Ekonomi

OECD Türkiye iktisadına yönelik 2022 büyüme iddiasını yükseltti

Paylaş:

OECD, Türkiye iktisadına yönelik 2022 büyüme iddiasını yüzde 3,7’den yüzde 5,4’e yükseltti

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), haziranda 2022 yılı için yüzde 3 olarak açıkladığı global iktisatta büyüme iddiasını sabit tutarken, Türkiye iktisadına yönelik büyüme beklentisini ise yüzde 3,7’den yüzde 5,4’e revize etti.

OECD’nin “Eylül Orta Periyot Ekonomik Görünüm Raporu” yayımlandı. Raporda, global iktisadın Rusya-Ukrayna savaşının bedelini ödemekte olduğu ve büyümenin birkaç ay evvel varsayım edilenden daha fazla yavaşladığı kaydedildi.

OECD raporunda, “Yeni tip koronavirüs Kovid-19 pandemisinin iktisat üzerinde tesirleri devam ederken, savaş büyümeyi aşağı çekiyor. Her şeyden evvel besin ve güç fiyatları üzerinde üst istikametli ek baskı oluşturuyor.” denildi.

KÜRESEL EKONOMİK GÖRÜNÜM ALARM VERİYOR

Yüksek enflasyonun beklenenden daha uzun müddettir dirençli kaldığı vurgulanan raporda, birçok iktisatta, 2022’nin birinci yarısında enflasyonun 1980’lerden bu yana en yüksek düzeyinde olduğu ve son göstergelerin kötüleşmesiyle global ekonomik görünümün “karardığı” belirtildi.

OECD, enflasyonla gayret için daha fazla faiz artırımına muhtaçlık olduğunu belirterek, büyük merkez bankasının çoğunluğunun siyaset faizlerinin gelecek yıl yüzde 4’ü geçeceğini öngördü.

OECD’nin 2022 ve 2023 yıllarına ait ekonomik büyüme öngörülerine yer verilen raporda, haziranda 2022 için yüzde 3 olarak açıklanan global iktisatta büyüme kestirimi korundu. Global iktisatta büyüme iddiası 2023 için ise yüzde 2,8’den yüzde 2,2’ye indirildi.

Örgüt, gelecek yıl global ekonomik üretimin, Rusya-Ukrayna savaşı öncesi varsayımından 2,8 trilyon dolar daha düşük olacağı varsayımında bulundu. Kelam konusu sayı, İngiltere iktisadının GSYH’lasına denk geliyor.

Türkiye iktisadına yönelik haziranda 2022 yılı için yüzde 3,7 olarak açıklanan büyüme varsayımı ise bugün yayımlanan raporda yüzde 5,4’e yükseltildi.

ENFLASYON İDDİASINDA 1 PUANLIK REVİZYON

OECD raporunda Türk iktisadının gelecek yıla ait büyüme iddiası yüzde 3 olarak korunurken, 2022 yılı enflasyon beklentisi ise yüzde 72’den yüzde 71’e indirildi.

Rusya-Ukrayna savaşının tesirlerine en direkt maruz kalan Avro Bölgesi’ne yönelik bu yıl için büyüme kestirimini yüzde 2,6’dan yüzde 3,1’e yükselten OECD, bölgenin en büyük iktisadı Almanya için 2022 büyüme beklentisini ise yüzde 1,9’dan yüzde 1,2’e indirdi. OECD, Alman iktisadının gelecek yıl yüzde 0,7 daralacağını iddia etti.

Örgüt, Avro Bölgesi için 2023 büyüme kestirimini ise yüzde 1,6’dan yüzde 0,3’e indirdi. (AA)

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu