Ekonomi

Ormanlar dahil kamu toprakları imar planı gerekmeksizin turizme açıldı

Paylaş:

Lüks çadır yönetmeliği yayımlandı. Orman alanları dahil Hazine’ye ilişkin kamu toprakları imar planı gerekmeksizin kiralanabilecek. Müracaatları bakan yardımcısının başkanlık ettiği komite kıymetlendirecek onayı bakan verecek. “Aksi belirtilmediği sürece tesisler temelsiz yapılacak” tabiri çevrecileri kaygıya sevketti.

Pandemi sonrası alternatif turizm olarak ilginin yükseldiği lüks çadırlarla ilgili yönetmelik yayımlandı.

Lüks çadır tesislerinin yüksek kalite standartlarında planlı ve denetimli gelişiminin sağlanmasına ait yordam ve asılları düzenlemek gayesiyle çıkarıldığı kaydedilen yönetmelikte,  12/3/1982 tarihli ve 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu uyarınca ilan edilen kültür ve turizm müdafaa gelişim bölgeleri ve turizm merkezleri içinde ya da dışında, lüks çadır tesislerinin kurulabileceği açıklandı.

Lüks çadır tesislerinin genel nitelikleri şöyle sıralandı:

“AKSİ BELİRTİLMEDİĞİ SÜRECE” TEMELSİZ!

Bu Yönetmelik kapsamında aksi belirtilmediği sürece, tesis kapsamında yapılacak her türlü kapalı ünite temelsiz ahşap platform üzerine, mümkün olan en az müdahaleyle, etraf dostu çadır materyali kullanılarak ve doğal ekosisteme uygun olarak yapılır.

BETON, TUĞLA, SERAMİK YOK

Çevre düzenlemelerinde beton, çimento, tuğla, seramik, plastik ve asfalt kullanılamaz. Açık alanda kullanılan ekipmanlar ahşap ve/veya metal gereç olmalıdır.

AĞAÇ KESİLMEMESİ ESAS

Tesislerin kurulumunda ağaç kesilmemesi temeldir. Alanın doğal dokusuna terslik teşkil edecek halde peyzaj düzenlemesi yapılamaz.

PREFABRİK YAPILABİLİR

Mutfak, çamaşırhane, atık biriktirme ekipmanları, atık süreksiz depolama alanı, ahır alanları, kompost alanları ve gibisi hizmet üniteleri, teknik zorunluluklar gereği ahşap materyal kullanılmamak şartı ile prefabrik, sökülüp takılabilir çelik profil, konteyner olabilir. Bu ünitelerin her biri elli metrekareyi geçemez.

YATAK KAPASİTESİNİN YARISI KADAR PERSONEL

Tesislerde müşteri yatak kapasitesinin en az %50’sine denk gelen sayıda işçi istihdamı mecburidir.

İşletmelerin uygulayacakları fiyat tarifeleri Bakanlık tarafından onaylanır.

ONAYI BAKAN VERECEK 

Kiralama, belgelendirme ve kontrol için kurulacak komite; Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğünden sorumlu Bakan Yardımcısı başkanlığında, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü, Kontrolörler Heyeti Lideri, Turizm İşletmeleri Belgelendirme ve Geliştirme Daire Lideri, Arazi Tahsis Daire Lideri, Yatırım Geliştirme ve Planlama Daire Lideri ve ilgili Daire Başkanlıklarının bağlı olduğu genel müdür yardımcılarından oluşacak. Kurul kararları Bakan Onayı ile katılaşacak.

ORMANLAR DAHİL HAZİNE TOPRAKLARI KİRALANACAK

Yönetmelikte kiralama başlıklı 16. husus şöyle:
Orman vasıflı olanlar dâhil Hazine taşınmazları ile tescili mümkün olan Devletin karar ve tasarrufu altındaki yerlerde, imar planı gerekmeksizin, alan koordinatları belirtilmek suretiyle, 21/7/2006 tarihli ve 26235 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelik kararları uyarınca Bakanlık tarafından yirmi yılı geçmemek üzere kiralama yapılabilir. Bu kiralamalar için ön müsaade müddeti altı ay olarak uygulanır. Yatırımcı ön müsaade mühleti içinde anılan Yönetmelikte belirtilen ön müsaade yükümlülükleri ile birlikte yerleşim tasarım ve idare planı hazırlatarak Bakanlığa sunmak zorundadır. Planın Bakanlıkça uygun bulunmasını takiben birebir Yönetmelik kararları uyarınca yatırımcı ismine kiralama yapılır.

 

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu