Ekonomi

Podcast ekosistemi Türkiye’de reklam pastasından daha büyük pay almayı hedefliyor

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Özcan, AA muhabirine, Amerika’da 2013’te yayınlanan Serial podcast dizisi sonrası büyük sıçrama yaşayan ve ana akımlaşan podcastın, Spotify’ın son yıllarda, milyar dolarlık yatırımı sonrasında daha fazla odak noktası olmaya başladığını ifade etti.

Youtube’un podcast altyapısını desteklemeye başlaması ve bununla videocast içeriklerin artmasının son yıllarda Youtube’u podcast için önemli bir oyuncu haline getirdiğini anlatan Özcan, platformun algoritmik ve erişilebilirlik gücünün önemi yanında, üreticiye gelir elde edebilme adına bir umut verdiğine işaret etti.

Özcan, “NewsLabTurkey’in Temmuz 2023’te yayınladığı podcast araştırmasında da katılımcı olan dinleyicilerin önemli oranda podcasti Youtube’dan keşfettikleri tespit ediliyor. Dünyada da benzer bir durum söz konusu.” dedi.

Türkiye’de salgın öncesi başlayan ilgi ve yükselişin sonrasında ivmelenerek devam ettiğine dikkati çeken Özcan, “Geldiğimiz noktada ülkemizde oluşmaya devam eden ve giderek olgunlaşan bir ekonomisi var. Bununla birlikte Türkiye’de podcast ekosistemi kurumsallaşıyor ve kendi özel yapılarını oluşturuyor. Ajanslar, uygulamalar, alana özel araştırmalar, etkinlikler derken ekosistem kendi alanını genişletiyor ve ekonomisini oluşturuyor.” görüşünü kaydetti.

Özcan, Karnaval Radyo’nun YouGov ile 2023’ün son çeyreğinde açıkladığı verilere göre, Türkiye’de dijital ses tüketimi yüzde 75 iken, podcast bilinirliğinin yüzde 60, podcast dinleme oranının ise yüzde 19 olduğunu belirtti.

Rıfat Özcan, “Podcastin de içinde olduğu dijital ses dünyasının, internet ve sosyal medya penetrasyonunun yoğun olduğu Türkiye’de daha da büyüyeceği ve yatırım yapılacağı bir gelecek bizi bekliyor.” dedi.

“Podcast bütünleşik bir pazarlama stratejisi için büyük bir imkan sağlıyor”

Podcast ekosisteminin Türkiye’de reklam pastasından daha büyük bir pay almak istediğini vurgulayan Özcan, pazarlama için önemli olan birçok büyük etkinlikte kendine yer bulan podcastın, markaların içinde olmak istediği yeni bir dünya olduğunu söyledi.

Özcan, markaların podcasti itibar yönetimi, içerik pazarlaması için kullanabildiğini, reklam engelleyici kullanan internet kullanıcısına ulaşmak için de bunun kendine özgü yapısından yararlanabildiğini ifade ederek, “Ayrıca çapraz olarak hem ses hem görüntü ekosistemlerinde değerlendirilebilir olması podcasti sektörel olarak daha da büyük bir güç haline getiriyor. 2024’te Türkiye’de markalar için podcast, içerik üretmek veya üretilen podcastlere reklam vererek içinde olmak istedikleri bir alan.” şeklinde konuştu.

Podcastte bilgi ve eğlenme içeriklerinin ön planda olmakla beraber kurgu podcast dizilerinin de sesli olarak dinleyicileri bambaşka bir dünyaya davet ettiğine dikkati çeken Özcan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Podcast içeriksel olarak birçok hikayenin başlangıç noktası olarak kurgulanabileceği gibi birçok hikayenin devamı olarak da konumlandırılabilir. Bu sayede farklı platformlarda podcast bir ana öğe veya tamamlayıcı öğe olarak kullanılarak transmedyal hikaye anlatımına kapı aralayabilir. Bu bağlamda podcast hem markalara hem hikaye anlatıcılarına bütünleşik bir pazarlama stratejisi için büyük bir imkan sağlıyor.”

Muhabir: Yunus Türk

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu