AktüelEğitimGüncelGündemTürkiye

MEB’den Liselere Ek Sınav Kararı

Paylaş:

Millî Eğitim Bakanlığı’nca lise 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri ile mezun olamayan ve üniversitelere yerleştirilen öğrenciler için kasımda ek sorumluluk sınav hakkı verildi.

MEB tarafından illere gönderilen yazıda, 2019-2020 ve 2020-2021 eğitim öğretim yıllarının COVID-19 salgını sebebi ile yüz yüze ve uzaktan eğitimle tamamlandığı anımsatıldı.

Ayrıca bu süreçte lise öğrencilerinin sorumlu olunan ders sayısına bakılmadan başarısız oldukları derslerden sorumlu olarak bir üst sınıfa geçmelerinin sağlandığı hatırlatıldı.

TALEPLER GELDİ

MEB’in duyurusuna göre, yazıda, bu durumdan kaynaklı olarak bazı öğrencilerin sorumluluğu bulunan ders sayısının arttığı ve takvimine göre yapılan sorumluluk sınavlarında derslerin tamamının sorumluluğunun kalkmasının mümkün olmadığına işaret edilerek öğrenci ve velilerden taleplerin geldiği belirtildi.

Bu kapsamda, ortaöğretim kurumlarının 10, 11, 12. sınıflarında öğrenim gören öğrenciler ile 12. sınıfta mezun olamayıp beklemeli durumda olan ve 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında YKS sonucunda üniversitelere yerleşen ve geçici kayıtları yapılarak 31 Aralık 2021’e kadar kesin kayıtlarının yapılması gereken öğrenciler için ek sorumluluk sınavı hakkı tanındı.

Ek sorumluluk sınavlarının, 2021-2022 eğitim öğretim yılına mahsus olmak üzere kasım ayında yapılması kararlaştırıldı.

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu