GüncelGündem

Oğlu Gölcük Depremi’nde engelli kalan anne, Düzce’de bir kez daha korku yaşadı

Paylaş:

DÜZCE (AA) – Oğlu ve eşiyle Gölyaka’da kapalı pazar yerine kurulan çadırda konaklayan 68 yaşındaki Yaman, AA muhabirine, depreme uykuda yakalandıklarını söyledi.

Sarsıntı dolayısıyla çok korktuğunu dile getiren Yaman, “Evde önceki depremden dolayı rahatsız oğlum vardı. Onun acı acı bağırmasıyla hemen kalktım. Beşik gibi çok sallandı. Bir anda hemen sallantı olduğu gibi kalkmaya çalıştım, elime hemen duvar geldi. Durmadan kalkamadım, sarsıntı durduktan sonra kalktım. Çocuğum öbür tarafta ‘Ne oluyor, ne oluyor?’ diye bağırıyordu. Beraber dışarı çıktık, bir komşunun arabasında sabahladık. Sonra da buraya geldik.” dedi.

1999 depreminde evlerinin yıkıldığını, bu depremde ise kendisinin ve komşularının mutfaklarında hasar oluştuğunu belirten Yaman, bazı binalarda da çatlakların olduğunu aktardı.

Depremin ardından yetkililerin hızla yardıma koştuğunu ve çadır kurduğunu anlatan Yaman, “Allah razı olsun devletimizden. Çadırı kurdular, burada korkusuz duruyoruz. Çocuğumun korkusu nedeniyle evimize çıkamıyoruz. Kendimden çok çocuğumu düşünüyorum. Çünkü önceki depremde çok acı yaşadı. Beyinde hasar kaldı. Ondan beri çocuğumla uğraşıyorum.” diye konuştu.

“Canımız sağ çok şükür”

Yaman, 1999 Marmara Depremi’nde yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“O saat 3’te olmuştu, bu deprem 4’te oldu. Deprem anında aklıma hiç deprem gelmedi, ‘Kıyamet kopuyor.’ dedim. O zaman da ortalık birden çalkalandı. Her taraf birbirine kavuştu. Bağıra çağıra çocuğum boynuma sarıldı. Çok bağırdı. Babasını çağırdık, hep birlikte aşağı indik. Baktık ki mahallede, öbür sokaklarda bütün evler yıkılmış. Herkes enkazdan yakınlarını çıkarmaya başladı. Çok şükür bunda yıkım olmadı. Sadece mutfaklarda hasar oldu. Binalarında çatlaklar olanlar olmuş. Canımız sağ, çok şükür. Buna şükrediyoruz.”

Oğlunun 17 Ağustos’taki depremde 17 yaşında olduğunu belirten Yaman, şunları söyledi:

“Daha önce deprem yaşamadığı için deprem anında korktu, birden boynuma sarıldı, çok bağırdı. Bağırınca beyninde hasar oluşmuş. Doktorlara götürdük, psikolojik rahatsızlığının oluştuğunu söylediler. Çalışan çocuğum çalışamaz oldu, arkadaş çevresinden koptu. Kendine hayrı kalmadı. Ben ona bakıyorum, devletimiz de ona bir yardımda bulundu, maaş veriyor. Allah’a sığındık, Allah’ım da devlet adamlarından Cumhurbaşkanımızdan binbir kere razı olsun.”

Düzce’de artçı depremlerin devam ettiğini aktaran Yaman, eve ne zaman döneceklerinin belli olmadığını dile getirdi.

Muhabir: İbrahim Yozoğlu

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu