GüncelGündem

‘Munzur’daki son baraj tehlikesi de ortadan kalktı’

Paylaş:

Tunceli Baro Lideri Av. Fatma Kalsen ve Av. Özgür Ulaş Kaplan, beraberindeki meslektaşlarıyla birlikte Munzur Vadisi Konaktepe HES ve baraj projesine ait açıklama yaptı.

ÇED SÜRECİ TAMAMLANMAMIŞ

Ankara 10. Yönetim Mahkemesinin 2022/520 Temel, 2022/1671 Karar sayılı kararı da kamuoyuyla paylaşıldı. Kararda, “Bu durumda, evrakta bulunan bilgi ve evraklar ile Ankara 3. yönetim Mahkemesi’nin E:2018/1679 sayılı belgesi ve Erzincan Yönetim Mahkemesi’nin E:2021/1563 sayılı belgesinin birlikte değerlendirildiğinde; ulusal park sayılan yerlerde alışılmış kaynakların işletilmesinin lakin kamu faydası açısından vazgeçilmez ve kesin bir mecburilik doğması durumunda mümkün olabildiği ve Munzur Vadisi Ulusal Parkı’nın Mutlak Müdafaa Zonu’nda inşa edilmesi planlanan Baraj ve HES Projelerinin yapılması konusunda ‘kamu faydası açısından vazgeçilmez ve kesin bir zorunluluk’ bulunduğuna ait 18/04/2011 tarihli Etraf ve Orman Bakanlığı sürecinin iptal edildiği ve ulusal park alanında kalan dava konusu proje için alınması gereken ‘kamu faydası açısından vazgeçilmez ve kesin bir zorunluluk’ kararı açısından tamamlanması gereken ÇED sürecinin tamamlanmadığı anlaşıldığından dava konusu süreçlerde hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır” denildi.

“UZUN PERİYODİK BİR HUKUK MÜCADELESİ”

Yargının verdiği kararla hem Munzur Vadisi’nin hem de Pülümür Vadisi’nin baraj ve HES projeleri bakımından korunduğunu belirten Av. Özgür Ulaş Kaplan, “Bu çok uzun müddetli bir hukuk çabasının sonucunda oldu. Natürel bunu yalnızca hukuk çabası olarak da görmemek gerekiyor. Dersim halkı, çevreciler, sivil toplum örgütleri, baromuz, avukat meslektaşlarımız bu manada önemli emek verdiler. Bütün bu çaba sonucunda bu türlü kararlar verilmesi çok sevindirici ve halkımız için olumlu bir gelişmedir. Halkımıza güzel olmasını diliyoruz” dedi.

“MADENLERLE ÇABAYA DEVAM”

Yıllardır sürdürülen etraf ve hukuk çabası içinde bulunan Tunceli halkına, Tunceli Barosu avukatlarına teşekkür eden Tunceli Baro Lideri Av. Fatma Kalsen, “Artık Dersim coğrafyası açısından HES ve baraj projeleri bir tehdit konusu değil lakin madencilik faaliyetleri noktasında önemli bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Bu noktada ilerleyen süreçlerde hem baromuz hem de halkımızla birlikte gerekli hukukî teşebbüsleri yapacağız. Ve umuyoruz ki artık Dersim coğrafyası kendi doğallığı içerisinde varlığını sürdürecektir” tabirlerini kullandı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu