AktüelGüncelGündemTürkiye

Ormanlar Yanarken, THK Uçakları Neden Yatıyor?

Paylaş:

Ülkemizin güzel ormanları alev alev yanarken THK’nın elinde bulunan uçaklar hangarda tutuluyor. Orman Bakanı Pakdemirli, 3 yıldır konu ile ilgili açıklamada bulunmadı.

Türkiye’nin en güzel ormanları; Kaş, Dalaman, Tarsus ve Genç ve Marmaris’in ardından Muğla’da da hektarlarca orman yandı.

Orman Bakanlığı Türk Hava Kurumu’nun sahip olduğu bakımları yapılmış, 6-7 yıl yedek parça garantisi alınmış ve tüm dünyada, gelişmiş ülkelerde kullanılan Bombardier CL-215 model 6 uçağı kullanmamakta ısrar ediyor.

 

3 yıldır süren bu tavır, Rusya’dan günlüğü tam 1.3 milyon liraya kiralanan 3 uçağın da gelmemesi ve kül olan hektarlarca orman sebebi ile daha çok göze batmaya başladı.

THK uçakları 2019 yılında yüksek teklif verdiği bahanesiyle elendi. 2020 ve 2021 yıllarında ihale şartnamesine öyle bir şart konuldu ki uçaklar ihaleye bile giremedi. THK uçakları 4900 litre kapasiteliyken, şartnameye en az 5 bin litre şartı konuldu.

Bakanı Pakdemirli, neden yerli ve milli imkanı değerlendirmediğini, THK uçaklarını neden kullanmadıklarını bir türlü açıklamıyor.

DÜŞÜNDÜRÜCÜ CEVAP!

Pakdemirli’nin 28.12.2020 tarihinde Hatay Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı’nın soru önergesine verdiği cevap ise şöyle:

“Orman yangınlarıyla mücadelede görev yapacak araçlar ile ilgili teknik şartnameler kurumun ihtiyaçlarına göre işin uzmanı personeller tarafından hazırlanmaktadır. Bu şartnamelerde bir firmanın elinde bulunan araçlar baz alınarak teknik şartname hazırlanması mümkün değildir.”

86 YILLIK CUMHURİYET KURUMU 

Bakanın “bir firma” olarak değerlendirdiği, 86 yıllık Türk Hava Kurumu… Türkiye’nin “Havacılık Federasyonu” yetkisini taşıyan THK’nın doğal üyeleri arasında Cumhurbaşkanı, Kuvvet Komutanları ve Ankara Valisi bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk günlerinden bu yana binlerce havacı yetiştiren, ilk motor fabrikasını kuran, Kıbrıs harekatında etkin rol alan kurumun Onursal Genel Başkanı da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan…

İşte son 3 yılda verilen 15 soru önergesi: 

12.07.2019
Muğla Milletvekili Süleyman Girgin

12.07.2019
İzmir Milletvekili Murat Çepni

16.07.2019
Muğla Milletvekili Mürsel Alban

17.07.2019 
İzmir Milletvekili Aytun Çıray

19.08.2019
Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer

21.08.2019
İzmir Milletvekili Atila Sertel

23.08.2019
Adana Milletvekili İsmail Koncuk

29.08.2019
İzmir Milletvekili Murat Bakan

29.08.2020
İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi

20.09.2020
İzmir Milletvekili Murat Bakan

26.02.2020
İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi

23.09.2020
Eskişehir milletvekili Arslan Kabukcuoğlu

14.10..2020
Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı

21.05.2021
Batman Milletvekili Necdet İpekyüz

28.05.2021
Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer

Jurnalci.com

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu