AktüelGüncelTürkiye

Memur-Sen’in açıkladığı açlık sınırı 3 bin 27 lira

Paylaş:

Memur-Sen’in açıkladığı açlık sınırı 3 bin 27 lira

İktidara yakınlığıyla bilinen Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan ‘açlık-yoksulluk’ araştırmasına göre; Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 3 bin 27 lira, yoksulluk sınırı ise 8 bin 595 lira oldu. Memur-Sen’in açıkladığı açlık sınırı, 2 bin 824 lira olan asgari ücreti 203 lira aştı.

Memur-Sen, ekim ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 3 bin 27 lira, yoksulluk sınırı ise 8 bin 595 lira olarak hesapladı. Yapılan araştırmaya göre; ekim ayında, eylül ayına göre gıda maddesi fiyatlarında ortalama yüzde 3,12’lik bir artış meydana geldi.

Ekim ayında, eylül ayında en büyük artışlar, yüzde 36,99’la sivri biber, yüzde 32,25’le domates, yüzde 19,65’le kabak, yüzde 14,29’la patates; en çok düşüşler ise yüzde 34,68’le limon, yüzde 11,96’yla elma, yüzde 7,43’le havuç, yüzde 6,14’le kuru soğan fiyatlarında yaşandı.

Isınma fiyatlarında ortalama yüzde 13,71’lik bir artış gözlenirken barınma fiyatlarında da yüzde 1,43’lük bir artış oldu. Aydınlanma fiyatında ise herhangi bir değişim olmadı.

Giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 4,06’lık bir artış gözlendi. Giyim fiyatlarındaki en büyük değişim, yüzde 19,25 artışla erkek ceketi, yüzde 18,77 artışla pardösü, yüzde 17,21 artışla çocuk elbisesinde oldu.

Ekim ayında ulaşım fiyatlarında ise yüzde 1,96’lık bir artış olduğu belirlendi. Bu alandaki en büyük değişimlerin, yüzde 19,27 artışla LPG, yüzde 6,63 artışla mazot fiyatlarında olduğu gözlendi.

Kişisel temizlik ve bakım ürünü fiyatlarında ise yüzde 2,12’lik bir artış oldu. Kişisel temizlik ve bakım ürün fiyatlarındaki en büyük değişimin, yüzde 6,99 artışla tıraş malzemesi fiyatlarında olduğu tespit edildi.

Ekim ayında, sağlık ürünü fiyatları yüzde 1 arttı. Gözlük camı ve çerçevesi fiyatları yüzde 3,19 yükselirken ilaç fiyatları yüzde 0,1 azaldı. İnşaat malzemelerinde ise yüzde 3’lük bir artış yaşandı. Bu alandaki en büyük değişimin, yüzde 6,27 artışla pencere (PVC), yüzde 4,68 artışla fayans fiyatlarında olduğu gözlendi.

Eğitim-kültür fiyatlarında da yüzde 1,57’lik bir artış oldu. Yurt dışı tur fiyatları yüzde 10,82, tiyatro biletleri yüzde 8,94, bilgisayar fiyatları ise yüzde 5,48 yükseldi.

Haberleşme fiyatları ise yüzde 0,9 arttı. Bu alandaki en büyük değişimin, yüzde 2,1 artışla telefon ekipmanları, yüzde 1,92 artışla telefon onarım fiyatlarında olduğu gözlendi.

KURŞUN OKSİT MÜRDESENK NEDİR?

Kurşun oksit , PbO, mol ağırlığı 223, sırlarda çok kullanılan oksitlerden biridir.

880C’de erimeye başlar.

Başta ucuz olması ve çok iyi eritici özelliğinin olmasından dolayı tercih edilir.

Özellikle ham çömlekçi sırların yapımında kullanılan bir hammadde olup, renksiz parlak sırlara sarımtırak bir görüntü verir.

Kurşun oksit, çinko oksit ve silis ile birlikte kullanılırsa çözünürlüğü artar.

Sırı yumuşatarak ona esneklik kazandırır, gerilme yeteneğini artırır.

Sır çözeltisinin viskozitesini düşürür.

Alkalilerle karıştırıldığında sırın genleşme katsayısını düşürür.

Kırınım katsayısının yüksekliğinden dolayı çok parlaklık verir.

Bu nedenle artistik ve süs amaçlı formlarda daha çok kullanılır.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

Kimyadeposu.com

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

PAROX CAM ÇİZİK GİDERME TOZU

Parox  oto camına nasıl uygulanır?

Parox’un cama uygulanması, boya üzerinde yaptığımız polisaj uygulamaları ile büyük benzerlikler gösteriyor. İkisi arasındaki temel fark, malzemelerin sertlik farkı. Boyalı yüzey cama oranla çok yumuşak. Cam çok sert bir malzeme olduğu için boyaya oranla daha yüksek devir/baskı/süre gerekiyor sonuç alabilmek için...

Parox  uygulamasına geçmeden önce, uygulama yapacağınız camı çok iyi yıkayın, kil uygulayın, cam üzerinde ne kadar boya, reçine, pislik vb. varsa temizleyin. Bu sayede camınızın durumunu daha 
net bir şekilde görebileceksiniz.

Parox un Hazırlanması

Parox toz halinde bir malzeme. Bunu camınızda kullanılabilir hale getirmek için sulandırmanız gerekiyor. Bunun için küçük bir şişeye yaklaşık 50 gr. kadar toz seryum dökün ve azar azar su ekleyip karıştırın/çalkalayın.

Kıvamının ne çok kuru, ne de çok sıvı olması gerekiyor.

Camınızın durumuna göre 50-150 gr. civarında parox

 yeterli olacaktır

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu