AktüelGüncelGündemTürkiye

Otomobildeki zamma TÜİK yüzde 6, sektör yüzde 31 diyor

Paylaş:

Otomobildeki zamma TÜİK yüzde 6, sektör yüzde 31 diyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıkladığı enflasyon rakamları, otomobil fiyatlarına gelen aylık zamlardaki çelişkiyi ortaya koydu.

Sektör temsilcilerine göre, sıfır otomobile sadece son bir ayda 31 zam gelirken, TÜİK verilerine göre 2021 Ekim’den Kasım’a geçen bir aylık süreçte bu zam oranı benzinli araçlarda yüzde 6.3, dizel araçlarda ise yüzde 12 ile sınırlı kaldı.

Sozcu.com.tr’ye konuşan Toyota Sonkar Genel Müdürü Aykan Ceylan, kasımda araçlara aylık yüzde 9 kur zammı geldiğini ancak bu zammın ÖTV baremleri nedeniyle tüketiciye yüzde 31 olarak yansıdığını ifade etti.

Ceylan, “Vergiden arındırılmış, çıplak kur zammına bakıldığında yüzde 9 ile TÜİK’in açıkladığıyla benzer bir oran söz konusu. Ancak önemli olan vatandaşın ne kadar hissettiği… 2021’in ilk 11 ayında otomobillere yaklaşık yüzde 34 zam geldi ancak yüksek vergilerden dolayı tüketicinin hissettiği zam yüzde 50’yi aştı” diye konuştu.

2021 Ekim ayı ortalarında otomotiv sektöründeki genel beklenti, kasımda sıfır araçlara en az yüzde 5’lik kur zammı gelmesi yönündeydi.

Ekim ayına kadar toplamda yüzde 10’luk zamma yol açan çip krizinin ise 2022 sonuna kadar toplam yüzde 35’lik zam yaratması bekleniyordu.

Ancak kasım ayında Türk lirasında görülen yeni tarihi değer kayıpları, sektördeki zam baskısını artırdı.

Sozcu.com.tr’ye konuşan Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik, araç fiyatlarının Euro/TL kuru ile belirlendiğini anımsatarak, fiyatların aracın geldiği dönemdeki mevcut kur üzerinden güncellendiğinin altını çizerek, bu dönemde fiyatlama yapmanın çok zor olduğunu ifade etti.

Toyota Sonkar Genel Müdürü Aykan Ceylan ise, sürekli değişen döviz kuruna ayak uydurmanın zorluğuna işaret ederek “Müşterilerimize kasım ayındaki fiyat listemizin aralıkta da geçerli olacağını söyledik ama bir yandan da sürekli ‘fiyat değişikliği olabilir’ diye uyarıyoruz. Anlık fiyat vermeye başladık artık” diye konuştu.

Ceylan’ın aktardığına göre, sektör yalnızca kur zammı ile değil, çip krizi, ham madde krizi, lojistik krizi, konteyner krizi gibi aynı anda birçok kriz ile mücadele etmeye çalışıyor. Maliyetleri artıran bu unsurların yanına bir de yurt içindeki yüksek ÖTV oranları da eklenince vatandaşın maruz kaldığı araç zammı oranı daha da büyüyor.

Aralık ayında da otomobile yeni zamlar geleceğine işaret eden Ceylan, bu zammın önceki aylara kıyasla daha düşük olacağı öngörüsünde bulundu.

Ceylan, bunun nedenini şöyle anlattı:

“Aralık itibarıyla artık daha az zam bekliyorum. Çünkü yüzde 80’lik dilime girmeyen otomobil neredeyse kalmadı. Bundan sonra ÖTV baremini aşacak bir durum olmadığı için ancak o ayki kur zamları fiyatlara yansıyacaktır.

Ancak mesela, ÖTV’de yüzde 45’lik bir dilim var. 92 bin TL… Bir araç bu fiyatın altında bayiye girerse, yüzde 45’lik dilime giriyor. Bu ne demek biliyor musunuz, bir otomobilin 6 bin Euro maliyetinin olması demek. Bu da bugün mümkün değil. Böyle bir araç kalmadı.

Bir diğeri, yüzde 50’lik ÖTV dilimi… Bu dilime girmesi için de aracın 110 bin lirayı aşmaması lazım. Ondan sonrası da yüzde 80’lik dilime giriyor. Dolayısıyla artık Türkiye’de ucuz otomobil bulmak mümkün değil, olmayacak.”

Öte yandan, kurdaki rekor artışlardan dolayı akaryakıt fiyatlarına ardı ardına gelen zamlar vatandaşın cebini yakmaya devam ederken, bu ürünler TÜİK’in 2021 Kasım enflasyonunda da zam şampiyonları olarak yerini aldı.

POTASYUM SİLİKAT NE İŞE YARAR?

· Kutikula tabakasının hemen altında epidermal hücrelerde bir tabaka halinde toplanır.

· Biotik ve abiotik streslere karşı bitkiyi korur.

· Silisyumun hücre duvarında toplanması ile böceklere karşı mekanik bir koruma etkisi sağlanır. B öcekler silisyum ile kuvvetlenmiş kutikula tabakasını geçmekte zorlanır.

· Çeltikte yapılan silisyum uygulama çalışmalarına göre silisyumun çeltik yapraklarını önemli ölçüde dikleştirmiş ve kontrol (Silisyum uygulanmayan) bitkilerine göre bitki kuru ağırlığının arttığı gözlenmiştir.

· Silisyum uygulanan bitkilerin daha canlı bir yeşil renge sahip olduğu rahatça göze çarpar. Bunun sebebi, yaprakların 40–70 derecelik artışları ışıktan yaralanmayı arttırdığı için bitkilerde fotosentez oranını %36 oranında arttırır ve bu da bitki kuru ağırlığında artış sağlar.

Narda Kirazda ve Domateste Çatlamaya SON..!!!
Hububatta Başakların Yatmasına ve Dane Dökümüne SON..!!!
DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu