MSB’yi yalanlayan Emekli Subaylar Derneği’ne Soylu’nun ‘oluruyla’ denetim

MSB’yi yalanlayan Emekli Subaylar Derneği’ne Soylu’nun ‘oluruyla’ denetim
MSB’yi yalanlayan Emekli Subaylar Derneği’ne Soylu’nun ‘oluruyla’ denetim
Paylaş:

MSB’yi yalanlayan Emekli Subaylar Derneği’ne Soylu’nun ‘oluruyla’ denetim

Milli Savunma Bakanlığı’nı “104 amiralin bildirisini kınamadıklarını” şeklinde yalanlayan Türkiye Emekli Subaylar Derneği’ne yönelik (TESUD) bu açıklamadan bir gün sonra denetim başlatıldı. İçişleri Bakanlığı’nın oluruyla Ankara Valiliği, denetim için iki denetçi gönderdi.

104 emekli amiralin bildirisinin ardından Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) yöneticileri, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı 5 Nisan’da ziyaret etmişti. Bu ziyareti “Destek ziyareti” olarak açıklayan bakanlık, ziyaret sırasında dernek yöneticilerinin bildiriyi kınadığı şeklinde bir haber yayımladı.

TESUD’dan yapılan açıklamada ise “Emekli amirallerin bildirisine yönelik herhangi bir kınama ifadesi kullanılmamıştır” denilirken, davetin bizzat bakanlıktan geldiği de vurgulandı. Bu açıklama, bakanlık ile dernek arasında kriz yarattı.

Gazeteci Alican Uludağ’ın ankaragazetecisi.com’da yer alan haberine göre, derneğin bakanlığı yalanlamasının ardından dikkat çeken bir talimat verildi. İçişleri Bakanlık Makamı’nın 6 Nisan tarihili “oluruyla” TESUD’a yönelik denetim talimatı verildi.

Ankara Valiliği, 7 Nisan’da derneğe gönderdiği yazıda, 8 Nisan Perşembe günü (bugün) saat 10:00’dan itibaren denetime başlanacağı bildirildi. Yazıda, şöyle denildi:

“Derneğinizin genel denetime tabi tutulması İçişleri Bakanlık Makamı’nın 6 Nisan 2021 tarihli “olur”ları ile uygun görülmüş olup, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün ilgili yazıları ile de bu denetimi yapmak üzere Bakanlığımız Mülkiye Müfettişi Başkanlığı’nda Dernek Denetçileri V.B.Ç. ve Ö.D.’nin görevlendirilmiş olduğu ve denetime 8 Nisan 2021 tarihinde Perşembe günü saat 10:00’dan itibaren başlanılacağı hususunun derneğinize tebliğ edilmesi istenilmiştir. Bu nedenle, derneğinizin iş ve işlemlerinden bilgi sahibi olan bir yönetim kurulu üyesi veya yetkili dernek görevlisi tarafından derneği ait her türlü defter ve belgelerin incelenmek üzere derneğinizin ikametgahında hazır bulundurulması hususunu bilgilerinize rica ederim.”


Yazıda, 5253 sayılı Dernekler Yasası’nın 19. Maddesindeki, “Gerekli görülen hallerde, derneklerin tüzüklerinde gösterilen amaçlar doğrultusunda faaliyet gösterip göstermedikleri, defterlerini ve kayıtlarını mevzuata uygun olarak tutup tutmadıkları İçişleri Bakanı veya mülki idare amiri tarafından denetlenebilir. Bu denetimler en az 24 saat öne derneklere bildirilir” hükmüne vurgu yapıldı.

Manganez Dioksit DMR 85

DMR85 Mangan dioksit, MnO2 kimyasal formülüne sahip, kahverengi-siyah renkli inorganik bir bileşiktir. Bu siyah-kahverengi katı doğal olarak manganın temel cevheri ve mangan yumrularının bir komponenti olan mineral pirolusitten kaynaklanmaktadır.

DMR85 MnO2′ in ana kullanımı alkalin pil ve çinko-karbon pil gibi kuru hücreli piller içindir. MnO2 ayrıca bir renk maddesi olarak ve potasyum permanganat gibi diğer mangan içerikli bileşiklerin öncüsü olarak kullanılır.

Organik proseslerde, örnek olarak allilik alkollerin yükseltgenmesi için bir aktive edici olarak görev yapar.

Doğada çıkan doğal mangan dioksit, önemli oranda mangan oksit ve safsızlık içerir. Ancak sınırlı miktarda ki tortu, aküler için yeterli saflığa sahip γ modifikasyonunu verir.

Pil ve ferrit imalatı çok yüksek saflıkta mangan dioksit içermektedir. Piller “elektrolitik manganez dioksit” gerektirirken ferritler “kimyasal mangan dioksit” gerektirir.

Mangan dioksit, kimya alanında özellikle redox (indirgenme-yükseltgenme) reaksiyonlarında kullanılmaktadır.

Buna örnek olarak :

KOH ve MnO karışımının ısıtılması:

2 MnO2 + 4 KOH + O2 → 2 K2MnO4 + 2 H2O

Potasyum manganat, yaygın bir yükseltgen olan potasyum permanganatın da öncüsüdür.

Kimya sektöründe indirgeme-yükseltgeme (redoks) tepkimeleride kullanılmaktadır.Ayrıca elektrolit manganez üretiminde de kullanılmaktadır.

Porselen imalatı ve dezenfeksiyonunda kullanılmaktadır.

Boya sektöründe vernikler ve renkli maddelerde kurutma maddesi olarak yardımcı olmaktadır.

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

0216 4421200-0216 4426626

0552 3307100-0552 3308100

www.kimyadeposu.com

Kimyadeposu.com

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş: