Oyunseverler Bu Yazılıma Dikkat!

Oyunseverler Bu Yazılıma Dikkat!
Oyunseverler Bu Yazılıma Dikkat!

Popüler oyun platformu Steam’da kullanıcıların hesaplarını ele geçirmek için oluşturulan Steam Stealer isimli yazılım oyunseverleri tehdit ediyor.

Steam Stealer isimli yazılım popüler oyun platformu Steam’da kullanıcı profillerini ele geçirmek için çalışıyor. Zararlı yazılımın hedefi ise çevrimiçi oyun öğelerini ve kullanıcı hesabı bilgilerini çalmak ve bunları karaborsada yeniden satmak.


Yakın zamanda yayınlanan verilere göre 100 milyondan fazla kullancısı bulunan Steam’da her ay 77.000 Steam hesabı ele geçiriliyor. Steam Stealer bir hizmet olarak zararlı yazılım ticaret modeliyle çalışıyor: farklı özelikler, ücretsiz yükseltmeler, kullanıcı kılavuzları, dağıtım için özel tavsiyeler ve çok daha fazlasıyla farklı sürümlerde satın alınabiliyor. Söz konusu olan bu tür kötü niyetli kampanyalar olduğunda bir “çözüm” için olağan başlangıç fiyatı 500 ABD Doları aralığında. Ancak yaygın olarak 30 ABD Dolarından fazla olmayan, gülünç denebilecek bir fiyattan satılıyor. Bu durum zararlı yazılımı, dünyanın her yerinden siber suçlu olma heveslileri için son derece cazip hale getiriyor.

Kaspersky Lab araştırmacısı Santiago Pontiroli ve bağımsız araştırmacı meslektaşı Bart P.’ye göre Steam Stealers olarak bilinen yeni bir zararlı yazılım türü, Valve’in önde gelen platformundan çok sayıda kullanıcı hesabının aşırılmasında bir numaralı şüpheli konumunda. Bu ikili, birçok yeraltı zararlı yazılım forumunda bu tahmini destekleyen çok sayıda dil izi buldukları için zararlı yazılımın orijinal olarak Rusça konuşan siber suçlular tarafından geliştirildiğine inanıyor.