Ekonomi

Muğla’da konut fiyatları uçtu, merdiven altı kira vurguncuları türedi

Paylaş:

Muğla’da konut fiyatları uçunca tarlalara istek arttı. Fakat Marmaris merkezde 500 metrekare yere 7,5 milyon TL isteyen de var, 14 milyon TL isteyen de… Emlakçılar, artık de ‘kiracıdan kiracıya merdiven altı kira vurguncularının’ ortaya çıktığını SÖZCÜ’ye anlattı.

Tüm Teşebbüsçü Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) ve Yeni Jenerasyon Gayrimenkul Değerleme ve Lokasyon Tahlili Platformu Endeksa.com işbirliği ile hazırlanan 2022 yılı 1. çeyreğine ait “İkinci El Konut Piyasası Raporu açıklandı.

Rapora nazaran, Muğla’nın kıyı kısımlarında konut ve arazi fiyatları adeta uçtu.

Taşınabilir yapı için Marmaris’in tarlalarına ilgi artarken yeni moda ‘kiracıdan kiracıya merdiven altı kira vurguncuları’ ortaya çıktı.

Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Halkla Bağlantılar Sorumlusu Emlak Müşaviri Çetin Aksu ve Emlak Müşaviri Kaan Kaya SÖZCÜ’ye konuştu.

MARMARİS’İN TARLALARINA İLGİ ARTTI

Emlak Müşaviri Kaan Kaya’nın verdiği bilgilere nazaran, Muğla’nın bilhassa Marmaris, Bodrum ve Fethiye ilçelerinde yerler de fiyatlar uçtu.

Marmaris merkezde 500 metrekare yere 7,5 milyon TL isteyen de var, 750 bin dolar (13 milyon 812 bin TL) isteyen de…

Köylerde emlak rayiç bedelleri de yükseldi.

Marmaris Belediyesi sitesinde resmi olarak Hisarönü Mahallesi’nde metrekaresi 1.200 TL olan yerler bulunuyor. Değirmenyanı’nda 500 metrekare yerin belediye rayiç bedeli 450 bin TL lakin satıcılar 1 milyon 250 bin TL istiyorlar.

SAVAŞTAN KAÇANLAR TALEBİ CANLANDIRDI

İmarlı alanlar dışında kalan küçük ölçekli tarlalara tekerli ve ruhsatlı Tiny House denilen taşınabilir yapıların koyulmaya başlandığına dikkat çeken Aksu, şöyle dedi:

“Her geçen gün emlak konut ve arazi kıymetlerinin fiyat artışları piyasada bir müddettir sakinlik yaşanmasına sebep olmasına karşın bilhassa Rus-Ukrayna savaşından kaçıp Türkiye’ye gelen konukların emlak satış ve kiralamaları piyasaları yükseltmiş ve bedel kazandırmıştı.

Bunun yanı sıra Türk vatandaşlığını almak isteyen yabancı konuklarımızım ilgileri de fazlaydı.. Lakin Vatandaşlık için talep edilen döviz cinsi bedelin artması karşısında taleplerde azalma görülmektedir.”

MERKEZE UZAK MAHALLELERE TALEP FAZLA

Marmaris ve etrafında ki köylere ilginin devam ettiğini de kelamlarına ekleyen Aksu, “Son devirde bilhassa tabiat hoşu Söğüt Mahallesindeki tarlalara yatırım hedefli çok fazla talep oluştu. Bunun yanı sıra taşınabilir yapı (Tiny House) için Marmaris’in tarlalarına istek arttı” diye konuştu.

Genelde 4-8 metre ortasında değişen tekerlekli Tiny House, taşınabilir meskenlerin en büyük özelliği taşınabilir olmaları ve minik konutlar olarak da bilinen, taşınabilir meskenler sayesinde her yerde mesken konforu yaşatması olarak tanımlanıyor.

Karavan ve çadırla karşılaştırıldığında Tiny House’lar hem sağlam yapıları hem de yüksek konforlu donanımları ile ön plana çıkıyor.

Tiny House’lar birinci bakışta yazın kullanılacak bir araç üzere algılansa da güçlü izolasyonları ve iklimlendirme donanımları ile kışın da kullanılabiliyor.

Bütün bunlardan farklı olarak, bilhassa Muğla üzere çok sayıda ilçesindeki birtakım mahallelerin imara açık olmaması nedeniyle bu meskenlerin tercih edildiği biliniyor.

‘MERDİVEN ALTI KİRA VURGUNCULARI’

Emlak fiyatlarının çılgınlığı, kiraların uçması nedeniyle bir grup fırsatçılıkların da doğduğunu belirten Aksu şunları söyledi:

“Özellikle rantı yüksek kiralamalarda meskenleri yıllık peşin ödemelerle kiralayan merdiven altı uyanık vatandaşlar, mesken sahiplerinin bilgisi dışında bu daireleri günlük ve haftalık olarak kiraya verip yüksek rant elde ediyorlar.

Tespit edilenler hakkında gerekli şikayetler yapılmakla birlikte, önemli bir yaptırım olmadığı İçin farklı kesimlerdeki vatandaşlar kayıt dışı kiralama ve satışlara devam ediyorlar.

Kiralamada 1+1’lerin 3 bin 500 TL lakin kirayı yıllık peşin istemeye başlanıldığını belirten Kaan Kaya, “2+1 meskenler 6-7 bin TL. Kiralamada büyük ihtimalle bu kış çok mesken sahibi kiracısı ile mahkemelik olur.

Bu badireyi düşünen mesken sahipleri daima yıllık peşin istemeye başladı. Bu durumda ‘bazı uyanıklara’ gün doğdu.

Yıllık peşin para vererek konutları kiralayan ve diğerine daha yüksek fiyatla kiralayan şahıslar ve hatta emlak ofisleri var. Yıllık bedelle adama kirasını veriyor sonra yazın günübirlik kendi 3-4 katı para çıkartacak formda kiralama yapıyor” dedi.

MARMARİS’TE ALIM-SATIM SAYILARI UÇTU

Kaan Kaya’nın datalarına nazaran, Marmaris’te 1+1 mesken fiyatları 1 milyon 300 bin TL alt sonda satılmaya başlandı. 2+1’ler ise çarşı içinde 2 milyonu gördü. Çarşı içindeki meskenlerin yaşları 30 yaş ve üstü. Yeni daireler ise 2+1’ler 3.5 milyon sayılarında.

Merdiven altı emlakçılar büyük sorun ve sayılar üzerine ne bindirdiklerini kimse bilmiyor. Zira 1 milyona sat dedikleri yeri 1.5 milyona müşteriye pazarlamaya çalışıyorlar.

Özellikle Marmaris dışından müşteri baktıkları için fiyatları rahat şişiriyorlar. Dükkan yok, vergi yok, algı yok, zıtlık olduğunda şikayet edebilecekleri yer yok.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu