AktüelEğitimGüncelGündemTürkiye

Murat Ağırel: Dinci Vakıf Yurtları Kamulaştırılsın!

Paylaş:

Gazeteci Murat Ağırel, artan kira fiyatları ile  beraber gündeme gelen yurt sıkıntısına dikkati çektiği yazısında, “Devletten beslenen dinci vakıf yurtları kamulaştırılsın!” çağrısında bulundu.

Türkiye’de üniversitede okuyan 8 milyon 250 bin öğrenci olduğunu; öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılaması gereken Gençlik Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne (KYK) bağlı yurtlarda duruma yönelikse net bir bilgi paylaşılmadığını dile getiren Ağırel, “Bu bilgilere ulaşmak zor… Çünkü Genel Müdürlüğün ve Bakanlığın sayfasında bu veriler belirtilmemiş. Bilgi almak için Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü’nü (KYK) aradığınızda da yetkiliye ulaşmak mümkün değil” ifadelerini kullandı.

En son çıkan haberlere göre KYK’nın ülke geneli ve Kıbrıs’ta toplamda 755 yurdu var ve 700 bin öğrenciye uygun fiyattan barınma imkânı sunuyor. KYK yurt fiyatları özel yurt fiyatlarının 5/1’i kadardır” şeklinde yazan Ağırel, TÜGVA gibi kurumlara tahsis edilen tarihi mekanlar işaret ederek örnekler verdi. “Burada amaç tarihî yapıları vakıflara tahsis ederek Siyasal İslam adına eğitimler vermek” sözlerini kullanan Ağırel şöyle devam etti:

“İnsanın aklı almıyor. Kredi Yurtlar Kurumu’nun yegane görevi olan öğrencilerin barınma ihtiyacı ne yazık ki politikalar gereği yerine getirilmiyor. Üstelik yetmezmiş gibi dinci vakıflara öğrenci barındırdıkları için 174 milyon lira daha para aktarıyor! Peki, ne yapılmalı… Belli ki KYK yurtları yetersiz kalıyor. Her ne kadar CHP’li İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri kendi imkânlarıyla bir şey yapsa da milyonlarca öğrencinin talebine anında yanıt vermek kolay değil. Bağışçıların yardımlarıyla ayakta duran derneklerin dışında kamu eliyle yurt ve gelir elde eden TÜGVA, TÜRGEV, ENSAR, İlim Yayma ve diğer vakıfların kamulaştırılması şart. Zaten bunlar vatandaşın bağışlarıyla kurulmadı ve büyümedi…”

Yazının devamını okumak için tıklayınız.

 

Magnezyum Oksit (Kostik Kalsine) Nedir?

Manyezitin 700- 1200oC ısıda kavrulmasıyla %2,7 CO2 kapsayan kostik kalsine manyezit elde edilir. Hayvan yeminden uranyum karbonat liç sistemlerine kadar geniş bir kullanım alanı vardır.  Oksiklorit veya sorel çimentosu yapımında, suni ipek, suni gübre, kimya endüstrisi vb. de kullanılır.

  • Tarım endüstrisinde, ince tarım seklinde hayvan yemine katılarak: iri taneliler gübre endüstrisinde
  • kok oluşturmayan ince tozlar pastörize tossuzlaştırma malzemesi olarak.
  • İnşaat endüstrisinde; askı taban, izolasyon inşaat blokları ve hafif yapı elemanı olarak.
  • İlaç endüstrisi ve tıpta,
  • Genel kimya endüstrisinde; magnezyum bileşiklerinin üretimini başlangıç malzemesi olarak.
  • Lastik ve plastik endüstrisinde; stabilizatör madde vulkanizör madde olarak.
  • Kâğıt endüstrisinde.
  • Otomotiv yağlama yağlarında; hızlı çalışan motorlar için etkin olarak asitlerin nötrleştirilmesinde katkı maddesi olarak.
  • Uranyum cevherlerinden uranyum oksit eldesindeki karbonat devrelerinde absorbent ve katalizör olarak kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD ŞTİ

0216 4421200-0552 3307100-0532 5466184

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu