Nezih Barut, “Sigortayı ödemek, vergiden düşmekle olmuyor”

Dünyanın en büyük 100 ilaç şirketi arasına girme hedefi ile bu yıl 150 milyon TL'lik yeni yatırıma imza atacağını açıklayan Abdi İbrahim İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, devletin teşvikler konusunda daha bonkör davranması gerektiğini dile getirdi. Bugüne kadar açıklanan teşvik paketlerinin ilaç sektörü açısından yeterli olmadığına dikkat çeken Barut, “Çalışan sayısının sigortasını ödemek ya da yatırımları vergiden düşmekle olmuyor bu işler.

Diğer ülkelerde de böyle olmuyor. Devletin bu konuda bonkörleşmesi gerekiyor” diye konuştu. 2017’ye ilişkin hedeflerini açıklamak üzere dün İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Barut, yeni yatırımlara vergi teşviği alabilmek için şirketlerin önce arazi bulup, fabrikayı kurduğunu ve ancak kâra geçtikten sonra vergi indirimlerini alabildiğini açıkladı. Bunun uzun ve verimsiz bir süreç olduğunu kaydeden Barut, “Diğer ülkelerde devlet ilk baştan itibaren yatırımcının yanında yer alıyor ve yatırım yapıyor, bizim hedefimiz yeni moleküller bulmak için yatırım yapmak. Örneğin, Güney Kore’de devlet en baştan itibaren şirketlerle birlikte yatırım yaptı” diye konuştu.

Toplam 150 milyon TL olarak planlanan yatırımlar kapsamında Karabük’teki arazide yeni bir fabrika kuracaklarını açıklayan Barut, daha önce fason olarak üretilen bazı ilaçları kendi bünyelerinde üreteceklerini dile getirdi. Barut, 2000 yılından bu yana sektörde toplam 2.2 milyar TL’nin üzerinde yatırım yaptıklarını söyledi. 2020 yılında 1 milyar dolarlık satış rakamı ile dünyanın en büyük 100 ilaç şirketi arasına girmeyi hedeflediklerini aktaran Barut, Kazakistan’daki üretim tesislerinin devreye alınacağını, Cezayir’deki AbdiBio’da üretimin başlamasının büyüme sonuçlarını pozitif etkileyeceğini dile getirdi.

ilgili haberler