GüncelGündem

Mustafa Boydak’a verilen cezanın münasebeti açıklandı

Paylaş:

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 2018’de başlatılan soruşturma kapsamında, Kayseri Sanayi Odası eski Lideri ve iş insanı Mustafa Boydak’ın talimatı ile 2013’de bankada bulunan 2 milyon 698 bin 893 TL’nin, 11 farklı kişinin hesabına 61 dakika içinde Bankacılık Kanunu’na alışılmamış biçimde havale edildiği tespit edildi.

Bu kapsamda, Boydak Holding ortaklarından Mustafa Boydak ile banka müdürü ve çalışanlarının da ortalarında olduğu 4 kişi hakkında ‘5411 sayılı Bankacılık Kanunu’na muhalefet’ kabahatinden dava açıldı.

BDDK AVUKATI DA HAZIR BULUNDU

Kayseri 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, FETÖ/PDY davasında 7,5 yıl mahpus cezasına çarptırılan tutuklu sanık Boydak ile başka tutuksuz sanıklar katılmazken, avukatları salonda yer aldı.

Duruşmaya, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) avukatı da hazır bulundu. Mütalaasını tekrar ettiğini söyleyen savcı, tutuksuz sanıkların ‘gerçeğe ters muhasebeleştirmeye iştirak’ kabahatinden cezalandırılmalarını istedi.

Sanık avukatlarının temele ait savunmalarını yapmalarının akabinde kararını açıklayan mahkeme heyeti, tüm sanıkların, ‘5411 sayılı Bankacılık Kanunu’na muhalefet’ hatasından Boydak’ın ise birebir suça ‘azmettirmekten’ 10’ar ay mahpus ve 25’er bin TL para cezasına çarptırılmasına karar vererek, kararın açıklanmasını geri bıraktı.

AZMETTİRİCİ SIFATIYLA SORUMLU

Mahkeme, Mustafa Boydak’ın da ortasında olduğu 4 sanığa verilen 10 ay mahpus cezası kararının münasebetini açıkladı. Mahkeme münasebetinde, şu değerlendirmede bulundu:

“MASAK raporu, BDDK yazısı, eksper raporu ve evrakta bulunan tüm kanıtlar değerlendirildiğinde, 12 Nisan 2013’te yapılan süreçlerin incelenmesi sonucunda sanık Mustafa Boydak’ın banka nezdinde bulunan hesabına 2 milyon 698 bin 893 TL meblağında nakit para yatırma sürecinin yapıldığı, hesaba yatırılan kelam konusu nakdin çeşitli meblağlara bölünerek Boydak kümesi hissedarı olan 11 gerçek kişinin hesaplarına direkt havale edildiği, sonrasında ise, 11 gerçek kişinin hesaplarına dağılan mezkur meblağların ‘hisse alım bedeli’ açıklaması ile A.B. isimli kişinin hesabına havale edildiği ve hesapta toplanan paranın nakit olarak çekildiğinin tespit edildiği, kelam konusu bu süreçlerin 61 dakika üzere kısa bir müddette gerçekleştiği, Mustafa Boydak’ın hesabına aktarılan kelam konusu paranın fiziki para olmaksızın yapıldığı, nakit para yatırma sürecine ait dekont üzerinde kupür dökümünün bulunmaması, yüksek dengeli para yatırma ve çekme süreçlerinin 61 dakikada tamamlanmasının güç olması, süreçlerin şahıslara ilişkin hesaplara yansıdığı, fakat bankanın mali tablolarına yansımadığı, şube kasasına nakit giren yahut rastgele bir hesaptan havale-EFT gelen para olmadığı ve gerçeğe ters muhasebeleştirme sürecinin kelam konusu olduğunun görüldüğü, bu nedenlerle kelam konusu süreçlerin Mustafa Boydak’ın bilgisi dahilinde ve talimatıyla gerçekleştiğinin anlaşıldığına ve Mustafa Boydak’ın sanıkların hareketinde azmettiricisi sıfatı ile sorumlu olduğu kanaatine varılmıştır”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu