Musul’un son durumu ve IŞİD’in yıkımı!

IŞİD'in kuşatıldığı kentte camiler, hükümet binaları ve tarihi yapıların harabeye döndüğü görülüyor. Kentin en önemli simgesel yapılarından Yunus Peygamber Camii IŞİD tarafından yok edilmiş. Dicle Nehri üstündeki Hürriyet Köprüsü ise enkaz halinde.

17 Ekim’de başlayan Musul’u IŞİD’den kurtarma operasyonunda ilk bir ay geride kalırken, Amerikan güvenlik şirketi Stratfor kentin yeni uydu görüntülerini yayınladı. musul-un-son1-jurnalcimusul-un-son-jurnalci

Neredeyse iki buçuk yıldır terör örgütünün hakimiyeti altındaki kentte enkaza dönüşmüş binalar ve yollar göze çarpıyor. IŞİD’in camiler, hükümet binaları ve tarihi yerleri harabe haline getirdiğini belirten BBC, bazı hasarların koalisyon uçaklarının hava saldırısında oluştuğunu bildirdi.

Kentin en önemli yapılarından Yunus Peygamber Camii’nin IŞİD tarafından tamamen yok olduğu görülüyor.

Dicle Nehri üstündeki Hürriyet Köprüsü koalisyon uçaklarının bombardımanında isabet almış ve kopmuştu. Stratfor’un fotoğraflarında köprünün son hali de bulunuyor. musul-un-son3-jurnalcimusul-un-son2-jurnalci

Öte yandan, operasyonun insani tarafında tam bir dram tablosu var. Evlerini terk etmek zorunda kalan sivillerin sayısı 80 bine dayandı.

Irak Kızılayı, 17 Ekim’den bu yana 79 bin 192 kişinin Musul’dan göç ederek Erbil, Duhok ve Ninova’daki kamplara sığındığını duyurdu. Kızılayın hazırladığı raporda, son 24 saat içinde Musul’un doğusu ve kuzeyinden bin 500 kişinin göç ettiği bilgisi paylaşıldı.

Milliyet