Spor

Paris yolcusu Elis Özbay, Türk spor tarihine adını yazdırdı

Paylaş:

ANKARA (AA) – Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na kota alarak Türk sporunda bir ilke imza atan 2001 doğumlu Elis Özbay, olimpiyatlarda yarışacak ilk Türk kadın kürekçi olacak.

Kürek sporunun 100. yılında elde ettiği bu başarıyla tarihe geçen milli sporcu Elis Özbay, Paris 2024 öncesi AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Duygularını, “Benim için büyük bir gurur. Halen daha tarif edilemez bir heyecan yaşıyorum.” sözleriyle paylaşan Elis, “Spor hayatıma başlarken işlerin buraya geleceğini tahmin dahi edemezdim. Benim için uzak bir hayalken gerçeğe dönüştü.” dedi.

Olimpiyatlara gitmek için çok çalıştığını vurgulayan Elis, “Ülkemi olimpiyat oyunlarında temsil edecek ilk kadın kürek sporcusu olmanın gururunu ve heyecanını yaşıyorum. Her şeyden öte ülkemde kadınlara örnek olacak, onlara yıllar sonra bile ilham verecek bir hikayeyi yazmış olmanın ve ülkem adına başardıklarımla anılmanın gururunu ömür boyu yaşayacağım.” ifadelerini kullandı.

Paris’e uzanan süreç

23 yaş altında hem dünya hem de Avrupa şampiyonluğu bulunan milli kürekçi, Paris’e uzanan hikayesine ilişkin şunları kaydetti:

“Bu süreçte çoğu şeyden değil, her şeyden ödün verdim. Sadece isteyip olmasını beklemedim. Yılın neredeyse 9 ayını evimden uzakta, tek bir hedef uğruna her şeyi geride bırakarak kamplarda ve yarışlarda geçirdim. Yaşadığım her zorlukta sabrımın tek sebebi, Paris’te olmayı çok istememdi. Aldığım başarıları tesadüf olarak gören, asla başarılı olduğumu kabullenmeyen insanlar da oldu ancak bu beni daha hırçın ve başarıya odaklanan bir sporcu yaptı. 17-18 yaşlarında ilk uluslararası yarışlarımda derecelerimi elde ettim. Sanıyorum ilk olimpiyat hedefimi bu zamanlar koymuştum. İlk önemli başarım, 2021 yılında kadınlarda ilk Avrupa ve dünya şampiyonluğunu elde etmem oldu. O dönem hafif kilo iki çifte kategorisinde Mervenur Uslu ile birlikte bir ekiptik. Kürek tarihi adına bir ilkti. Daha sonra hafif kilo kadınlar tek çifte kategorisinde devam ettim. 2022 yılında 23 yaş altında Avrupa şampiyonluğu ve dünya ikinciliği, 2023 yılında ise yine 23 yaş altında bir önceki sene kıl payı kaçırdığım dünya şampiyonluğunu elde ettim. Tüm bunlar, daha önce kadınlar kategorisinde elde edilmemiş başarılardı. 2024 yılına ise ‘tek hedef Paris 2024’ diyerek başladık ve sonunda kotayı aldık.”

Fenerbahçe Kulübü sporcusu Elis Özbay, “Elbette bugünden yarına değil, uzun soluklu bir süreç sonrasında Paris’e gidiyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığı’mız, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Türkiye Kürek Federasyonu, kulübüm Fenerbahçe ve koca bir ekibin büyük emekleriyle Paris uçağına bineceğim. Bu yüzden emeği geçen herkese tekrar sonsuz teşekkür ederim.” diye konuştu.

Mervenur Uslu ile 2021 yılında elde ettiği dünya şampiyonluğunu “unutulmaz” olarak niteleyen Elis, olimpiyatlar sonrası kendisine koyduğu hedeflerle ilgili ise şunları söyledi:

“Hem mental hem de fiziksek olarak çok yoğun bir süreçten çıkacağım için uzun bir süre tatil yapmayı planlıyorum. Daha sonrasında ise sıkı bir antrenman programına geri dönüp kulübüm Fenerbahçe’nin başarısı için mücadele etmek ve ülkemi uluslararası yarışlarda temsil etmek için hazırlıklara başlayacağım. Hedefim, tabii ki 23 yaş altı kategorisinde aldığım madalyaları büyükler kategorisinde de kazanmak ve daha sonrasında Los Angeles 2028 Olimpiyat Oyunları için çalışmalara devam etmek.”

Muhabir: Halil İbrahim Avşar

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu