GüncelGündem

Miyase İlknur deprem bölgesinin nabzını Malatya’da tuttu: Millet montaja inandı

Paylaş:

Depremin vurduğu illerde 14 Mayıs seçimleri sonrasında iktidarın hâlâ nasıl birinci parti çıktığı tartışılıyor. Yazı dizimizin dün yayımlanan ilk bölümünde iktidardan umudun kesilmemesinin nedeninin, kimlik siyasetinin depremin önüne geçmesi ve iktidarın konut vaadi olduğunu belirtmiştik. CHP’li Veli Ağbaba ile ziyaret ettiğimiz her yerde insanlar PKK görüntülerinin montajlandığı videoya inanmıştı.

İlk üç gün yardım elini uzatamayan ve en acil ihtiyaçları depremzedeye parayla satan iktidarın beklenen hezimeti neden yaşamadığını kahvede konuştuğumuz bir grup şöyle özetlemişti: “Malatyalı iktidar sever. Biz her daim güçten yana oluruz. Huyumuz böyle. İnönü, Menderes, Özal, Erbakan şimdi de güç Erdoğan’da olduğu için ondan yana oy kullanırız…”

Milliyetçi ve muhafazakâr oyların yüksek olduğu Sürgü’de halkla epey sohbet ettik. Çay bahçesinde birçok masada siyaset konuştuk. Ama içlerinden bir masa vardı ki Türkiye’ye örnek olması gereken bir tabloydu. Masa etrafında oturan biri Yeşil Sol Partili, diğerleri MHP’li olmak üzere dört kişinin dostluğunu ve sohbetlerini gıpta ile izledim. Bu dört kişi uzun yıllardan beri farklı siyasi eğilimlerde olmasına karşın dostluklarını bozmadan sürdürüyor. Birbirlerine “Kirve” diye hitap ediyor.

‘MUHALEFETTE SORUN YOK MU?’

Malatya’da AKP’nin hâlâ birinci parti olma nedenini sorduğumuzda MHP’li Ahmet Mutlu, AKP’nin aslında oy kaybettiğini ancak bu oyların Malatya’da MHP ve Yeniden Refah Partisi’ne kaydığını, bunda da iktidarın “PKK, Kılıçdaroğlu’nu destekliyor” propagandasının etkisi olduğunu belirtiyor. Emekli imam olan diğer MHP’li Enver Aksoy da, montaj konusunu muhalefetin iyi işleyemediğine dikkat çekti. Aksoy, “Yirmi yıllık iktidarın bu kadar hatasına rağmen hâlâ bu oyu alması muhalefette bir sorun olduğunu göstermiyor mu” diye soruyor. Üçüncü MHP’li Sürgülü Şahin Özdemir de “Kılıçdaroğlu kaybetmek için her şeyi yaptı” diyerek arkadaşlarını onaylıyor.

Bu saptamalara itiraz eden Yeşil Sol Partili emekli öğretmen Mahmut Şahin, “İktidar kendi medyasını kurdu ve ne yazık ki kırsalda iktidar medyası izleniyor. Muhalefet kendini sadece kendi kanallarında anlatmak zorunda kalıyor. CHP’nin kendi ittifak üyeleri Kılıçdaroğlu’na vermedi. Bu millet kendi celladına âşık. Kılıçdaroğlu ne yapsın” diyor.

Kırk yıldır arkadaş olan gruptan MHP’li Ahmet Mutlu, YSP’li dostu Şahin’e şöyle bir soru yöneltiyor: “Mahmut yav, bence sizin parti hatalı bir karar aldı. Aday çıkarmayıp Kılıçdaroğlu’nu destekleyince Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürdü. Erdoğan hemen PKK propagandasına abandı. Halbuki, ilk turda aday çıkarıp ikinci turda Kılıçdaroğlu’na destek vermiş olsaydınız bu ‘PKK desteği’ propagandası bu kadar tutmazdı ne dersin?”

‘BİR ŞEYH, BİR PADİŞAH GİBİ…’

Şahin, “Valla kirve haklısın. Ben de senin gibi düşünüyorum” diyor ve ardından emekli imam olan Enver Aksoy’a takılıyor: “Bu milletin her yalana inanması, iktidarın illüzyonlarına kapılması, Erdoğan’ın bir şeyh, bir padişah gibi görmesi de sizin gibi imamların eseri ha!…”

Emekli imam Enver Aksoy’un cevabı ilginç: “Bak hele… Yahu ben de sizin gibi öğretmenlerin eseri diye düşünüyordum. Sanki siz çok iyi nesiller yetiştirdiniz de… Gel anlaşalım Mahmut Hoca’m; hem siz öğretmenlerin hem biz imamların hem de bu siyasetçilerin eseridir bu halkın derbederliği.”

İYİ PARTİ ASILMADI MI?

Malatya’da hem CHP hem de Cumhur İttifakı bileşenlerinin katıldığı ortak görüş, İYİ Parti’nin cumhurbaşkanı seçimlerinde Kılıçdaroğlu’na yeteri desteği sağlayamadığı yönünde. Bunu İYİ Partili yöneticiler de kabul ediyor. İYİ Parti İl Başkanı Hakan Yılmaz’ın CHP il yöneticilerine “Seçmenimizi yeterince kanalize edemediğimizin farkındayız” dediğini söylüyor CHP’li bir il yöneticisi.

Doğanşehir’in Polat Mahallesi’nde karşılaştığımız İYİ Parti İlçe Başkanı Süheyla Kurnaz

ŞAİBELİ SANDIKLAR

Türkiye’nin şaibeli sandıklarından Malatya’da da bolca var. Battalgazi ve Pütürge sandıklarından bazılarında ilginç sonuçlar var. Seçmen sayısından fazla oy çıkan sandıklar mı dersiniz, CHP’nin sandık görevlisinin bulunduğu sandıkta CHP’nin sıfır çektiği sandıklar mı dersiniz, sandıktaki oylardan bir tane bile iptal çıkmayıp tamamının Erdoğan ve AKP’ye çıktığı sandıklar mı dersiniz ne ararsanız var.

Pütürge’nin Arınlı köyünde geçen seçimde 92 seçmen bulunan sandıktan 93 oy çıkıyor. Tek bir iptal yok ve oyların 92’si AKP’ye bir oy da YRP’ye çıkmış.

İtiraz için CHP’nin görevlendirdiği avukat bizzat köy muhtarı İbrahim Ayaydın ve adamları tarafından darp edilmiş. 28 Mayıs için sandık görevlisi olarak görevlendirilen kişi muhtar tarafından alenen tehdit edilerek seçim günü köye gelmemesi istenmiş.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu