Ekonomi

Maxxen, Çinli Hithium ile enerji depolamada küresel pazara açılmayı hedefliyor

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Enerji depolama teknolojileri alanında çözümler sunmayı hedefleyen işbirliğine ilişkin detayları ile Maxxen’in stratejik vizyonu, gelecek dönem hedefleri ve yatırım planları, İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında paylaşıldı.

Enerji verimliliği, otomasyon ve yenilenebilir enerji alanlarında faaliyet gösteren Kontek Enerji, kuruluşunun 30. yıl dönümünde küresel ve yerel ölçekte hedeflerini büyüterek depolama teknolojileri alanındaki iştiraki Maxxen Energy’yi hayata geçirdi.

Toplam 25 milyon dolar yatırımla Aydın Ortaklar Sanayi Bölgesi’nde 10 bin metrekarelik alanda kurulan Maxxen’in, 2025’te üretime geçmesi ve gelecek 5 yılda 10 gigavatsaatlik enerji depolama ekipmanları üretmesi hedefleniyor.

Şirketin, dünyanın en büyük batarya üreticileri arasında yer alan Çinli enerji depolama çözümleri üreticisi Hithium Energy ile imzaladığı özel stratejik ortaklık anlaşmasıyla da Türkiye’nin enerji depolama alanında küresel bir güç konumuna gelmesi planlanıyor.

Kontek Enerji Üst Yöneticisi (CEO) Tolga Murat Özdemir, buradaki konuşmasında, küresel ve Türkiye yenilenebilir enerji ve depolama teknolojileri sektöründeki mevcut durumu ve öngörüleri anlattı.

Özdemir, dünya genelinde rüzgar ve güneş enerjisindeki toplam kurulu gücün yüzde 20’si kadar enerji depolama ihtiyacının bulunduğunu söyledi.

Türkiye’de güneş ve rüzgar enerjisi kurulu gücünün 2035’te toplam 83 gigavata ulaşmasının hedeflendiğini belirten Özdemir, bu nedenle enerji depolama yatırımlarının önem kazandığını kaydetti.

Özdemir, bu kapsamda, şirketin uzun süreli araştırmalar sonucunda Hithium ile çalışmaya karar verdiklerini ifade ederek, söz konusu stratejik ortaklık ile pazardaki rekabet güçlerini artıracaklarını vurguladı.

Türkiye enerji endüstrisinin önemli bir noktaya ulaştığına dikkati çeken Özdemir, enerji depolama teknolojilerinin Türkiye’de geliştirilmesini aynı zamanda ihracat yoluyla tüm dünyaya açılmasını hedeflediklerini bildirdi.

Hithium Kurucusu ve Orta Doğu ve Afrika bölgesinden Sorumlu Genel Müdürü Sean Sunming Huang da Hithium’un yüzde 100 şebeke ölçekli enerji depolama çözümlerine odaklanan bir şirket olduğunu ifade etti.

Türkiye pazarına ilk kez Maxxen ortaklığıyla girdiklerini belirten Huang, “Birkaç yıl içerisinde Türkiye pazarının büyük bir ivme kazanacağını öngörüyoruz.” dedi.

Huang, söz konusu anlaşmayla depolama teknolojilerinin daha geniş kitlelere yayılmasını hızlandırarak, dünya çapında enerji dönüşümüne katkı sağlayacaklarını dile getirdi.

Yıllık 3 gigavatsaat üretim kapasitesi öngörülüyor

Kontek Enerji İş Geliştirme Direktörü (CBDO) Ayhan Şahin, AA muhabirine, 30 yıldır faaliyet gösteren Kontek Enerji olarak dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmelere paralel olarak enerji güvenliğini sağlamak ve yenilenebilir enerjiye geçerek küresel ısınmayla mücadeleye katkıda bulunmak istediklerini söyledi.

Şahin, bu kapsamda Çinli Hithium ile enerji depolama alanında teknolojik ve stratejik ortaklık anlaşması imzaladıklarını belirterek, “Bu anlaşmaya göre, Aydın’daki fabrikamızda 10 bin metrekarelik alanda, hücrelerin Çin’den teminiyle birlikte konteynere gelinceye kadar, yani 5 megavatsaatlik, 7 megavatsaatlik konteynerler yaparak bunları gerek ülkemizde gerekse Avrupa’da veya dünyanın herhangi bir yerine ihraç etmeyi planlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu anlaşmanın bu seviyede Türkiye’de bir ilk olduğuna işaret eden Şahin, “Depolama istediğiniz zaman, istediğiniz yerde kullanacağınız temiz enerji kaynağıdır.” diye konuştu.

Şahin, fabrikanın üretimine ilişkin de “2025’in ilk çeyreğinin sonunda üretime başlamış olacağız. Bu arada fabrikamız donanımlandırılıyor. Üretim kapasitesi ilk etapta 1 gigavatsaat olacak ama 2027’nin sonlarına doğru 3 gigavatsaatlık bir kapasiteyi öngörüyoruz.” bilgisini paylaştı.

Hücrelerin Hithium markasıyla geleceğini ifade eden Şahin, “Biz konteynerlerde ya da diğer kabin tipi çözümlerde kendi markamızı, yani Maxxen markasını kullanabileceğiz ve bu şekilde bütün dünyaya ihraç edebileceğiz. Tercihimiz Maxxen’i ön plana çıkartmak.” ifaderini kullandı.

Şahin, ihracat hedeflerine de değinerek, “Maxxen olarak tüm dünyaya ihracat yapabiliriz ama ilk etapta hedefimiz Avrupa. Yani İngiltere ve kıta Avrupası.” şeklinde bilgi verdi.

Gelecek dönemde Hithium’un hücre imalatına ilişkin de işbirliği yapabileceğine dikkati çeken Şahin, mevcut durumda önceliklerinin konteyner tipi depolama tesislerini üretmek olduğunu kaydetti.

Muhabir: Firdevs Yüksel

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu