Ekonomi

Petrol piyasası için kritik toplantı: OPEC+ üyeleri bir ortaya geliyor

Paylaş:

OPEC+ kümesi Mart 2020’den bu yana birinci sefer önümüzdeki hafta yüz yüze toplanacak. Sürpriz toplantıda petroldeki fiyat düşüşüne arz kesintisi yoluyla müdahale edileceği kestirim ediliyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve birlikte hareket eden ülkelerin oluşturduğu OPEC+ Mart 2020’den bu yana birinci yüz yüze toplantısını önümüzdeki hafta gerçekleştirmeyi planlıyor. Küme, fiyatlarda son vakitlerde yaşanan düşüşü durdurmak için petrol üretimini kısmaya başlamıştı.

OPEC sekreterliğinden yapılan açıklamaya nazaran, Suudi Arabistan ve Rusya liderliğindeki 23 devletten oluşan kümenin çarşamba günü Viyana’da toplanması planlanıyor. Küme olağanda her ay çevrimiçi olarak buluşuyor. Olağan koşullarda bu yılın sonuna kadar yüz yüze bir toplantı düzenlemesi beklenmiyordu.

DÜŞÜŞ DEVAM EDEBİLİR

OPEC+, 5 Eylül’deki bir evvelki toplantısında sembolik bir arz düşüşü kararıyla piyasayı istikrara kavuşturmaya hazır olduğunun altını çizmişti. Suudi Güç Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman da çok fiyat oynaklığına karşı ‘önleyici ve proaktif’ kalacaklarına kelam verdi.

Brent tipi ham petrol, şubat ayında Rusya-Ukrayna savaşının akabinde varil başına 125 doların üzerine çıkmış sonrasında fiyatlardaki düşüşle 80 dolar bandına inmişti.

FİYAT OYNAKLIĞINA MÜDAHALE

O devirden bu yana merkez bankalarının enflasyonla gayret etmek için faiz oranlarını yükseltmesi ve ABD, Çin üzere iktisatların yavaşlaması nedeniyle fiyatlar düşmüş, OPEC üyeleri bu fiyat düşüşünü yumuşatmak için arz azaltması yoluna gitmişti. Geçtiğimiz ayın başında ise OPEC, ekim ayı için günlük 100 bin varil üretim kesintisine gitme kararı aldı.

JPMorgan, OPEC’in fiyatları istikrara kavuşturmak için üretimi günde en az 500 bin varil düşürmesi gerekebileceğini söyledi. RBC Capital Markets baş emtia stratejisti Helima Croft ise kümenin kesintiyi iki katına çıkarabileceğini söyledi.

RUS YETKİLİ ABD’NİN YAPTIRIM LİSTESİNDE

Diğer yandan Rusya’nın başbakan yardımcısı ve OPEC+ sorumlusu Alexander Novak’a ABD’nin yaptırım uygulamasından bir gün sonra toplantı kararının alınması da tartışma yarattı.

Avusturya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, üst seviye bir Rus yetkilinin Viyana’yı ziyaret etmesinden rahatsız olup olmayacakları sorusuna, “Adı geçen kişi şu anda AB yaptırımları kapsamında değil” dedi. OPEC, Avusturya’da diplomatik statüye sahip fakat bu durum sırf OPEC+ üyesi olan Rusya için geçerli değil.

13 devletten oluşan OPEC, 2016’da Rusya’nın da ortalarında bulunduğu 10 büyük üretici ile iştirake girmişti. ABD ve Avrupa, Suudi Arabistan’a Rusya’nın bu kümeden tecrit edilmesi istikametinde baskı yapsa da Körfez ülkesi petrol piyasalarını istikrara kavuşturmak için bu alakayı korumakta kararlı.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu