Merkel davet ettimi,etmedimi?

Haber  Ajanslarının  geçtiği ilk bilgilerde, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Solingen kentindeki anmalara katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu üzerinden,Cumhurbaşkanı Erdoğan’a davet  yapıldığı yönündeydi.Geçilen bu haberin ardından Almanya’dan konuyla ilgili jet açıklama geldi. Hükümet kaynakları, Merkel’in böyle bir davette bulunmadığını ve ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ancak Almanya Cumhurbaşkanının ülkeye davet edebileceğini’ belirtti.

Bunun yanısıra CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce de, Kırıkkale’de düzenlediği mitingde Merkel’e tepki göstermiş ve “Sen kimsin? Kimin cumhurbaşkanı olacağını sen biliyor musun? Herkes haddini bilecek” sözleriyle sert bir şekilde eleştirmişti.

Konuyla ilgili son açıklama ise Bakan Çavuşoğlu’ndan geldi. Dışişleri Bakanı, “Olayın özü ne? Cumhurbaşkanımız, son telefon görüşmelerinde hem (Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter) Steinmeier ile hem Merkel ile yaptığı görüşmede, cumhurbaşkanımızın Almanya ziyareti görüşüldü ve Almanya’ya beklediklerini de söylediler. O zaman daha seçim kararı çıkmamıştı… Kendisi (Merkel) de dedi ki; ‘Seçimlerden sonra sayın cumhurbaşkanının ziyaretini planlayacağız, sayın cumhurbaşkanını bekliyoruz.’ Ama resmi davet demedi. Dolayısıyla daha önce konuşulan konunun devamıdır. Bu da son derece doğaldır. Seçimlerden sonra sayın cumhurbaşkanının ziyaretini bekliyoruz demesi de bir başbakan için gayet doğaldır.” diye konuştu.

Jurnalci.com