Prof. Deniz Ülke Arıboğan’dan zirveye özel paylaşım

İstanbul’daki tarihi zirve sona erdi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evsahipliğinde düzenlenen zirve, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in katılımıyla gerçekleşti.

Vahdettin Köşkü’nde 2 saat 45 dakika süren Suriye konulu dörtlü zirvenin ardından ortak bildiri yayımlayan liderler, elele tutuşarak gazetecilere poz verdi.

Tarihi zirve sosyal medyada da geniş yer buldu. Liderlerin elele fotoğrafı oldukça ses getirdi.

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan da sosyal medya hesabından Putin, Erdoğan, Merkel ve Macron’un elele tutuştukları  fotoğrafı paylaştı.

Arıboğan, çözüm sürecine katkı amacıyla oluşturulan Akil İnsanlar Heyetlerinin Marmara Bölgesi grubunun Başkanlığını da yapmıştı.

“DENGENİN DENGELEYİCİSİ OLMALIYIZ”

Eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubu Prof. Dr. Mahir Kaynak’ın kızı olan  Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, paylaşımına şu açıklamayı da ekledi.

“Bu fotoğraf çok değerli. Türkiye’nin “dengenin dengeleyicisi” pozisyonuna yerleşmesi gerekiyor, aksi halde çivisi çıkmış yeni dünya sisteminden az hasarla çıkmanın imkanı yok.”

 

DENİZ ÜLKE ARIBOĞAN KİMDİR?

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktorasını İstanbul Üniversitesi’nde tamamlayarak, 1995 yılında İskoçya’da bulunan St. Andrews Üniversitesi’nde Terörizm ve Uluslararası Güvenlik Okulu’nu bitirdi.

Deniz Ülke Arıboğan İstanbul Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Hava Harp Okulu ve Harp Akademileri’nde dersler verdi. 2007-2010 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü , sonrasında da İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği görevini üstlendi. 2016 – 2017 Yılları arasında Oxford Üniversitesi St.Antony’s College’de misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı. Arıboğan halen Oxford Üniversitesi CRIC (Centre for the Resolution of Intractable Conflict) merkezinde kıdemli üye, Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı olarak akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Politik psikoloji perspektifinden güvenlik meselelerinin incelenmesi ve çatışmaların barışçıl yöntemlerle çözümü konusunda çalışmalarını yoğunlaştıran Arıboğan, bu amaçla kurulan uluslararası ve disiplinlerarası bir çalışma grubu olan IDI (International Dialogue Initiative) yönetim kurulu üyesidir. Arıboğan aynı zamanda “Dünya Sanat ve Bilimler Akademisi” ‘ne kabul edilen az sayıdaki Türk akademisyenlerden biridir.

Deniz Ülke Arıboğan, Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD)’nin kurucuları arasındadır ve “Yönetim Kurullarına Kadın” projesinin danışma kurulu üyesi olarak Türkiye’de ve dünyada kadının güçlenmesi projelerine destek vermektedir.

London Speaker Bureau’nun uluslararası konuşmacıları arasında olan Arıboğan’ın yayınlanmış çok sayıda ulusal ve uluslararası makalesi ve 10 kitabı bulunmaktadır.