DünyaGüncelGündem

‘Misak-ı Milli’ ve 3. dünya satranç savaşı

Paylaş:

Türkiye’de Musul operasyonu ile birlikte başlayan ‘Misak-ı Milli’ tartışması giderek alevleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son günlerde Kurtuluş Savaşı sırasında Musul ve Kerkük’ü de içine alarak oluşturulan ulusal sınırların Lozan Anlaşması sonrasında kaybedildiğini vurgulayan açıklamalar yapması, Türkiye’nin bölgede yeniden hak iddia etmeye hazırlandığı yorumlarına yol açıyor. DW Türkçe’ye konuşan uzmanlara göre, Türkiye şimdilik Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olsa da, bölgedeki gelişmelere karşı müdahale hakkını elinde tutmak istiyor.

Musul operasyonu üzerinden bölgede hak iddia eden açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta içinde sarf ettiği  “1923’ün psikolojisi ile hareket edemeyiz” sözleri ile 100 yıllık Misak-ı Milli (Ulusal Yemin) sınırlarını tartışmaya açtı. Cumhuriyet kurulduğundan bu yana dünyada her şeyin değiştiğini dile getiren Erdoğan, “O tarihteki konumumuzu korumayı kazanç göremeyiz” diye konuştu. Erdoğan’ın Musul politikası MHP’den destek görürken, CHP Musul operasyonuna ilişkin Türkiye’nin attığı adımlar konusunda Meclis’in bilgilendirilmesini talep ediyor. HDP lideri Demirtaş ise Türkiye’nin Musul ve Kerkük’ü sınırlarına katmayı planladığı görüşünü dile getiriyor.

Peki, Erdoğan’ın Misak-ı Milli çıkışı, beraberinde Musul ve Kerkük’ün ilhakına yol açabilecek bir süreç başlatabilir mi?

“Statüko değişirse, Türkiye’nin tavrı değişir”

Prof. Dr. Mensur Akgün’e göre, Erdoğan’ın amacı sınırları değiştirecek bir adım atmak değil. Buna karşın Musul ile Türkiye arasındaki tarihi ve duygusal yakınlığa dikkat çeken Akgün, “Unutmayalım ki Musul sorunu Lozan’dan sonra çözüldü. Hatta Türkiye bir dönem Musul petrollerinden pay da aldı. Bugün Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar toprak talebinden ziyade, Türkiye’nin güvenliğine yönelik” diye konuşuyor. Türkiye’nin bölgedeki öncelikli hedefinin sınır güvenliği ve hatta ülke içine sıçrayan terörist faaliyetleri engellemek olduğunun altını çizen Prof. Akgün, Türkiye’nin bölgede gücü giderek artan PKK ve İran’ı da frenlemek istediğini dile getiriyor. Türkiye’nin Suriye ve Irak’ta oluşan güvenlik boşluğunu görmezden gelemeyeceğini ifade eden Akgün, şunları söylüyor:

“Türkiye için asıl öncelik Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasıdır. Ancak eğer bölgede statüko değişirse, Türkiye Misak-ı Milli’den bu yana bu bölgelerde hakkı olduğunu dünyaya tescil ettirmek istiyor. Dolayısıyla Erdoğan’ın açıklamalarını ve Türkiye’nin pozisyonunu yayılmacılık olarak değil, yeni döneme hazırlık ve güvenlik kaygısı olarak yorumluyorum” diyor.

Öte yandan Birleşmiş Milletler’in  ‘Sınırların Değişmezliği’ ilkesini kabul etmiş olan Türkiye’nin Musul operasyonu ve sonrasında nasıl hareket edeceği ise henüz belirsiz. Zira bölgedeki iktidar savaşı çok bilinmeyen bir denklemi andırıyor. Bölgede giderek ısınan Sünni-Şii gerilimi ise IŞİD ile mücadeleyi arka plana atabilecek bir potansiyele sahip.

“Türkiye güvenli bölge kurmaya hazırlanıyor”

Irak ve Suriye’deki gelişmelerin Türkiye’yi bir ‘oldubitti’ ile karşı karşıya bıraktığını belirten Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Irak ve Suriye’de toprak bütünlüğünün sona ermesi halinde yapılması gerekenlerin şimdiden belirlenmesi gerektiği görüşünde. Türkiye’nin yakın zamanda yeni bir göç dalgası ile sarsılabileceğini ve sınırdan içeriye sızacak IŞİD militanlarının çok önemli bir tehlike arz ettiğini kaydeden Caşın, “Birleşmiş Milletler Mülteciler Komiserliği’ne göre 250 ila 700 bin arasında yeni bir göç bekleniyor. Ne yazık ki artık mezhep katliamları da dahil herşey olabilir. Öte yandan PYD’nin Suriye’de güçlenmesi de Türkiye’yi sıkıştıran bir başka konu” diyor. Devletler hukukuna göre sınırların iki komşu ülke tarafından korunması gerekirken, Türkiye’nin hem Irak hem de Suriye sınırındaki tek devlet olarak kaldığına işaret eden Prof. Caşın, şu görüşleri dile getiriyor:

“Musul operasyonunun 6 ay sürmesi bekleniyor. Bu sürede Türkiye sınırına 1 milyon kişi yığılırsa ne olacak? Şu an Türkiye Irak’ın toprak bütünlüğünden yana hareket ediyor. Unutulmamalı ki, 1991’deki 1. Körfez Savaşı’nda ABD Musul’u Türkiye’ye vaat etmesine rağmen Türkiye bunu kabul etmedi. Ancak şu anda Türkiye buralarda güvenli bölge kurmak için tarihsel referansları gündeme getiriyor.”

© Deutsche Welle

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu