Ekonomi

Piyasa hareketli: Dolar 20 TL sınırını aştı

Paylaş:

Mali piyasalarda seçimin ikinci turu öncesi son işlem günü dalgalı seyretti. Borsa İstanbul birinci tur öncesi gibi toparlanarak 4 bin 500 seviyesini aşarken dolar/TL ise hükümetin tüm baskılarına karşın tarihi seviyesini aşarak 20 liranın üzerine yerleşti.

Zaten Kapalıçarşı ve bankalar arası piyasada, işlemler uzun zamandır özellikle satış yönünde 21 liranın üstündeydi. Uzmanlar ise Merkez Bankası’nın seçim öncesi “Dolar 20 TL” algısı oluşmaması için milyarlarca dolar döviz yaktığını anımsatarak Türkiye’yi bekleyen tehlikelere dikkat çekti.

‘TL FAİZLER ARTACAK’

“Zaten dolar serbest piyasada uzun zamandır 21 liradan satılıyor. 20 liradan dolar alabilen yok ki” diyen Dr. Murat Kubilay, Türkiye’de dolar kurunun döviz talebinden ziyade yüksek cari açıktan dolayı arttığını belirtti. Kubilay şöyle devam etti: “Bu sebeple 21 lirada kalması da mümkün değil. Haftaya eğer bir sermaye kısıtlaması olmazsa döviz kurunda hızlı bir artış göreceğiz.”

(Murat Kubilay)

Ayrıca taksitli nakit avansa erişim gibi kısıtlamaların seçim sonrası mutlaka olacağını ifade eden Kubilay, Türkiye’nin yaz sonuna kadar çok hissetmese de bu politikaların bedelini sonbaharda acı bir şekilde ödeyeceğini söyledi.

Körfez’den depo edilen paraların ve Rusya yardımlarının da işe yaramadığını söyleyen Prof. Dr. Cem Başlevent, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kazanması ihtimalinde doları tutmak için izlenebilecek tek yolun TL mevduat faizlerinin daha da yükselmesi olduğunu belirtti. Başlevent sözlerini şöyle sürdürdü: “Doların baskılanarak tutulmayacağını milyar dolarlar yakarak öğrendiler. Artık TL mevduat faizlerini serbest bırakarak düşük faiz söyleminden üstü kapalı bir şekilde vazgeçeceklerini düşünüyorum.”

(Cem Başlevent)

‘ARJANTİN BENZERİ’

TEPAV Direktörü Dr. Burcu Aydın Özüdoğru da sosyal medyadan şu yorumu yaptı: “Seçim öncesi dolar/TL 20’nin altında kapansın mücadelesi veriliyor. Faiz politikasıyla yangın körükleniyor. Cephaneye baksak net rezervler eksiye düşmüş. Merkez Bankası için en uzun işgünü.” Prof. Dr. Hakan Kara ise ekonomide yaşananları fırtınaya benzeten bir sosyal medya paylaşımına “Kusursuz fırtına daha çok dışsal faktörleri çağrıştırıyor, bizimki daha çok ‘Kendim ettim kendim buldum’ durumu” dedi.

Ayrıca Reuters’a konuşan Prof. Dr. Daron Acemoğlu, rezervlerdeki duruma atıfla “Şu anki durumun devam edemeyeceğine kani oldum” dedi. Acemoğlu, Arjantin benzeri bir durum söz konusu olduğunu vurguladı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu