AktüelGüncelTürkiye

Ödemiş Belediye Başkanı Eriş: Üretici zor durumda

Paylaş:

Ödemiş Belediye Başkanı Eriş: Üretici zor durumda

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, yılda 3-4 ürün alabildikleri verimli topraklarının olduğunu, ancak artık yorulan toprakların doğal gübre ile beslenmesine ihtiyaç bulunduğunu belirterek; üreticinin doğal gübre ile neredeyse sarraflarda satılacak kadar pahalı hale gelen kimyasal gübreye ulaşmakta zorlandığını söyledi. Gübrenin yanı sıra, elektrik, mazot ve ilaç giderlerini karşılayamaz hale gelen üreticinin zor durumda olduğunu dile getiren Eriş, tüm yerel imkanları kullandıklarını ancak bunun yetmediğini, devlet desteğinin şart olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Avrasya Gösteri Merkezi’nde düzenlenen CHP’li Belediyeler Tarımsal kalkınma Zirvesi’ne katılan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “İzmir’de değerli Tunç Soyer Başkanımızın ‘Başka bir tarım mümkün’ dediği noktadayız ve bunu da uygulamaya geçirdik” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere bu zirveyi hazırlayan herkese minnettar olduklarını dile getiren Eriş, şunları söyledi:

Fuar oldukça yoğun. Biz de birbirimizi ziyaret ediyoruz. Birbirimizden neler öğrenebiliriz hangi güzel bilgiler var onlara bakıyoruz. Bunları öğrendikçe kendi ilçemize taşıyacağız. İzmir’de değerli Tunç Soyer Başkanımızın ‘Başka bir tarım mümkün’ dediği noktadayız ve bunu da uygulamaya geçtik. İlerleme hızımız da çok yüksek oldu. Çünkü yoksulluğu yenmek, kuraklığı yenmek, doğduğu köyde insanların doymasını sağlayabilecek projeler çok güzel. Ödemiş’te insanlar diyor ki ‘Çocuklarımız bugün artık köyde barınıyorlar.’ Bu çok güzel bir olay. Hem büyük şehirlerin yükünü alıyoruz hem de insanlar zenginliklerini daha kolay büyütüyor. Ödemiş’te de biz bunun uygulamasını yapıyoruz.

Dünyanın en verimli toprağını kullanıyoruz. En verimli toprakta çok değişik ürünlerimiz var. Küçük Menderes toprağında 80’in üzerinde ürün yetişebiliyor. Ama ağırlıklı olarak yine bölgemizde incir, kestane, barbunya, fasulye ve tabii hayvancılığa yönelik gıdalar ve zeytinyağı üretimi var. Önemli olan insanların bir araya gelerek bunların satış değerini arttırmak, katma değerini yükseltmek, katma değerinin yanında da gençliğe, o bölgenin insanına ekmek üretmek, iş yaratmak. Bunun için de seralar kurduk. Biz bu serayı da örnek olsun diye kurduk. Yani bakın biz yapıyoruz. Buradan aldığımız ürünü tesislerimizde, huzurevimizde, aşevimizde kullanıyoruz. Onun dışında hedefimiz, yine manavlara, ihtiyacı olanlara, restoranlara daha iyisini, kalitelisini yetiştirebilmeyi başarabilmek. Bunun için kooperatifleşmenin önemi çok. İnsanlar güçlerini birleştirerek bazı zorlukları aşabiliyor.

Yaklaşık 2 bin 300 kilometre üretim yolumuz var. Bu bir rekordur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bile bu kadar üretim yoluna bakmamıştır veya yoktur. O kadardır belki. Biz bunlara bakıyoruz. Üreticinin tarlasına, bahçesine gidebilmesi için o yola ihtiyaç var. Orada ektiği, diktiği ağaca bakacak. Altyapıyı zenginleştirmek bizim görevimiz. Burada Tunç Başkan’ımızla birlikte biz çok güzel bir başarı ivmesi yakaladık.

Bölgemizde 36 tane yaylamız var. Efeler Yolu’yla da bunu birleştiriyoruz. İnsanlar oraya gelsin, gezsin, yesin, içsin. Oradan yiyecek, içecek, hediyelik, yöresel ürün ne varsa onu da alsın ki birbirimizi bu anlamda destekleyelim, canlı, bereketli bir ekonomi yaratalım. Bunu da başarmak için var olan yerel gücümüzü kullanıyoruz ama ‘Yetmez’ diyoruz. Burada iktidarın de desteği gerekiyor. Eksik kaldığımız yerlerde, bu ekonomik eksiklik, yönetim eksikliği, maddi eksikliğin yanında bir de iletişim eksikliği var. Yani ormanda olan bir yerin ormanı bozma adına değil de birlikte daha kolay yapabilme adına o desteklere de ihtiyaç var. Bunun için iktidar gücü de belli yerlerde gerekiyor. İlçe Tarım, İl Tarım ile iş birliği yapıyoruz ama bizim demek istediğimiz daha çok etkileşim içinde olunmalı, bu etkileşimle birlikte yönetişimi hızlandırma ve insanlarımıza, üreten insanlarımıza daha çok destek verebilmek gerekiyor.


