Recep Tayyip Erdoğan ,21 Mayıs’ta Genel Başkan.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin referandumunda kabul edilmesinin ardından gözlerin çevrildiği AK Parti, 21 Mayıs ‘ta olağanüstü kongreye gitme kararı oldu.

Cumhurbaşkanlığı Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde partiye üye olması ve kongrede tekrar genel başkanlığı üstlenmesi bekleniyor .AK Parti MKYK ‘sı da 2 Mayıs’ ta toplanıp olağanüstü kongre kararı olacak.Aynı haftanın sonuna doğru kabine değişikliği olabileceği değerlendiriliyor.

Yıldırım ,olağanüstü kongre kararı almak için 2 Mayıs Salı günü MKYK’yı toplayacak.Karar için MKYK üyelerinin imzası yeterli oluyor.Ardından da olağanüstü kongre için hazırlıklar başlayacak.15 günlük zorunlu hazırlık süresinin ardından ,ramazan ayından önce kongre yapılacak.Kongrede hem genel başkan hem de MKYK’nın yenilenmesi kararı alınacak.

Erdoğan kabine köklü değişikliği yapacağı ,kabine dışında kalacak bazı isimleri de olağanüstü kongrede MKYK üyesi olarak değerlendireceği iddia ediliyor.Bu nedenle  kabine değişikliği olağanüstü kongreden önce olacak ve bunun da önümüzdeki haftanın sonuna kadar gerçekleştirilmesi bekleniyor. Erdoğan ‘ın yurtdışı gezi programı da belirleyici olacak.Bu süreç ,partide da belirleyici olacak.Bu süreç,partide genel başkan yardımcıları ve grup yönetiminin de değişmesi anlamına gelecek.

ilgili haberler