, kâh evlilik anılarından…. Çocuğu olmadığını söylüyor…

Ve bunu kanayan bir yara olmadan kendi kendine ve çevresine uzattığı yardım eliyle nasıl aştığını, üstelik başkalarına da bu konuda şifa olduğunu anlatıyor.

Doğurmamış olsa da, kaç çocuğa annelik ettiğinden söz ediyor…

Çaylarımız geliyor.

Ve ben bu güzel kadının anıları içinde masalsı anlatımını dinlerken içimin derin sularında yüzüyorum. Konuşuyor muyuz birbirimizi şifalandırıyor muyuz bilemiyorum.

Konudan konuya atlıyoruz, bir an göz pınarlarımız yaşarıyor, bir başka an ağız dolusu gülüyoruz.

Onunla ilk kez 2018′ in bir BAHAR günü tanışmıştık.

Şehir dışında ikamet eden bir arkadaşım Bursa’ya gelmiş, birlikte yaptığımız programın bir bölümünde “Burada bir arkadaşım var o ‘da senin gibi “Mavi Mavi” bakanlardan diye bahsetmiş ve o ılık BAHAR gününde adının da BAHAR olduğunu öğrendiğim gönlü okyanus kadınla tanışmıştım.

Hani bir duygu vardır ‘kimi insanları gördüğünüz an çok yakın hissedersiniz kendinize, kırk yıllık tanışıklığınız varmış gibi..’

İşte öyle günlerden biriydi.

Konuştukça konuşuyor, onun sesindeki yumuşaklık, bilgelik, hoşgörü ruhuma iyi geliyordu.

Ardından bulunduğum  STK da kulübüm için bir pazar sabahı konuk konuşmacım olmasını istedim.

Hiç kaprissiz, nazlanmadan konuğum oldu ve o güzel bilgilerini, birikimlerini bizlerle paylaştı.

Bir başka gün yaptığım TV programında kişisel gelişim ile ilgili bir söyleşide ekran karşısındaydık.

Seyirciden gelen soruları yanıtlıyor anlatımı ile beni ruhsal yolculuğuma çıkarıyordu.

Sohbetlerimiz sonunda kendimi hep arınmış, bilgilenmiş, içsel kavgalarımdan kurtulmuş  buluyordum.

3 ay önce ilk kitabını çıkarmış, arayıp “hayırlı olsun” dileklerimi sunarken kitabını benim için imzalayıp kargoya verdiğini söylemişti.

Şehir dışındaydım.

2 gün önce Bursa’ya döndüğüm gibi kitabı kargo elemanından teslim alan komşumun kapısını çalmış, kısa bir sohbetin ardından kitabı elime almıştım.

İkimiz gibi Mavi’ ydi kitabın kapağı.

Heyecanla açtım, (her satırında yine onun samimiyeti ve bilgeliği vardı). Okurken özlediğimi hissettim.

Dün bu güzel ve bilge kadınla buluştum. Her zaman ki gibi sımsıcak gülümsemesi ile karşıladı beni.

Kitaptan, hayattan, an’lardan, anılardan aşktan konuştuk.

Beyin fırtınası yaptık.

Gece yarısı evime dönerken kendimi onunla her buluşmamızın sonunda olduğu gibi huzurlu, mutlu, dingin hissediyordum.

Niye yazdım bunları???

Çünkü….. O çok içten ve samimi bir kitap yazdı.

Okurken her sayfasında içinize dönüp kendinizle yüzleşeceksiniz.

Sorularınızın yanıtını bulacaksınız.

Farkındalığınız artacak belki, belki de yüklerinizden kurtulacaksınız

Belki benim gibi “affedemem” dediklerinizi “affetmisim” bile  noktasına gelecek kadar önemsizlestirdiğinizi göreceksiniz. Daha mutlu ve huzurlu bir SİZ bulacaksıniz içinizde.

Cirius yayınlarından çıkan bu ilk kitabında sevgili arkadaşım BAHAR  SU DİNÇELLER yaşama ait öyle güzel tüyolar veriyor ki kitabın son sayfasında bambaşka SİZ ile tanışıyorsunuz.

Herkesin şifası kendi mahzeninde yıllanıyor.

Şimdi alın elinize 1977 göz güzeli olan bu koca yürekli güzel kadının kitabını ve adı gibi BAHAR dolsun hücrelerinize, SU gibi akıp gidin satır aralarında.

Ruhum dinlendi kitabı okurken, coştum onunla sohbet ederken, aynam oldu benim içime dönerken..

Ruhumun Seyr-i Sefası’ydi kitabının adı…

Ruhumun şifası oldu benim gönül bahçemde

Buluşun Bahar Su DİNÇELLER’in kitabıyla yıkayın ruhunuzu

Yeni bir sabaha

Yeni bir SİZ olarak uyanın

Bu sefer yolculuğunuz Ruhunuzun Sefasına olsun.

Verdiği tüm öğretiler ışık olsun, okuyucuya şifa olsun.

Siz değişirseniz kaderiniz değişir.

Ve hayatınız kitabın kapağı gibi Mavi bir BAHAR olsun.

Ruhumun derinliklerinde ki Mavi ile buluşturduğun için sonsuz teşekkürler..

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu