Ekonomi

Otomobilde ÖTV ile ilgili tüm detaylar

Paylaş:

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesi Otomobil sahiplerini ve otomobil almayı düşünenleri yakından ilgilendiriyor. Otomobillerde uygulanan ÖTV’de değişikliğe gidilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren düzenlemenin ardından vatandaşların ÖTV değişikliği hakkında akıllarında soru işareti oluştu.

YENİ ÖTV RAKAMLARI

Yeni düzenlemeye göre motor silindir hacmi 1600 CC’yi geçmeyenler ile 1600 CC ile 2000 CC arasında olup motor gücü 50 KW’ı geçip motor silindir hacmi 1800 CC’yi geçmeyen elektrikli araçlarda vergi oranı yüzde 60, diğerlerinde ise yüzde 110 olarak belirlendi.

Söz konusu oran, motor silindir hacmi 2000 CC’yi geçen otomobillerden motor gücü 100 KW’ı geçip motor silindir hacmi 2500 CC’yi geçmeyen elektrikli araçlarda ise yüzde 110 oldu. Motor silindir hacmi 2000 CC’yi geçen diğer otomobillerde uygulanan vergi oranı ise yüzde 160 olarak uygulanacak.

ARACIN FİYATI DA BELİRLEYİCİ

ÖTV oranlarının belirlenmesinde motor silindir hacminin yanı sıra aracın matrahı da belirleyici olacak. Söz konusu oranlar, motor silindir hacmi 1600 CC’yi geçmeyip, ÖTV matrahı 40 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 45, 40 bin lirayı aşıp 70 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 50 olacak.

ÖTV, motor silindir hacmi 1600 CC’yi geçen 2000 CC’yi geçmeyenlerden ÖTV matrahı 100 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 100 olarak belirlenecek. Elektrik motoru da olanlardan elektrik motor gücü 50 KW’ı geçip motor silindir hacmi 1800 CC’yi geçmeyenlerden ÖTVmatrahı 50 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 45, 50 bin lirayı aşıp 80 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 50 olarak hesaplanacak.

Elektrik motoru da olanlardan elektrik motor gücü 100 KW’ı geçip motor silindir hacmi 2000 ile 2500 CC arasında olanlardan ÖTV matrahı 100 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 100 ÖTV alınacak.

ARAÇ FİYATLARI NE KADAR ARTACAK?

Çıplak fiyatı 40 bin TL’nin altında olan araçlarda vergi artışı yok. Böylelikle düşük fiyatlı araçların vergi oranları düşürülmüş oldu.

Vergisiz fiyatı 40 bin TL’nin üzerindeki araçlar 2 bin 360 TL, 70 bin TL’ye kadar olan araçlar ise 4 bin 130 TL zamlanacak. Çıplak fiyatı 70 bin TL’nin üzerindeki otomobillerde ise 12 bin 390 TL artış yaşanacak. Motor hacmi 1600-2000 cc olan ve vergisiz fiyatı 100 bin TL’nin altındaki otomobillerde artış 11 bin 800 TL, 100 bin TL’nin üzerindeki otomobillerde ise 23 bin 600 TL olacak. 2000 cc’nin üzerindeki araçlardaki artış ise 26 bin 550 TL’yi bulacak.

ESKİ SİSTEM DEĞİŞTİ

ÖTV düzenlemesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, bugüne kadar uygulanan ve aracın sadece motor silindir hacminin dikkate alındığı sistemin artık sona erdiğini belirtti. Aracın vergisiz ilk satış fiyatının da yeni ÖTV oranlarının belirlenmesinde etkili olacağını ifade eden Ağbal yeni uygulamayla Maliye Bakanlığı’na yıllık ek 3 milyar lira vergi geliri oluşacağını söyledi.

‘ARAÇ KİRALAMA SEKTÖRÜNE YARAYACAK’

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Genel Koordinatörü Tolga Özgül, “Yeni düzenleme ile otomotiv sektörüne yönelik ÖTV oranları belirlenirken araçların motor silindir hacminin yanı sıra fiyatı da dikkate alınacak. Araç fiyatı yükseldikçe ÖTV oranı da artacaktır” dedi.

Otomotiv sektörüne yönelik yeni ÖTV düzenlemesi ve son dönemde yaşanan dolardaki dalgalanmaların araç fiyatlarına yansıyabileceğini söyleyen Özgül “İşte bu noktada, işletmelere verimlilik adına sunduğu avantajlar nedeniyle operasyonel araç kiralama yönteminin ön plana çıkarak kaynaklarını verimli kullanmak isteyen işletmeler için tercih unsuru olacağını düşünüyorum” dedi.

SATIŞLARI ETKİLEMEYECEK KADAR DÜŞÜK

Otomobilde ÖTV düzenlemesine ilişkin görüşlerini açıklayan sektör temsilcileri, 40 bin TL ve altındaki araçların ÖTV zammından etkilenmeyeceğini, 70 bin TL’ye kadar olan araçlarda ise zammın az olacağını belirtti.

Oranların satışları etkilemeyecek kadar düşük olduğunu belirten uzmanlar, ÖTV artışı ile rekabet koşullarının daha da canlanacağını, satışa sunulacak araçlarda konfor ve donanımsal niteliklerin ön plana çıkarak satışa sunulacağını dile getirdi.

OTOMOBİL FİRMALARINDAN ‘ÖTV’ KAMPANYASI

Birçok otomotiv firması da 2016/9542 sayılı Bakanlar Kurulu kararı uyarınca, binek otomobiller için tanımlanan ÖTV artışından doğan farkın karşılanması için kampanya başlattı. Söz konusu kampanyalar yılsonuna kadar geçerli olacak.

Milliyet

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu