Ekonomi

‘Parayı Al ve Kaç’ yapıtı beğenilmedi… Boş tuval için aldığı 75 bin doları geri istediler

Paylaş:

Danimarkalı sanatçı Jens Haaning’in 2021’de çağdaş sanat müzesine teslim ettiği boş tuval için aldığı paranın teslim edilmesine karar verildi.

2021 yılında yaptığı eserler için 532,000 kron (bugünkü kurla yaklaşık 75 bin  dolar-2 milyon TL) ödenmiş, lakin sanatçı “Parayı Al ve Kaç” başlıklı iki boş tuval teslim etmişti. Fakat Kopenhag’daki bir mahkeme sanatkarın yapıtları sipariş eden müzeye bu meblağı geri ödemesine karar verdi.

Haaning dün Danimarka yayın kuruluşu DR’ye verdiği demeçte “Şok oldum fakat birebir vakitte tam da hayal ettiğim üzere oldu” dedi. Müzeye geri ödeme yapmak için kâfi parası olmadığını da belirten Haaning, “Çalışmalarım için yeterli oldu fakat tıpkı vakitte beni ne yapacağımı bilemediğim bir duruma soktu” dedi.

SİPARİŞİ ALDI, BOŞ TUVAL YOLLADI

2021 yılında Danimarka’nın Aalborg kentindeki Kunsten Çağdaş Sanat Müzesi tarafından bir kişinin ortalama yıllık gelirini tasvir etmeyi amaçlayan ve bir tuvale yapıştırılmış banknotlardan oluşan “Ortalama Bir Danimarkalının Yıllık Geliri” ve “Ortalama Bir Avusturyalının Yıllık Geliri” isimli iki ünlü sanat yapıtını tekrar yapması için yaklaşık 75 bin dolar ödendi.

Sanatçı bunun yerine müzeye iki boş tuval teslim etti. Müze daha sonra sanatkardan ödenen meblağı iade etmesini istedi. Haaning bu talebi reddetti ve bunun üzerine Kunsten Müzesi sanatçıyı mahkemeye verdi.

Sanatçı 2021 yılında Danimarka basının a verdiği demeçte “Parayı Al ve Kaç”ın gereğince ödeme yapılmadığı niyetinden ortaya çıktığını söyledi. Haaning yapıtları amaçlandığı üzere yine yaratmak için kendi cebinden yaklaşık 3 bin 300 Euro harcaması gerektiğini argüman etmişti.

Haaning, “Çalışma şartları benimki kadar makus olan başka insanları da birebir şeyi yapmaya teşvik ediyorum. Şayet berbat bir işte çalışıyorlarsa ve maaşlarını alamıyorlarsa ve işe gitmek için hakikaten para ödemeleri isteniyorsa, o vakit elinizden geleni arkanıza koymayın” dedi.

MUZU 120 BİN DOLARA SATMIŞLARDI

Sanat dünyası, parayı hicveden yapıtlarla ilgili tartışmalara yabancı değil. İngiliz sanatçı Banksy, 2018 yılında bir müzayedede 1,4 milyon dolara satıldıktan sonra kendini parçalayan bir tablo yaparak manşetlere çıkmıştı. Eser 2021 yılında tekrar 25 milyon dolara satıldı.

İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan da bir seferinde duvara bantladığı taze muzlardan oluşan bir sanat yapıtını 120 bin dolara satmıştı. Eser 2023 yılında Seul’de sergilendiğinde, bir öğrenci muzu duvardan alıp yemiş ve yaptığı hareketin başlı başına sanat sayılabileceğini söylemişti.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu