Ekonomi

Petrol piyasası kritik OPEC+ toplantısına odaklandı

Paylaş:

OPEC+ kümesinin bugün gerçekleşecek olan toplantıda üretimi keskin formda azaltması bekleniyor. Kimi kaynaklar günde 1 milyon varillik üretim kesintisinin olabileceğini belirtirken kimi kaynaklar kesintinin 2 milyon varile ulaşabileceği görüşünde.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya’nın da dahil olduğu birlikte hareket eden ülkelerin oluşturduğu OPEC+ kümesinin bugün gerçekleşecek olan toplantıda üretimi keskin halde azaltması bekleniyor.

Hafta başında Reuters’a konuşan kaynaklar, üyeleri ortasında Suudi Arabistan ve Rusya’nın da bulunduğu OPEC+’ın üretimi günde 1 milyon varil azaltmayı değerlendirdiğini belirtmişti. Bir diğer OPEC+ kaynağı ise dün kesintilerin günlük 2 milyon varile kadar çıkabileceğini söz etti.

OPEC+, ABD ve öbür en önemli tüketicilerden gelen üretim artırma baskısına karşın bu kararı alırsa, halihazırda sıkışık olan piyasada arz daha da azalmış olacak.

Bu kararın gerçekleşmesi durumunda ise pandemiden bu yana en sert kesinti yapılmış olacak. OPEC+ en son pandemi devrinde yaşanan talep düşüşünden ötürü günlük 10 milyon varillik üretim azaltma kararı almıştı.

BEYAZ SARAYI KIZDIRABİLİR

Rapidan Energy’nin kurucusu Bob McNally Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Biden idaresinin petrol fiyatlarındaki artış konusunda ne kadar kaygılı olduğunu iddia edebiliriz. Büyük bir OPEC kesintisi Beyaz Saray’ı kızdırabilir” dedi.

Öte yandan OPEC+ kümesinin bugün gerçekleştireceği toplantı Mart 2020’den bu yana gerçekleştirilecek birinci yüz yüze toplantı olacak.

OPEC+, 5 Eylül’deki bir evvelki toplantısında sembolik bir arz düşüşü kararıyla piyasayı istikrara kavuşturmaya hazır olduğunun altını çizmişti. Suudi Güç Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman da çok fiyat oynaklığına karşı ‘önleyici ve proaktif’ kalacaklarına kelam verdi.

FİYATLAR YİNE ARTABİLİR

Üretimin azaltılması, üç ay evvel global iktisatta resesyon, ABD’de yüksek faizler ve güçlü dolar hususlarına ait tasalarla varil başına 120 dolardan 90 dolara gerilemiş olan petrol fiyatlarının tekrar artmasını sağlayabilir.

Brent tipi ham petrol, şubat ayında Rusya-Ukrayna savaşının akabinde varil başına 125 doların üzerine çıkmış sonrasında fiyatlardaki düşüşle 80 dolar bandına inmişti. Fakat fiyatlar OPEC+ kümesinin bugünkü toplantısında üretimi günde 1 milyon varilden fazla azaltabileceğine dair işaretler üzerine hafta başından itibaren yükseldi.

PETROL PİYASASINDA SON DURUM

Petrol, fiyatları bugünkü toplantı öncesinde dün yüzde 3’ten fazla tırmandıktan sonra bugün yatay seyretti. Dolardaki paha karının, öteki yatırım araçlarının cazipliğini düşürerek petrol fiyatlarını hafif aşağı çektiği kestirim edildi.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı dün 2,94 dolar tırmandıktan sonra bugün 91,72 dolardan süreç gördü. ABD hafif ham petrolü dün 2,89 dolar yükseldikten sonra bugün 86,63 dolardan süreç gördü.

AKARYAKIT FİYATLARINA YANSIYACAK MI?

Petrol fiyatları, Türkiye’de de akaryakıt fiyatlarının direkt belirlenmesinde değerli bir etken. Tamamlanmış petrol eserleri ham petrolden rafine edildiği için, ham petrolün fiyatının değişmesi durumunda tüm tamamlanmış eserlerin fiyatları da değişiyor.

Yeni yılın başında 13,35 olan dolar kuru bugün 18,55’e kadar tırmanırken petrol fiyatlarındaki düşüşe karşın akaryakıt fiyatlarının yüksek düzeylerde kalmasında kur artışı kaynaklı olmuştu. Bu nedenle petrol fiyatlarındaki artış akaryakıt fiyatlarının da zamlanmasına neden olabilir.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu