Sağlık

Mülteciler sıhhat dalını tıkadı: Tabiplere soruşturma üstüne soruşturma

Paylaş:

Suriyeli sığınmacıların ülkelerine gönderilmeleriyle ilgili tartışmalar iktidar ve muhalefet cephesini karşı karşıya getirirken, kayıtlı mülteci pozisyonundaki Suriyelilerin sıhhat kesimini de önemli manada olumsuz tarafta etkiledi.

YERİNDE DURMAYAN MÜLTECİ SIHHAT DALINI TIKADI

Türkiye’ye sığınmacı olarak gelen Suriyeliler, Göç Yönetimi Vilayet Müdürlüklerine kayıt yaptırdıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı üzere kendilerine verilen süreksiz kimlik evraklarıyla fiyatsız muayene olabiliyor ve ikamet ettikleri mahalle ve semtlerdeki Aile Sıhhati Merkezlerine kayıt yaptırabiliyor.

Ancak mülteci pozisyonundaki Suriyelerin bir mühlet sonra bulundukları kentten ayrılarak yakın akrabalarıyla bir ortada yaşayabilmek için öbür kentlere yerleştikleri, ya da bulundukları ilin bir ilçesinden bir mahallesinden diğer bir mahallesine yahut ilçesine yerleştikleri, bunu yaparken de bulundukları ilin Göç Yönetimi Müdürlüğüne bilgilendirme yapmadıkları için sıhhat dalını önemli manada tıkadıkları ortaya çıktı.

SÜREKLİ VİLAYET DEĞİŞTİRİYORLAR BİLGİLENDİRME YAPMIYORLAR

Doğu ve Güneydoğu’da ikamet edenlerin bir mühlet sonra Karadeniz, İç Anadolu, Ege, Akdeniz ve Marmara bölgesine gittikleri, bu bölgelerde yaşayanların da tıpkı formda Doğu ve Güneydoğu’daki vilayetlere taşındıkları, bunu yaparken ikamet ve kent değişikliğiyle akalalı resmi kurumları bilgilendirmedikleri için tabipler hakkında vazifesi ihmalden soruşturma açıldığı öğrenildi.

Şehir değişikliği olduğu kadar hatırı sayılır bir nüfusun da Suriye’ye döndükleri ve geri gelmedikleri tespit edilirken, Aile Sıhhati Merkezlerinde vazifeli hekim ve yardımcı işçi hakkında Vilayet Sıhhat Müdürlüklerince idari soruşturmalar açıldığı ve yalnızca Diyarbakır’da son bir yılda 50’nin üzerinde hekimin “Görevi ihmal” cürmünden soruşturma geçirdikleri bildirildi.

GEBELİK TAKİBİ VE AŞILAMA YAPILAMAYINCA SORUŞTURMA

Sık sık adres ve kent değişikliği yaptıkları için Suriyelilerin gebelik takibi başta olmak üzere yeni doğan çocukların aşılaması yahut denetimleri tertipli yapılmadığı ve kayıtları tutulmadığı için sıhhat çalışanlarının bu nedenle soruşturma geçirdikleri bildirildi.

Adres değişikliği yapan mültecilerin bağlantı bilgilerinin de sağlıklı olmadığı, kullandıkları cep telefonlarına da ulaşılamadığı için doğum öncesi gebelik takibi ve bebeklerdeki aşılamayla ilgili kayıtların tertipli tutulmadığı gerekçesiyle hekimlere açılan soruşturmalar sağlıkçıları canından bezdirdi.

Diyarbakır merkezde Suriyeli mültecilerin yoğunlukta olduğu merkez Bağlar İlçesinin Kaynartepe, Muradiye, Körhat, Yeniköy, Fatih, 5 Nisan, Yunus Emre ve Pir Şamil mahallelerindeki Aile Sıhhati Merkezlerinde vazifeli bir hekimin kayıtlı 3500 hastaya baktığı, bunun 1200’ünün kayıtlı Suriyeliler oldukları öğrenildi.

Aile tabipleri, “Gebelik takibi ve aşılamalarla ilgili Vilayet Sıhhat Müdürlüklerince soruşturma geçiriyoruz, fakat biz sağlıkçıyız, kolluk kuvveti değiliz. Bende kayıtlı görünen hasta bir bakıyoruz Samsun Canik de çıkıyor, ya da telefonlarını kapatmış nereye gittiği bilinmiyor. Bizlere de güya sabit ikametgah sahibi oldukları halde tamiplerini yapmamışız üzere süreç yapılıyor” diye reaksiyon gösterdiler.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu