Ekonomi

Paladyum Tarım, topraksız tarım alanındaki yatırımlarını sürdürüyor

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Paladyum Holding şirketlerinden Paladyum Tarım, topraksız tarım alanındaki yatırımlarına devam ediyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Muğla'nın Bodrum ilçesinde 27 bin 500 metrekarelik bir alanda, 21 bin 168 metrekarelik serada üretim yapan Paladyum Tarım, yıllık 200 tonun üzerinde ürettiği çileğin tamamını İngiltere pazarına ihraç ediyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Paladyum Holding Yönetim Kurulu Başkanı Asmin Ayşe Pala, küresel örtü altı tarım teknolojisi sektörünün 2028'e kadar 32 milyar doları aşacağına ve bu büyümenin önemli bir motivasyonunun artan nüfus artışı olduğuna dikkati çekti.

Pala, “Hızlı kentleşme ve iklim değişikliği, küresel tarımı tehdit eden başlıca faktörler arasında yer alıyor. Hızlı kentleşme tarım için kullanılabilir arazi miktarını azaltırken, iklim değişikliği ise kalan arazinin tarımsal üretim için daha az uygun hale gelme riskini artırıyor. Tarımsal sulama hataları da susuzluk riskini artırarak bu döngüyü tetikliyor. Bu açıdan bakıldığında, tarımda teknolojinin etkin kullanımı sürdürülebilirlik açısından son derece önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Asmin Ayşe Pala, 2050'de ulaşılması öngörülen 9,7 milyarlık dünya nüfusunun güvenli gıdaya erişimi için topraksız tarım teknolojilerine yapılan yatırımların artması gerektiğini belirtti.

“Kontrollü Ortam Tarımı” olarak adlandırılan topraksız ve dikey tarım yöntemlerinin enerji ve su tasarrufu yanında birçok fayda getirdiğini vurgulayan Pala, şu bilgileri verdi:

“Hidroponik sistemler, geleneksel tarla tarımı sulama yöntemlerine kıyasla su kullanımını yüzde 10'a kadar azaltabiliyorlar. Bitkilerin 24 saat analizine olanak tanıyan izleme teknolojileri sayesinde ihtiyaç duyulan vitamin ve mineraller veriye dayalı yöntemlerle sağlanıyor. Burada atılacak her doğru adım, çiftçilerin iklim değişikliğine uyum sağlamasına ve daha az su kullanarak daha fazla gıda üretimine olanak tanıyor.”

– “Son 5 yılda Türkiye'de topraksız tarımın artmasıyla çilek üretimi yükselişte”

Pala, Paladyum Tarım'ın son teknoloji ile donatılmış kontrollü tarım tesislerinin bu alanda iyi bir uygulama örneği olduğunu belirterek, son 5 yılda Türkiye'de topraksız tarımın artmasıyla çilek üretiminin yükselişe geçtiğini kaydetti.

Dünya Gıda Örgütü verilerine göre 2021'de Türkiye'nin, 668 bin ton çilek üretimiyle dördüncü sırada yer aldığını ifade eden Pala, şu değerlendirmede bulundu:

“2023'e gelindiğinde bu rakamın 680 bin tonu aştığını söyleyebiliriz. Ancak ihraç edilen çileğin yaklaşık yüzde 10'unu yaş olarak gönderiyoruz. Dondurulmuş çilek ihracatı ise sadece 100 tona ulaşıyor. Burada en önemli sorun, yaş meyvenin beklenen kaliteyi karşılayamaması. Paladyum Tarım olarak yüksek standartlarımızla bu döngüyü kırmaya çalışıyoruz ve İngiltere gibi kritik bir pazarla ilişkilerimizi güçlendiriyoruz”

Pala, Paladyum Tarım'ın 2024'te çileğin yanı sıra yaban mersini üretimine de başlayacağını ve bu planın içinde yerel çiftçilerle işbirliklerinin de önemli bir rol oynayacağını aktardı.

Üretim hedeflerini yüzde 100 ihracat olarak belirlediklerini vurgulayan Pala, üretim hacmini 430 tona çıkarmak için çalışmalar yaptıklarını, yaş meyve kalitesinde küresel standartları zorlayan bir noktaya gelindiğini ve İngiltere dışında Kuzey Avrupa ülkeleri gibi hedef pazarlara da odaklandıklarını anlattı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu