Ekonomi

Merkez’e adrese teslim ihale uyarısı

Paylaş:

Merkez Bankası’nın bilgisayar ve çok sayıda teknik aygıtı herkese açık ihale düzenlemeden marka ve model belirterek aşikâr firmalardan aldığı tespit edildi.

Tutturamadığı enflasyon maksatlarını lüks otellerde açıklamaktan vazgeçmek zorunda kalan Merkez Bankası’nın bilgisayar ve teknik aygıt alımlarını adeta ‘adrese teslim’ ihalelerle muhakkak firmalardan aldığı ortaya çıktı. Merkez Bankası’nın 2021 yılı hesaplarını inceleyen Sayıştay, banka idaresinin 200 dizüstü bilgisayar, 450 adet taşınabilir bilgisayar, 700 adet yerleştirme istasyonu ve 700 adet imaj ünitesini ‘doğrudan belirli marka ve modelleri işaret ederek’ satın aldığını belirledi. Sayıştay, Merkez Bankası’nı açıkça marka belirtme yoluyla öteki firmaların ihalelere katılmalarını engellediği gerekçesiyle ihtarda bulundu.

MEVZUATA AYKIRI

Sayıştay raporunda, kamu ihalelerinde rekabetin sağlanmasının temel hedeflerden birisi olduğu, rastgele bir isteklinin ihaleye katılmasını engelleyici ya da ihalenin muhakkak bir isteklide kalmasını sağlayacak biçimde ihale dokümanında düzenlemelere yer verilmesinin mevzuatın temel unsurlarına muhalif olduğuna dikkat çekildi. İhale teknik şartnamelerinde saydamlığın, eşit muamelenin, rekabetin sağlanması için aşikâr hassasiyetlerin gösterilmesi gerektiğini belirten Sayıştay, “Teknik kriterlerin, rekabeti engelleyici konular içermemesi ve bütün istekliler için fırsat eşitliği sağlaması temel amaçlardandır” ihtarında bulundu. Sayıştay raporunda Merkez Bankası’nın marka ve model ismi yazma konusunda hareket serbestisi olduğunu düşünerek teknik şartnamelerde açıkça belli markaları işaret ettiği, bu fikirle belirli firmaları davet edip alımı gerçekleştirdiği tabir edildi.

Yapılan savunma yetersiz bulundu

Merkez Bankası’nın savunmasını da alan Sayıştay, yönetmelikte marka ve model belirtmeyi yasaklayan bir kararın bulunmuyor olmasının, öbür firmaların ihalelere katılmasını engelleme konusunda hak doğurmayacağına da hükmetti. Raporda, “Herhangi bir isteklinin ihaleye katılmasını engelleyici ve veya ihalenin muhakkak bir isteklide kalmasını sağlayacak halde ihale dokümanında düzenlemelere yer verilmesi temel unsurlara karşıttır. Ayrıyeten istisnai alımlar olmamasına karşın istisna kapsamında alım yapılması yönetmeliğe aykırıdır” denildi.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu