Ekonomi

Prof. Kozanoğlu: Kredilerde çok önemli yavaşlama olacak, işsizlik artacak

Paylaş:

Türkiye’de, seçimden sonra büsbütün değişen iktisat idaresinin faiz artırımlarına başlamasını “kaçınılmaz adım” olarak nitelendiren akademisyen Hayri Kozanoğlu, bu durumun ‘ekonominin uygun yönetildiği” manasına gelmediğini söyledi.

Seçim öncesi TCMB’nin faiz artırımlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “istenmeyen yol” olarak ilan edilmesiyle iktisat idaresi de faiz artırımlarını terkederek, Erdoğan’ın “düşük faiz” telaffuzuna uygun biçimde hareket etmiş ve ortodoks olmayan iktisat siyasetlerine yönelmişti.

Ancak seçim sonrası Mehmet Şimşek’in Hazine’nin başına geçmesi ve ABD’den gelen Gaye Erkan’ın Merkez Bankası (TCMB) lideri olarak atanması piyasalarda iktisadın kurallarına nazaran işleyeceği beklentisini oluşturdu. Gerçekten TCMB lideri misyona gelmesinden sonra faizler yüzde 8,5’ten yüzde 25’e çıktı.

Erdoğan’ın sıkı para siyasetine dayanağının akabinde TCMB kademeli faiz artışlarına devam etmesi bekleniyor.

Kozanoğlu, Reuters ile yaptığı söyleşide, “Binayı yıktıktan sonra tekrar yapabilirsiniz, lakin yıkmasanız daha yeterliydi. Bugün hangi iktisat idaresi gelse önemli bir fatura evvelce çıkmıştı… Lakin ‘bu kaçınılmazdı o vakit düzgün yönetiyorlar’ demek durumunda değiliz” diye konuştu.

‘İSİMLER DEĞİŞSE DE AKP AYNI’

İsimler değişse de AKP iktidarının temel özelliklerinin yerinde kalmaya devam ettiğini belirten Kozanoğlu, bu özellikler ortasında, özel şirketlerle kurulan ilgiler, vakıflar aracılığı ile toplumun bir kesitine sağlanan avantajlarla kendilerine sadık hale getirilmesi, tekrar şirketlerin ihaleler yolu ile kendilerine avantaj sağlama tartışmalarının yer aldığını söyledi.

Bu nedenle asıl değişmesi ve sorgulanması gerekenin uygulanan bu modeller olduğunu vurgulayan Kozanoğlu, “Örneğin Kamu-Özel işbirliği projeleri… Bunlar geçmişte Euro cinsinden bir kısmı dolar cinsinden bağıtlanmış… Kârlar müteahhitlere, ziyanlar kamuya diye… Bunun aslında dönüp tekrar gözden geçirilmesi, tekrar düzenlenmesi, geçmiş ziyanların tahsili, yoluna gidilmesi gerekir” dedi.

‘AKP’NİN EKONOMİK MODELİ’

AKP ekonomik modeline ait bir öbür örneğin de vakıflara kanalize edilen paralarla açılan yurtlar, burslar üzere ağlar üzerinden yürüyen bağların olduğunu söyleyen Kozanoğlu, AKP yahut Cumhur İttifakı’nın seçim muvaffakiyetinde, o ağların içinde olanların günlük hayattaki ekonomik meselelerden daha az etkilenmesi olduğunu kaydetti.

“20 küsur yıllık bir iktidar var. Yalnızca toplumun bir kesitine yönelik toplumsal ağlar, vakıflar, burslar, gelir kapıları, küçük-büyük ihaleler” diyen Kozanoğlu, bunun mikro işlerde de görüldüğünü kaydetti.

‘OVP İÇ AÇICI OLMAYAN BİR YOL HARİTASI SUNUYOR’

OVP’de açıklanan gayelerin ‘uçuk’ olmadığını söyleyen Kozanoğlu, fakat önemli halde dış kaynak bulma muhtaçlığı olduğunu ve bunun belirsizlik yarattığını belirtti. Kozanoğlu, “Ortalama yurttaş açısından, OVP’nin amaçları tutsa dahi; işsizliğin arttığı, enflasyonun sürdüğü pek de iç açıcı olmayan bir yol haritası sunuluyor” dedi.

Türkiye’de en değerli meselelerden birinin işsizlik olduğunu söyleyen Kozanoğlu, bu nedenle minimum fiyat düşük bile kalsa insanların buna razı olacağı ortamın yaratıldığını söyledi.

Yerel seçimlerde Erdoğan’ın ekonomik programdan taviz verip vermeyeceği, bilhassa kamu ve emeklilere yapılacak artırımlarla yine seçim iktisadı uygulayıp uygulamyacağı merak ediliyor.

Son çeyrekte faiz artışlarıyla, kredilerin çok önemli yavaşlayacağını tabir eden Kozanoğlu, “Talep yavaşlayınca da işsizlikte önemli bir artış olacak. Bu durum çalışan, istihdam sahibi olanlar üzerinde de basınç yaratıyor. Yedek iş gücü ordusu olduğu için beşerler çalışan beşerler da pazarlık gücü azalıyor” diye konuştu.

ASGARİ ÜCRETLİLER TOPLUMU

Asgari fiyatla çalışma oranının inşaat, dokumacılık, lokanta üzere bölümlerde 2023’te yüzde 80’lerin üzerine çıkacağını kestirim ettiğini söyleyen Kozanoğlu, “2023’te Türkiye bir minimum ücretliler toplumu olacak lakin işsizliğin artması da insanların taban fiyattan şikayet etme kapasitesini azaltacak. Türkiye’nin minimum ücretliler toplum olma özelliğinin 2023’ün ilerleyen kısmında çok daha makul hale geleceğini düşünüyorum” dedi. (REUTERS)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu