Renault dizel modelleri piyasadan çekebilir

Fransız otomobil üreticisi Renault, şirket kaynaklarının Reuters’a verdiği bilgiye Volkswagen dizel skandalının ardından sıkılaşan zehirli gaz salınımı düzenlemeleri nedeniyle Avrupa’da sattığı çoğu araçta dizel motor kullanamayacağını öngörüyor.

Kaynakların verdiği bilgiye göre yaz tatil öncesindeki bir toplantıda açıklanan değerlendirme VW skandalının yarattığı etkilerin Avrupalı üreticilerin gelecek birkaç yılki stratejik
planlarını nasıl şekillendirdiğini gösteriyor.

Reuters muhabirleri Laurence Frost ve Gilles Guillaume’un haberine göre VW bir yıl önce, sattığı dizel araçlarda emisyon denetimini devreden çıkaran ve varlığı gizlenen bir yazılım kullandığını kabul etmişti. Skandal, zehirli gaz emisyonları denetimi konusunda büyük tartışma başlatmıştı.

Yıllardır dizel motor teknolojisine büyük yatırım yapan Renault ve Fransız rakibi Peugeot skandalın hemen ardından dizel motorun geleceğini savunan bir pozisyon almıştı. Ancak Temmuz ayındaki toplantıya katılan iki kişinin verdiği bilgiye göre Renault’nun rekabetten sorumlu en kıdemli yöneticisi Thierry Bollore dizel teknolojisine yatırım görünümünün son derece bozulduğunu söyledi.

Toplantıya katılan kaynaklardan biri, “Artık acaba dizel hayatta kalabilecek mi diye düşündüklerini, benzer soruları yılın başında aklına bile getirmemiş olduğunu ifade etti” dedi.

Renault şirket sözcüsü konu hakkında açıklama yapmadı. Dizel motorlar benzinli motorlardan daha az yakıt tüketiyor, ancak daha yüksek fiyata mal oluyor.

VW emisyon skandalından önce yakıt tüketiminde yarattığı düşüş fiyat artışını telafi edemediği için piyasadaki en küçük arabalardan oluşan A segmentinde ortadan kalkmaya başlamıştı.

Renault, kaynakların verdiği bilgiye göre Euro 6 emisyon kurallarının sıkılaştırılması nedeniyle 2020 itibariyle Clio modelinin yer aldığı B segmentinde ve Megane hatchback modelinin
yer aldığı C segmentinde birçok araçta dizel motorların ortadan kalkacağını öngörüyor.

Bu üç segment geçen yıl 1.6 milyon adet olan Renault’nun Avrupa satışlarının çoğunluğu oluşturuyordu. Bu segmentlerdeki araçların da yüzde 60’tan fazlası dizel motorlarla satılıyordu.