Bir güzel zenginliğimiz daha var Ödemiş’te. ‘Katı Atık Değerlendirme Merkezimiz’ var. Buradaki çöpler ayrıştırıldıktan sonra kalan ürünler kompost yapıldıktan sonra 100 ton doğal bir gübre elde ediliyor. Bu gübreyi yine kooperatifler aracılığıyla toprağımızda buluşturuyoruz. Çünkü bizim toprağımız çok yoruldu. Yılda üç ürün alınabilen hatta biraz zorlarsanız ürün çeşidine göre dört ürün alıyorsunuz. Ama toprağımız yoruldu, o yorgunluğu atabilmek, besleyebilmek için de doğal gübreye ihtiyaç var, kimyasal değil. Zaten kimyasal gübreler neredeyse artık sarrafta satılacak duruma geldi. Üretici o konuda çok zor durumda. Elektrik gideri mazot gideri ve buna benzer ilaç, gübre gideri. Bunları da bu üretim destekleriyle sağlarsak üreticinin mutlu olması yani tarımcının yaşaması gerekiyor.


Tarımcının gelişmesi, tarımcının büyümesi gerekiyor ki oradan esnafa ve diğer sanayi dallarında da katkısı olsun. Kazandığı parayı o anlamda da değerlendirsin. Geleceğe çocuklarını hazırlasın, okuyorsa da okutabilsin. Daha iyisini yapabilsin diye. Var gücümüzle çiftçinin, üreticinin ürünlerini değerlendiriyoruz. Kooperatiflerle birlikte süt, süt ürünlerini değerlendirerek onları özellikle büyük şehirlerimize satma adına kendi markamızı yarattık. ‘Otamış’ markası. Çok güzel bir market kurduk. Hem kooperatifleştirmeyi geliştirmek hem iş birliğimizi artırmak hem de doğru ürünlerle tüketicimizi insanımızla buluşturmak istiyoruz.


Bu fuar birbirimizle tanışmamıza da vesile oldu. Zaten tanışıyorduk ama yaptıklarımızın tanışması oldu bu fuar. Fuar’da ‘Ben bunu neden düşünmemişim, bu eksik kalmış’ diyebiliyoruz. Hepimizin eksik yönü değil de görmediğimiz, duymadığımız, düşünemediğimiz yönleri varmış. Şimdi o bilgileri aldığımızda buradan daha mutlu, daha üretken bir düşünceyle ilçelerimize, belediyelerimize, illerimize döneceğiz. Yine tekrar bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği olan genel başkanımızdan, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, tüm ekiplerine, genel yöneticilerimize katılım sağlayan değerli dost, belediye başkanlarımıza, ekiplerine de çok teşekkür ediyorum.”

Pars Alüminyum Tozu

Kullanım alanları

Metalik Pigment olarak; kaplama, boya, mürekkep ve tekstil sektöründe dekoratif amaçlı parlak gümüş rengi için kullanılır

Kimyasal olarak; Alüminyum Tozu kontrollü reaksiyon değerleri için poliofelin, sentetik alkol ve alüminyum-bazlı kimyasalların kimyasal üretiminde tercih edilmektedir, ve plastik ve kozmetik sektöründe kullanılır

Roket Yakıtı olarak. kullanılır

Fotovoltaik kalın film pastası olarak; güneş pillerinin üretiminde elektrik iletkeni olarak kullanılır

Metallurji sektöründe redüktör (indirgen madde), ısı kaynağı ve alaşımlama katkısı olarak kullanılmaktadır. Alüminyum Tozunun ekzotermik özelliğinden dolayı alüminatermik uygulamalarda ve ekzotermik kaynaklarda sıklıkla kullanılır

Refrakter olarak çelik endüstrisinde kullanılır

Yapışkan, Dolgu Macunu ve Kaplama olarak uzay ve askeri uygulamalarda kullanılır.

Patlayıcı olarak maden, havai-fişek ve askeri savunma sektöründe kullanılır

Toz Metallurjisinde çeşitli parçaların üretiminde kullanılır

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti                                                        

0216 4421200-0552 3307100

www.kimyadeposu.com

Kurşun oksit,mürdesenk,çinko tozu,alüminyum pastası,spekularit,demir tozu,mangan dioksit,mikronize manganez,mangan tozu,kurşun monoksit,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,netyerim.net,claypacks.com,nem alıcılar,aktif kil paketleri,silika jel,kaolin,potasyum silikat,sıvı kükürt,sıvı kaolin,diyatomit,hayvan altlığı,sepiyolit,pars lime sülfür,hadjin yılan kovucu

                                              

Jurnalci.com

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu