Yazarlar

Nazan Bozan -Yemek Aşkına

Paylaş:

Mutfaktayım…

Elimde tavam, mutfak tezgahının üzerinde duran soğan, domates, biber yığınına bakıp gülümsüyorum.

Kim bilir nicedir yapmamıştım.

Tüm çalışan kadınlar gibi uzun uzadıya bir sabah kahvaltısı keyfinden yoksun Simyaci uyanmadan ona “Menemen” ki bir sabah kahvaltısı hazırlamak amacım.

Mensubu olduğum STK’nın becerikli kadınlarını görünce yemek aşkım mi coşuyor nedir kendimi Barış Manço’nun “Domates, biber, patlıcan” melodisi eşliğinde ocak başında buluyorum.

Aman Allah’ım ne büyük bir keyif tadını çıkararak yemek yapmak, içine tüm sevgimizi katmak, uzun bir kahvaltı masası sohbetiyle, bir yerlere yetişme telaşından uzak, ağız tadı ile kahvaltı edebilmek…

Soğanları doğarken gözlerimden akan yaşlar bana uzun zamandır keyifle yaşamaktan uzak hayatı geçiştirdiğim duygusunu veriyor.

Hafta içinin o bol randevulu, yoğun koşuşturmalı temposundan sonra, genelde arkadaşlarım ile sözleşip kalabalık sohbetler eşliğinde sevdiğim mekanların sunduğu kahvaltıların kadınıyım ben.

Ne çok özlemişim keyif ile yemek hazırlamayı, fokurdayan çaydanlıkta ki çayın lezzetini, kızarmış ekmek kokusunu…

Ve ne çok seviyorum Simyaci’nın ” çok güzel olmuş canım, eline sağlık” sözcüklerini…

Ne güzel duyguları kaçırıyoruz milenyum  adını verdiğimiz bu koşuşturma çağında.

Oysa ne kadar güzel bir mutfak kültürümüz var bizim, doyumsuz masa başı sohbetlerimiz ve “Türk mutfağı” diye dünya mutfakları arasında sayılı bir yerimiz.

Şimdilerde uzun uzadıya yemek yapma fırsatımız olmasa da mutfağı seven kadınlardanım ben.

Değişik lezzetleri deneyimlemekten keyif alan, konuklarını mutlaka masa başı sohbetleri ile ağırlamaktan mutluluk duyan..

Yemek arkadaştır, ailedir, muhabbettir, kültürdür, yemek umuttur benim için…

Yemek insandır,

Yemek insana özgü hikayelerdir…

Yemek bayram sofrasında ki sevinçtir.

İftar sofrasında bir araya gelmenin huzurudur, şükürdür.

Taziye evinde acıyı paylaşmaktır, şifadır

Hasta komşuya götürülen bir taş çorbadır.

Düğün yemeklerinde coşkunun adıdır, kutlamadır..

“Yeterli” dediğimiz de tabağımıza bir kaşık daha eklenen annelik duygusudur, şefkattir..

Türkülere dizedir.  “Zeytinyağlı yiyemem aman” diye başlayan, müziktir..

Kavrulurken o iştah açıcı soğan kokusuyla kendime geliyorum arkamda duran Simyaci’nin nefesini ensemde hissederek… Gülümsüyor….. Gülümsüyorum..

İşe giderken aldığım simit ve böreklerime inat bu sabah tekrar mutfakta yemekle raks ediyorum.

Unuttuğumuz mutfak kültürümüze tekrar göz kırpıp mutluluk ile başlıyorum Pazar sabahına.

“Yemek yemek üzerine ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” diyen Cemal Süreya’yi anımsayarak…

Mutluluğu çok uzaklarda aramayın, mutluluk mutfakta gizli…

Ağız tadınız hiç bozulmasın!

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu