Ekonomi

Reeder Teknoloji’nin halka arzına yaklaşık 4,3 milyon yatırımcı katıldı

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Reeder Teknoloji'nin halka arzına 4 milyon 262 bin yatırımcı katıldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Reeder Teknoloji'nin Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) liderliğinde, Ziraat Yatırım Menkul Değerler ve Yatırım Finansman Menkul Değerler eş liderliğinde gerçekleştirilen halka arzında yeni bir yatırımcı sayısı rekoruna imza atıldı.

Reeder Teknoloji'nin 13-15 Eylül'de pay başına 9,30 TL fiyattan gerçekleştirilen halka arzına 4 milyon 262 bin 699'u bireysel olmak üzere toplam 4 milyon 262 bin 914 yatırımcıdan talep geldi. Bu yatırımcı sayısıyla yeni bir rekora imza atıldı.

Merkezi Kayıt Kuruluşu'nun (MKK) verilerine göre, pay senedi bakiyeli yatırımcı sayısının 7,3 milyona ulaştığı haftada, mevcut iki yatırımcıdan birine Reeder Teknoloji hissesinin dağıtımı yapılmış oldu.

Halka arzın büyüklüğü yaklaşık 2 milyar TL olurken, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 5'ine denk gelen ve toplamda 4 milyon 208 bin yatırımcı şirkete ortak oldu. Böylece toplam satışın yaklaşık 4 kat üzerinde gelen talebin yüzde 25,3'ü karşılandı.

Sermaye artımı ve ortak satışı yöntemiyle gerçekleştirilen halka arzın ardından Reeder Teknoloji, Borsa İstanbul Yıldız Pazar'da 21 Eylül'de REEDR koduyla işlem görmeye başlayacak. Halka arzda ortak satışından elde edilen gelirin bir kısmı 30 gün boyunca fiyat istikrarı işlemlerinde kullanılacak.

– 1 yıl boyunca dolaşımdaki pay sayısı artırılmayacak

Samsun'daki teknoloji üssünde, akıllı telefon dışında, tablet bilgisayar, akıllı saat, robot süpürge ve LED TV üretimi de gerçekleştiren Reeder Teknoloji'nin sermayesinin yüzde 22,63'ü, 170 milyon TL nominal tutarındaki kısmı sermaye artırımı, 45 milyon TL nominal tutarındaki kısmı ise ortak satışı yoluyla halka arz edildi.

Büyüklüğü 2 milyar TL'ye yaklaşan halka arzda, satışa sunulan payların yüzde 85'i yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 15'i yurt içi kurumsal yatırımcılara tahsis edildi. Halka arzdan elde edilecek gelirin önemli bir bölümü, işletme sermayesinin güçlendirilmesi, tesis, makine ve cihaz yatırımları ile kapasite artışına yönelik yatırımlarda kullanılacak. Ayrıca, cep telefonu LCD paneli üretim tesisi yatırımı, cep telefonu batarya üretim tesisi yatırımı, AR-GE ve ÜR-GE çalışmaları ile girişim/teknoloji yatırımlarına da kaynak sağlanacak.

Öte yandan, Reeder Teknoloji payları Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladıktan sonra 1 yıl boyunca dolaşımdaki pay miktarının artmasına yol açacak (bedelli veya bedelsiz sermaye artırımları dahil) şekilde ek bir satış ve/veya halka arz yapılmayacak. Paylarını halka arz eden şirket ortağı Uygar Saral, Reeder Teknoloji'nin sermaye piyasası mevzuatına göre denetlenmiş mali tablolarına göre hesaplanacak 2023 yılı net kar tutarı ve FAVÖK tutarı ile 2024 yılı FAVÖK tutarı konusunda ilave pay taahhüdü verdi.

– “Artık büyümemiz ve kurumsallaşmamız paralel şekilde gidecek”

Açıklamada konuya ilişkin görüşleri yer alan Reeder Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Uygar Saral, 2010'da “bilginin herkese eşit olduğu bir dünya” hayali ile ilk adımı attıklarından bu yana, bu hayali “mümkün” kılmak adına var güçleriyle çalıştıklarını bildirdi.

Saral, “Hayali mümkün kılmak inadımız, e-kitap okuyucu ile başladığımız teknoloji üretimi serüvenini, tablet, akıllı saat, robot süpürge, akıllı telefon ve LED televizyon ile genişletmemizin altında yatan güç oldu.” ifadesini kullandı.

Başarı elde etmenin temel yolunun hedefler koymak olduğunu kaydeden Saral, şu açıklamalarda bulundu:

“Biz de her geçen yıl çıtayı biraz daha yükselterek, tüm insanlara 'merhaba' diyen bir marka olmanın peşine düştük. Bu inadımızın en önemli adımı da halka açılma kararı oldu. Bugün 4,2 milyon yeni ortağımızla daha da büyüteceğimiz hayalleri mümkün kılmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Öte yandan, bize güvenen, başarımıza ortak olmak isteyen yatırımcılarımıza karşı olan sorumluluğumuzu en iyi şekilde yerine getirmek adına, bugüne kadar ortaya koyduğumuzun performansın çok daha üstünde bir çabanın içine gireceğiz. Cirosu son 3 yılda yüzde 98 yıllık bileşik büyüme oranıyla artan bir şirket olarak artık büyümemiz ve kurumsallaşmamız paralel şekilde gidecek. Bu kadar hızlı büyürken, bize şeffaf ve hesap verebilir bir kimlik kazandıran, halka arzımıza ilgi gösteren tüm yatırımcılara teşekkür ediyorum.”

– “Pazardaki payımızı önümüzdeki dönemde de hızla artırmaya kararlıyız”

Uygar Saral, halka arzın ardından yatırımcıların sadece üretim kapasitesini büyütecek bir şirkete değil, teknoloji ihracatını artıracak bir işletmeye ve sürdürülebilir odaklı bir şirkete ortak olduğunu vurguladı.

Reeder Teknoloji olarak herkesin bilgiye ulaşabileceği ürünler tasarlamaya devam edeceklerini kaydeden Saral, şu bilgileri verdi:

“Toplam çalışan sayımız haziran itibarıyla 747 ve bunun yarısından fazlasının kadın olması bizim açımızdan ayrı bir gurur kaynağı. Çünkü Türkiye'nin dinamik gücünü yansıtan bir demografiye sahibiz. Samsun'da, Anadolu insanının özverisi ve emeğiyle başladığımız yolculuğumuzda markamızı da bu topraklarda yeşerttik ve yine bu toprakların insanıyla geleceğe doğru, emin adımlarla ilerliyoruz.”

Reeder Teknoloji'nin yüzde 6,5'lik pazar payı ile sektörde 5'inci oyuncu olduğunu aktaran Saral, “Dünyanın en büyük markaları ile aynı sektörde olduğumuz dikkate alındığında, güçlü bir yerli oyuncu olarak kısa sürede marka bilinirliliğini artırarak 5'inci sıraya yerleşmemizin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Pazardaki payımızı önümüzdeki dönemde de hızla artırmaya kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

– İlk yarıda cirosu 942,8 milyon TL'ye ulaştı

Verilen bilgiye göre, Reeder Teknoloji, 2022 yılı içinde faaliyete geçen yeni üretim tesisleriyle birlikte kapasitesini 4 kat artırdı. Böylece yeni kategorilerden ürünlerin üretimini yapabilir hale gelen Reeder Teknoloji, üretimini gelecek dönemde Teknokent'e dönüşecek olan Samsun Üniversitesi Ballıca Kampüsü'nde gerçekleştiriyor.

AR-GE merkezinde “herkes için teknoloji” vizyonuyla çalışmalarını yoğunlaştıran Reeder Teknoloji'nin toplam cirosu 2022'de önceki yıla göre yüzde 108,87 artışla 942,8 milyon TL'ye çıktı. Şirketin bu yılın ilk 6 aylık sonuçlarına göre 720,1 milyon TL olan cirosunun yüzde 98,88'ini cep telefonu, kalanını ise tablet ve akıllı saat oluşturdu. Şirketin Haziran 2023 itibarıyla esas faaliyet karı 337,9 milyon TL'ye ulaştı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu