Otizmli çocukların yuhalandığı iddialarının ardından okul müdürü açığa alındı

Aksaray’da bulunan Merkez Mehmetçik İlkokulu’nda velilerin, okulda eğitim gören otizmli öğrencilerin sınıflarının kapatılmasını talep etti. İddiaya göre, okulun çıkış saatinde bir araya gelen veliler, otizmli çocukları yuhaladı. Millî Eğitim Bakanlığı iddiaların ardından okul müdürü Kuddusi Kurt’u açığa aldı.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  okul müdürünün açığa alınmasının ardından yaptığı açıklamada, “Ankara’dan Aksaray’a müfettiş gönderdik. Otizmli çocuklarımız için yeni bir çalışma başlatıyoruz. Kaynaştırma değil bütünleştirmeyi amaçlıyoruz.  diye konuştu. 

Selçuk, “Okulla ilgili tedbirlerimizi almış ve girişimlerimizi başlatmıştık.  Okul yönetimi ve okulda o yazıların olduğu bölgelerin düzenlenmesiyle ilgili tedbirlerimizi henüz basına düşmeden almıştık. Konunun açığa kavuşması için de Ankara’dan bir müfettiş grubunu Aksaray’a yönlendirdik. Soruşturma sürecini başlatmış olduk. Velilerimiz müsterih olsunlar. Hiçbir çocuğumuzun eğitim hakkından mahrum kalmasına ve ayrımcılığa uğramasına asla müsaade etmeyiz. Bu insanlığın temel vazifesi olarak çok önemli bir yerde. Otizmli evlatlarımızın eğitimde yaşadığı bazı sıkıntılar var. Bununla ilgili ulusal ve uluslararası seviyede çalışmalarımız var” dedi.

Jurnalci.com