Şişe köy

Panama’daki Colón Island’da, tamamı plastik şişelerden yapılmış evlerden oluşan köy kuruluyor. Geri dönüştürülen plastik şişelerin yalıtım malzemesi olarak kullanıldığı projede 120 ev yapılması planlanıyor.

45 dereceyi bulan sıcaklıklarda, elektriğin olmadığı yerlerde yaşayan insanlar için yapılmış bir sistem. Hem de çevre dostu.plastik_sise_koy3_jurnalci

Plastik Şişe Köyü’nün kurucusu Robert Bezeau, adada çevreyi korumak, toksik materyalleri ayırmak için çalışıyor. Bu çalışmalardan biri de plastiği geri dönüştürmek, ev yapımında yalıtım malzemesi olarak kullanmak.

elektrik olmadan, kulubelerde yaşayan 28.000 insanın bulunduğu daulatdia/rajbari’de, sıcaklıklar yaz dönemi 45 dereceyi buluyor. bu da evlerin içinde yaşamayı çekilmez yapıyor.plastik_sise_koy2_jurnalci

basit bir fikir, elektriğe erişimi olmayan insanların hayatlarını kolaylaştırabilir mi?

işte sistemin çalışma prensibi:

ağzınızı açın ve hohlayın, sıcak havayı hissettiniz mi? şimdi bir de dudaklarınızı büzerek üfleyin. bu şişeler de bu şekilde çalışıyor;

sıcak hava, şişenin dar kısmından geçerken sıkışıyor ve soğuyor geçen havanın sıcaklığında 5 derece düşüşe sebep oluyor.

ülke çapında köyler tarafından kullanılan basit bir fikir.

Evlerin hepsi, geri dönüştürülen plastik şişelerle dolu metal kafeslerin betonla kaplanmasıyla yapılıyor. Metal ve beton pek faydalı malzemeler olmasa da, inşa edilen ilk evde kullanılan 10.000 şişenin yalıtım özelliğinin oldukça etkili olduğunu test etmişler. Evin içerisi dışarıdan 17 derece daha serin kalabiliyor.

Yerli mimarların danışmanlığında depreme karşı dayanıklı 3 farklı model tasarlanmış.

300.000 metrekarelik alana yapılan proje tamamlandığında 120 ev, topluluk bahçesi olan küçük bir misafir evi, yeşil alanlar ve yoga gibi aktiviteler için küçük parklar içermesi planlanıyor.