Paşa’ya Drone Keşfi!

Paşa'ya Drone Keşfi!
Paşa'ya Drone Keşfi!

7. Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz’ın lojmanının yakınında bulunan “drone” emniyeti harekete geçirdi.

Diyarbakır’da, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz’ın lojmanının yakınında sahipsiz bir biçimde “Drone” adı verilen insansız hava aracı bulundu. Bu gelişme, PKK’nın ağır kayıplar verdiği Sur, Cizre, Silopi ve İdil’deki operasyonları yöneten Korgeneral Yılmaz’a yönelik bir  “suikast” planladığı ve keşif yapıldığı şeklinde değerlendirildi.

Sur’da 234, Cizre’de 665, İdil’de ise 47 mensubu etkisiz hale getirilen PKK’nın “intikam” amacıyla TSK’nın üst düzey bir Generaline suikast planları yaptığı yönünde, daha önce de istihbaratlar alınmıştı.

Kamerası sökülmüş halde ve terkedilmiş biçimde bulunan Drone’un, Diyarbakır Garnizon Komutanı da olan İbrahim Yılmaz’a dönük suikast öncesi keşif ve istihbarat amaçlı kullanılma ihtimali değerlendiriliyor.  Diyarbakır ve Şırnak’taki “hendek” harekatlarını yöneten Korgeneral Yılmaz’ın “hedef” alınması üzerine önlemler artırıldı.

BOMBA YÜKLENİYOR

Bölgede son dönemde PKK’ya ait olduğu tahmin edilen insansız hava araçlarından görüntü de alınmıştı. Örgütün, hedefindeki kişi ve kurumlara dönük keşif/istihbarat toplamak amacıyla Drone’lardan faydalandığı bildirildi. Pili bittiği için tekrar havalanamayan ve ele geçirilen Drone’daki kameranın söküldüğü de belirlendi. Drone’lara 2 kiloya kadar plastik patlayıcı (RDX, TNT vb) yüklenebiliyor.

PKK’NIN EYLEM PLANI

Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’nca 21 Ocak 2016 günü 81 İl Emniyeti’ne gönderilen yazıda, Güneydoğuda süren operasyonlarda büyük zayiat veren PKK’nın bomba yüklediği Drone’larla eylem yapacağı uyarısında bulunulmuştu.

Yazıda, çok sayıda Drone’un bomba yüklenmek için örgüt kamplarına gönderildiği bilgisine yer verildi ve ”Örgüt kamplarına gönderilen çok sayıda Drone’lara patlayıcı madde monte edilerek yurt genelinde güvenlik güçleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına dönük eylem düzenleneceği istihbaratları alınmıştır” denildi.

ilgili haberler