Mimar, gazeteci Aydın Boysan vefat etti

Mimar, gazeteci ve yazar olan Aydın Boysan, İstanbul Ulus’ta bulunan evinde organ yetmezliğinden dolayı 97 yaşında hayatını kaybetti.

Mimar, gazeteci ve yazar olan Aydın Boysan, İstanbul Ulus’ta bulunan evinde organ yetmezliğinden dolayı 97 yaşında hayatını kaybetti.

‘Çok renkli kişilik, çok iyi insan’

NTV’de canlı yayına katılan şair, yazar ve çevirmen Cevat Çapan, Boysan hakkına şunları söyledi:

“Çok iyi gazeteci, çok renkli kişilik, çok iyi insan. Cömertlik denen kavramın somut örneğidir. Bize çok şey öğrettiğini sanıyorum. Onu hep sevgiyle ve hürmetle anacağız.”

‘Kuşaklar arasında hiçbir ayrıcalık görmezdi’

Boysan’ın yakın arkadaşlarından sanatçı Mustafa Alabora, kaybıyla ilgili şunları söyledi:

“Gerçekten çok fena. Münir ağabeye üzülürken Aydın ağabeyin de kaybını öğrendim. Aydın ağabey bana ‘Kaybolma’ derdi. Kaybolmamak için konuşuyorum. Aydın ağabey ile dostluğumuz sofralarda başladı ama oğlu gibi sevdi sağolsun. Bizim dostluğumuz bitkiler ve çiçeklerle başladı. İkimiz de bitkilere ve çiçeklere çok düşkündük. Doğaya çok düşkün bir adamdı. İnanılmaz derecede bilgi birikimi olan bir adamdı. Kuşaklar arasında hiçbir ayrıcalık görmezdi.”

Aydın Boysan kimdir?

Aydın Boysan, İstanbul doğumlu olmasına karşın aslen Rizelidir. Öğretmen Nevreste Hanım ile muhasebeci Esat Boysan’ın oğludur.

1939 yılında Pertevniyal Lisesi’ni, 1945’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Mimarlık Bölümü’nü) bitirdi. Mesleğini 1999’a kadar ara vermeden sürdürdü.

Türkiye Mimarlar Odası’nın kurucuları arasında yer aldı; yönetim kurulu üyesi, ilk genel sekreteri ve İstanbul şube başkanı oldu. 1945 yılında başladığı mimarlık mesleğine 2000 yılına kadar fiilen devam eden Aydın Boysan, mimar olarak çalıştığı 55 yıl boyunca 1.5 milyon metrekare bina tasarlamıştır.

1957-1972 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ders verdi. Ulusal ve uluslararası mimarlık yarışmalarında ödüller kazandı. Kendi kitaplarını basmak için Bas Yayınları’nı kurdu. Aralıksız olarak on yıl Hürriyet ve üç yıl Akşam gazetelerinde köşe yazıları yazdı.

Jurnalci.com