Metro projeleri iptal edilmeye devam ediyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, Ümraniye-Göztepe-Ataşehir ve Kaynarca-Tuzla metrolarıyla birlikte dört metro projesinin daha iptal edildiğini bildirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, Ümraniye-Göztepe-Ataşehir ve Kaynarca-Tuzla metrolarıyla birlikte dört metro projesinin daha iptal edildiğini aktardı.

İBB, aldığı karar neticesinde toplamda altı metro projesini iptal etme kararı aldı.

Edinilen bilgilere göre, Kaynarca-Pendik-Tuzla, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli, Kirazlı-Halkalı, Başakşehir-Kayaşehir ve Mahmutbey-Bahçeşehir metro hatlarının iptal edildiği, Ulaştırmadan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu tarafından 29 Aralık 2017’de birer yazı ile ilgili firmalara iletildi.

Yazıda, ihalenin Başkanlık yazısı ile iptal edildiği belirtilerek, sözleşmenin karşılıklı feshi için 7 gün içinde yetkili temsilcinin idareye gönderilmesi istendi.

1.6 milyar liralık ihale iptal

Alarko Holding bağlı ortaklığı Alsim Alarko’nun yüzde 50 pay sahibi olduğu ortak girişimin kazandığı 1.6 milyar liralık Kaynarca-Pendik-Tuzla metrosu inşaat ve elektromekanik sistemleri ihalesinde 14 Nisan 2017’de sözleşme imzalanmıştı.

Yaptığı açıklamayla ihalenin iptal edildiğini duyuran Alarko Holding’in dün hisselerinde yüzde 2.34 düşüş yaşanmıştı.

Sözleşmenin karşılıklı feshi istendi

İBB, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro ihalesinde de , Nurol-Gülermak ortaklığına gönderdiği yazıyla sözleşmenin yedi gün içerisinde feshini istedi.

12 Ağustos 2017’de başlayan ihale sürecini 2.469.924.400 TL’lik teklifle Nurol-Gülermak ortaklığı kazanmıştı.

İBB’den açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden, basında yer alan metro projelerinin iptal edildiği haberleriyle ilgili yapılan açıklamada, 2017 yılı içerisinde yapılan ve 6 hattan oluşan metro projelerinin değil ihalelerinin iptal edildiği belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden basında yer alan 6 adet metro projesinin iptal edildiği yönündeki haberlere ilişkin yapılan açıklamada, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2017 yılı içerisinde yapılan ve 6 hattan oluşan metro projeleri değil, ihaleleri iptal edilmiştir. Metro hatlarının uzatılıp yeniden projelendirilerek, daha ekonomik ve daha hızlı bir şekilde yapılabilmesi için söz konusu ihaleler iptal edilmiştir. Böylece toplam uzunluğu 76,9 km olan 6 proje iptal edilmediği gibi, İstanbul’un ulaşımına köklü çözüm için metro yatırımları bin kilometre hedefine uygun olarak genişletilmiş olacaktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, her yere metro, her yerde metro hedefimiz doğrultusunda, söz konusu metro projelerimizi önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağımızı saygıyla duyururuz” denildi.

Jurnalci.com