AktüelBilim - TeknolojiGüncelGündemTürkiye

NASA, 2025’e Kadar Ay’a İnsan Göndermeyecek

Paylaş:

NASA yöneticisi Ay’a insan gönderme programı Artemis III misyonun 2025’e ertelendiğini dile getirdi.

NASA Yöneticisi Bill Nelson bir telekonferans görüşmesinde, NASA’nın Ay’a insan gönderme hedefini ertelediğini ve bunun 2025’ten önce gerçekleşmeyeceğini ifade etti. Nelson yaptığı açıklamada, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Ay’a insan gönderme planına atıfta bulunarak, “Trump yönetiminin 2024’te Ay’a insan gönderme hedefi teknik fizibiliteye uygun değildi” ifadesini kullandı.

Nelson, NASA’nın Artemis programı olarak bilinen Ay’a insan gönderme misyonunun 1. görevinin 2022 baharına ertelendiğini, Artemis II misyonunun 2024’e ve Artemis III misyonun 2025’e ertelendiğini dile getirdi.

Blue Origin davası yavaşlattı

NASA, Ay’a astronot göndermedeki ertelemelerde ayrıca Blue Origin uzay uçuşu firması ile bu yılın başlarında açılan davanın da payı olduğunu söyledi. Dava nedeniyle NASA ile SpaceX uzay uçuşu firması arasındaki iletişimin kesintiye uğramasının ardından NASA, perşembe günü federal mahkeme kararıyla beraber, yeniden SpaceX ile Ay’a iniş sözleşmesi üzerinde çalışmaya devam edileceğini söyledi.

NASA’nın Artemis uzay görevi kapsamında 2024’e kadar Ay’a insanlı uzay uçuşlarının gerçekleşmesi planlanıyordu.

NASA, daha önce insanları Ay’a gönderme programına Apollo 11 görevi ile başladı. 1969 yılında Apollo 11 uzay görevi ile Neil Armstrong Ay’a ilk ayak basan insan oldu.

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu