GüncelGündem

‘Ocak ayında 31 bayan cinayeti işlendi’

Paylaş:

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2023 yılı ocak ayı raporunu yayınladı.

“TÜM SİSTEMLERİN HAREKETE GEÇİRİLMESİ İÇİN UĞRAŞA DEVAM EDECEĞİZ”

Raporda, şu bilgilere yer verildi:

* “Türkiye’de bayan cinayetlerini durdurma gayreti 13 yıldır devam ediyor. Platform olarak, gereksinimi tespit ettiğimiz 2010 yılından itibaren bayan cinayeti bilgilerini kamuoyuna açıklıyoruz. İçişleri Bakanlığı ise kaç bayanın, neden, nasıl, kim tarafından öldürüldüğünü açıklamak yerine, bayan cinayeti datalarının yanlış hazırlandığını söyleyerek gerçekleri çarpıtıyor. Bayan cinayeti ve kuşkulu bayan vefatları gerçekliğini açıklamakla birlikte, bayan cinayetlerini durdurmak için somut tahlil tekliflerinin hayata geçirilmesi de devletin vazifesidir. Bu vazifenin yerine getirilmesi için de ilgili tüm bakanlıkların, tüm sistemlerin harekete geçirilmesi için uğraşa devam edeceğiz.

“25 BAYAN KUŞKULU BİR HALDE MEYYİT BULUNMUŞTUR”

* Bu ay 31 bayan cinayeti işlenmiş, 25 bayan kuşkulu bir biçimde meyyit bulunmuştur. Öldürülen 31 bayandan 12’si boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, bağlantıyı reddetmek üzere kendi hayatına dair karar almak istemesi mazereti ile, 1’i ekonomik mazeret ile, 1’i bakım altında olduğu için, 2’si anneleri boşanmak istediği için intikam alma mazereti ile, 1’i nefret mazereti ile öldürüldü. 14’ünün ise hangi mazeretle öldürüldüğü tespit edilemedi.

* 14 bayanın hangi mazeretle öldürüldüğünün tespit edilememesi, bayana yönelik şiddetin ve bayan cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Bayanların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp kuşkulu, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici önlemler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.

“KADINLARIN YÜZDE 35’İ EVLİ OLDUĞU ERKEK TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ”

* Ocak ayında öldürülen 31 bayanın 11’i evli olduğu erkek, 4’ü birlikte olduğu erkek, 2’si evvelce birlikte olduğu erkek, 3’ü akrabası, 1’i kardeşi, 2’si babası, 3’ü oğlu, 1’i tanımadığı biri, 3’ü tanıdığı bireyler tarafından öldürülmüştür. 1 bayan cinayetinde failin yakınlığı belirlenememiştir. Bu ay bayanların yüzde 35’i evli olduğu erkek tarafından öldürüldü.

“BU AY ÖLDÜRÜLEN BAYANLARIN YÜZDE 65’İ MESKENLERİNDE ÖLDÜRÜLDÜ”

*Kadınların 20’si konutunda, 6’sı sokakta, 1’i toprakta, 1’i çocuğunun okulunda, 2’si konutun eklentilerinde öldürülmüştür. 1 bayanın nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir. Bu ay öldürülen bayanların yüzde 65’i konutlarında öldürüldü.

“KADINLARIN YÜZDE 42’Sİ ATEŞLİ SİLAHLA ÖLDÜRÜLDÜ”

*Bu ay öldürülen bayanların 13’ü ateşli silahlarla, 10’u kesici aletlerle, 3’ü boğularak, 2’si darp edilerek, 2’si yakılarak, 1’i kimyasal unsur ile öldürüldü. Bu ay öldürülen bayanların yüzde 42’si ateşli silahla öldürüldü.

“KADINLARIN ÇALIŞMA DURUMLARINI TESPİT ETMEK ÇOK ZOR”

* Bayanların çalışma durumlarını tespit etmek ise çok güç. Değerli olan bu bilginin de basın mensupları tarafından dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Çalışma hayatına alınmayan ya da istihdamdan uzaklaştırılan bayanlar toplumda oluşan toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık, şiddet ve bayan cinayetleri tehlikelerine karşı daha korunmasız hale gelmektedir. Bu ay ulaşılabilen dataya nazaran öldürülen bayanların 8’inin bir işyerinde çalıştığı, 2’sinin çalışmadığı bilinmektedir. 21 bayanın çalışma durumu ise bilinememektedir.” ANKA

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu