Osman Müftüoğlu: Vejetaryenler çoğalıyor

Hemen her ülkede “sebze ağırlıklı beslenme” yaygınlaşıyor. Bu tarz beslenmeyi en çok genç ve orta yaşlıların tercih ettiği, kadınların erkeklerden daha çok sevdiği anlaşılıyor. Vejetaryen beslenmenin en hızlı büyüme gösterdiği yerlerse “sağlık bilinci” yüksek gelişmiş ülkeler. Peki yanlış mı? Hayır!
Araştırmalar da bitkisel protein bakımından zengin beslenmenin daha az hastalanma, daha uzun yaşam ve daha genç yaşlanma ile birlikte olduğunu teyit ediyor. Nedenlerini aşağıdaki kutuda açıklamaya çalıştım.

Vejetaryenler neden daha sağlıklı

– Daha az doymuş yağ kazanıyorlar. Bu da daha az kötü kolesterol (LDL) üretimi, daha az damar sertliği anlamına gelebiliyor.
– Kırmızı etin özellikle işlenmiş kırmızı et bazlı besinlerin (sosis, salam) sağlık sorunlarını gösteren işaretler artıyor. Fazla miktarda kırmızı et tüketimi bazı kanserlerle (mesela kolon kanseri ile) bağlantılı olabileceğine yönelik şüpheler artıyor.
Bu nedenle de kırmızı et tüketiminin özellikle 40’lı yaşlar sonrasında haftada bir veya daha aza düşürülmesinin doğru olacağı kanaatindeyim.
– Hayvansal besinlerin antioksidan güçleri çok düşük. Değerli antioksidanların da çoğu bitkisel ürünlerde. Özellikle de meyve ve sebzelerde.
– Hayvansal ürünlerin posa içeriklerindeki düşüklük de büyük bir handikap. Az posa tüketimi kabızlık, divertükülit, kolon kanseri gibi sorunlarla bağlantılı.
– Vitamin-mineral zenginliği yönünden de bitkisel besinler daha avantajlı. Bu da önemli bir farklılık sebebi.
– Bitkisel ürünlerin (tahıllar hariç) kalori içerikleri genelde daha az. Özellikle sebze ve bakliyat grubu besinler kilo kontrolünü kolaylaştırabiliyorlar.

Vejetaryen biri nelere dikkat etmeli?

– B12 vitamini eksikliğini izlemeli.
– Folik asit noksanlığını takip etmeli.
– Demir eksikliği yönünden dikkatli olmalı.
– Esansiyel (temel) aminoasitleri kazanabilmek için süt ürünlerinde ve yumurtadan vazgeçmemeli.

Osman Müftüoğlu’nun yazısının tamamı

Jurnalci.com

ilgili haberler