Ekonomi

‘Merkez’e göre ev fiyatları aylık yüzde 7.33, yıllık yüzde 94.66 oranında arttı: Konuta zam tam gaz

Paylaş:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), temmuz ayı Konut Fiyat Endeksi’ni yayımladı. Buna göre, Türkiye genelinde konut fiyatları temmuzda aylık yüzde 7.33, yıllık yüzde 94.66 arttı. Türkiye genelinde konut metrekare birim fiyatı 26 bin 537 TL oldu. İller bazında bakıldığında konut fiyatları Ankara’da yıllık yüzde 105.2, İzmir’de yüzde 97.1, İstanbul’da ise yüzde 82.7 oldu. 

ENFLASYONUN ETKİSİ

Fiyat artışlarını yorumlayan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Hakan Akdoğan, düşen talebe rağmen yaşanan bu artışların tamamen enflasyon kaynaklı olduğunu söyledi. ‘Balon fiyat’ söylemlerinin gerçekliğini yitirdiğini de belirten Akdoğan, “Fiyatlar enflasyon ve artan maliyetlerle doğru orantılı olarak artması gerektiği kadar artıyor. Düşüş ihtimal dahilinde bile değil şu an” dedi.

Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan ise “Son 2 yıldır dolar bazında yüzde 100’e varan artışlar vardı. Şu an o artış durdu. Dolar bazında geriliyor ama TL olarak bir gerileme yok. Fiyat artışlarının 2023’ü yıl ortalamasında yüzde 85’le kapatmasını bekliyorum” dedi.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa ise piyasada ciddi pazarlıklar döndüğünü ve eski evlerin fiyatlarında bir gevşeme gördüklerini belirtti. Endeksteki artışı sıfır evlerin tetiklediğini söyleyen Aşa, “İkinci el evlerde fiyat düşüşleri görüyoruz. 4.5 milyon TL’lik evler 3 milyona kadar geriledi” diye konuştu.

KİRALARA DA YANSIYACAK

Satış fiyatlarındaki bu artışın kiralara da yansıyacağını söyleyen Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz ise “Konut almak hayal bile değil artık. Şimdi kiralamak da hayal olmaya başladı. Yıllarca çalışan insanlarımızın başını sokacak bir ev hayali son 2 yıldır suya düştü. Acilen inşaat maliyetini düşürecek önlemler alınmalı. Üçten fazla evi olanlar için varlık vergisi gelmeli. Kapsamlı bir konut politikası şart, mevcut politikalarla insanlar başını sokacak ev bulamıyor” diye konuştu.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu