Ekonomi

Motorine 2 lira 55 kuruş artırım geldi, vatandaş isyan etti

Paylaş:

Zam yağmuru devam ediyor. Motorin fiyatlarına dün gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 2 lira 55 kuruş artırım geldi. Yapılan büyük artırımla birlikte motorinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 44,29 TL’ye yükseldi, akaryakıt fiyatında ise değişim olmadı. Fiyatlar, vilayetler, ilçeler ve bayiler ortasında farklılık gösterirken, son artırımla birlikte yılbaşından bu yana motorine yüzde 19 artırım gelmiş oldu.

“ZAMLAR BELİMİZİ BÜKMEYE BAŞLADI”

Akaryakıta yapılan artırımlar şoförleri de bezdirdi. Akaryakıt istasyonuna gelen vatandaşlar artırımlı fiyatlara şu sözlerle isyan etti.

Emre Demirsoy: Artık bu artırımlar belimizi bükmeye başladı. Her gün 2,5 lira 1,5 lira derken 45 liraya dayandı. Yılsonu gayesi 50 liraydı lakin artık onu da geçecek üzere duruyor. İş yapamıyoruz. Bin liralık yakıt aldık, artık iş yapamaz duruma geldik. Fiyatlarımız çok yükseldi. İşlerimiz azaldı. Bir tedbir alınmasını istiyoruz. Bir yılda akaryakıt iki kat arttı. Dünyada eşi gibisi yok. Geçen sene başı 21 liraydı, şu an 45 lira. İki katını geçti. Umarım düzelir, biz de daha kolay işlerimizi hallederiz diye düşünüyorum. Daha evvel fullüyordum depoyu artık en fazla bin lira 500 lira formunda alabiliyoruz. Kontağı çevirmeye korkuyorum. Kontağı çevirdiğimde 2-3 lira o an yakıyor. Bunun deposu 55 litre bunu fullesem cebimde hiç para kalmayacak. Kredi kartlarına yükleniyoruz.”

“ZAMLARI TAKİP EDEMEZ OLDUK”

Hüseyin Kaplan: Artırımları takip edemez olduk. Devamlı artırım geliyor. Arabayı satmayı bile düşünüyorum ne yapacağım diye. Bıktırdı bizi. Ben emekliyim. Kontağı çevirmeye korkuyorum. Acil bir iş olmayınca çıkmıyorum. Geçenlerde fişleri toplamıştım. Fişlerime baktım, güya kısa müddette değil de yıllar öncesinin fişleriymiş üzere acayip farklar var.

“BAZI YERLERDE GAZ, BİRTAKIM YERLERDE PETROLLER ÇIKIYOR…”

Erdoğan Haşaş: Akaryakıt artırımları bu ekonomik şartlarda hem firmaları hem de sürücülerin belini büküyor. Biz artık bu kadar artırımın olmasını istemiyoruz. Ülkemizde birtakım yerlerde gazlar, kimi yerlerde petroller çıkıyor. İndirim beklerken bizlere daima artırımlar geliyor. Biz de bunlardan şikayetçiyiz. Akaryakıt artırımlarında biraz indirim istiyoruz. Daha evvel çabucak hemen bin lira, bin 500 lira alıyordum şu an artık bazen arabayı kullanmak dahi istemiyorum. Kontağı çevirmeye korkuyorum. Her kontağı çevirmemizde yalnızca yakıtla bitmiyor. Bunun şarj dinomosu var, lastikleri var, yıpranması var. Onlar da artı bir maliyet. Masraflar yükseldi. Hakikaten akaryakıt artırımları, taksiciler olsun, otobüsçüler, minibüsçüler, özel şirketler, şahıslar için çok biçimde yük oluyor. İktisat daima akaryakıta artırım yapmakla da düzelmez. Akaryakıta artırım geldi mi zati bütün eserlere artırım geliyor, o da bizi zora sokuyor.

“AKARYAKIT ÇIKARIYORUZ, DOĞALGAZ ÇIKARIYORUZ LAKİN…”

Özcan Yağcı: Allah daha çok versin diyorum ben. Biz her şeyi hak ediyoruz. O yüzden ben artırım gelmesine üzülmüyorum, tersine seviniyorum. 70 lira olsun, 80 lira olsun, 90 lira olsun. Akaryakıt çıkarıyoruz, doğalgaz çıkarıyoruz ancak hala artırım geliyor.

“BEN DAİMA 200 LİRALIK ALIYORUM, TEMEL FIKRASI GİBİ”

Ayla Rona: Artırım yapılıyor da benim için fark etmiyor. Ben daima 200 liralık alıyorum. Temel fıkrası üzere. Hakikaten bu artırımlar çok üzücü. Yaşanılacak üzere değil. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Yalnızca motorin değil ki her şeye artırım geliyor. Kontağı çevirirken korkmuyorum. Aracımı çok fazla kullanmıyorum. Emekliyim ben. Bir arkadaşa giderken, bir şey olurken kullanıyorum. Her şey değerlendi. Çocukların yardımıyla geçiniyoruz. İki tane çocuğum var, onlar olmasa ben huzurevindeyim. Daha evvel 50 liralık akaryakıt alıyordum, sonra 100 lira alıyordum, sonra 200, artık 400 liralık aldım.”

“MİLLET KAN AĞLIYOR”

Turgut Sarıkaya: Valla uygun olmadı. Zira millet kan ağlıyor. Ben bile gezemiyorum otomobilimle. Hani bunu yapıyorsun her şeye artırım geliyor. Kontağı çevirmeye korkuyorum. Şuraya gidip geleceksin dünya kadar mazot yakıyor. Çalışanlar için, işe gidenler için güç yani.

“DURUM KÖTÜ”

Recep Kul: Ülke kuralları aşikâr. Vatandaş geçinemiyor. Bir depo bin 500 liraya anca doluyor. Durum makûs. Taban fiyat, açlık hududunun altında. Her gün arabanla dışarı çıkamıyorsun. Haftada bir gün anca çıkıyoruz. Evvelce her gün alışverişe çıktığım vakit arabayı kullanırdım, artık hafta sonları bir gün çıkabiliyorum. Mecburî olmadıkça çıkmamaya uğraş ediyoruz. Daha evvelce haftada bir depo kullanırken ayda iki depo anca kullanıyorum. Yarı yarıya kıstık.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu