AktüelÇevreDünyaEkonomi

Rusya, Asyalı şirketler için koordinasyon merkezi kurdu

Paylaş:

Rusya ekonomisi ABD ve Avrupa’nın ambargolarına rağmen büyüyor

 

Sayın Atilla Demir Süren;

Rusya-Ukrayna savaşı da dahil birçok gerekçeyle ABD ve Avrupa ülkelerinin Rusya’ya yönelik ambargoları ve diğer ekonomik kısıtlamaları ülke ekonomisinin büyümesini engelleyemedi. Rusya son olarak Çinli şirketler başta olmak üzere Asyalı tüm şirketlerin Moskova ile ticari bağlarını güçlendirmek için ‘Ulusal Koordinasyon Merkezi’ kurdu

 

 

Rusya ekonomisi 2023 yılında yüzde 3,5’lik büyüme ile herkesi şaşırttı. Çünkü uzun süredir ABD ve Avrupa ülkeleri, Rusya’ya karşı ambargolar ve çeşitli ekonomik kısıtlamalar uyguluyor. Bu politikaların temelinde Rusya Ukrayna savaşı dahil birçok gerekçe bulunuyor. Batı, Rusya’ya askeri alanda olduğu kadar ekonomik alanda da zarar vermek isterken Rusya, ülkede Avrupalı ve ABD’li şirketlerin yerine Çinli ve diğer Asyalı ülkelerin şirketlerini konumlandırıyor. Bu süreci hızlandırmak için Moskova’da ‘Ulusal Koordinasyon Merkezi’ kuruldu.

 

ABD ve Avrupa ile ticaret çöktü

 

Eurostat’ın istatistiklerine göre, AB’den Rusya’ya ihracat yaklaşık yüzde 40 oranında düştü. Avrupa, Rus hidrokarbonlarına bağımlılığını en aza indirmek, önümüzdeki birkaç yıl içinde sıfıra indirmek için çaba harcıyor. ABD ile Rusya’nın ticaret hacmi de birkaç kat azaldı. Washington da Rusya’dan ithalatı en aza indirmeye çalışıyor. Örneğin Rusya’dan uranyum ithalatına yasak getirildi. Washington yönetimi, uzay roketleri için Rus motoru alımını durdurma niyetini de açıklamıştı.

 

ABD yaptırımları korkutsa da su yolunu buluyor!

 

Asyalı ve Orta Doğulu şirketler, Rus ortaklarıyla işbirliği nedeniyle ABD yaptırımlarıyla karşılaşma riski altında bulunuyor. Rusya’nın Asyalı muhatapları döviz transferleri, hava ve kara ulaşımı, ABD’nin ikincil yaptırımları gibi konularda sorunlar yaşıyor. Çin atasözündeki gibi ‘su her zaman yolunu buluyor’ ve 140 milyonluk Rusya pazarına girmek isteyen Çinli, Hintli, Arap ve Türk firmalar Rusya’da yatırıma devam ediyor. Üstelik Batılı şirket ve markaların bu pazardan çıkışından faydalanarak yeni ortaklıklar geliştiriyor. Örneğin, bir Çinli yatırımcı “Batı’nın Rusya’da bizim için bıraktığı boşlukları dolduracağız” diyor. Bu Çinlinin şirketi, şu anda büyük bir Çinli otomobil üreticisinin, bir zamanlar Avrupalı bir otomobil devine ait olan bir Rus fabrikasında üretim yapmasına yardımcı oluyor. Resmi verilere göre, 2023 yılında Asya ile ticaret ve iş birliği, Rusya’nın dış ticaret cirosunun yüzde 70’ini aştı.

 

NCC iş dünyası örgütleriyle devleti buluşturdu

 

Rus medyasından Nezavisimaya’nın haberine göre, Uluslararası Ticari İşbirliği Ulusal Koordinasyon Merkezi (NCC) 2023 yılının sonlarında Moskova’da faaliyete geçti ve Asyalı firmaların Rusya’da iş yapmasına destek oluyor. NCC, Asya pazarlarını araştırmak ve ticari işbirliği kurmak için üst düzey bir düşünce kuruluşu olarak ortaya çıktı. Rus işletmelerinin Doğu’ya açılması ve Asya ticareti ile yatırımlarının Rusya’ya gelmesi için ana kapı olmayı hedefliyor. NCC profesyonelleri, Rus şirketleri için güvenilir ortaklar bulmaya, endüstrileri, düzenlemeleri ve pazar eğilimlerini analiz etmeye ve Rusya’nın yanı sıra çoğu Asya ülkesinde başarılı işletmeler için çok önemli olan yüksek hükümet yetkilileriyle iletişime geçmeye yardımcı oluyor. NCC’nin temel misyonunun Asya, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika’da yeni pazarlara giren ve yeni ortaklıklar kuran Rus ticari kuruluşları için bir uzmanlık ve en iyi hizmet merkezi olmak olduğu belirtiliyor. NCC’nin kurucuları arasında Rusya Sanayiciler ve Girişimciler Birliği, Ticaret ve Sanayi Odası, Rusya İhracat Merkezi ve “Business Russia” Birliği gibi en büyük iş dernekleri yer alıyor. Rusya Bilimler Akademisi Çin ve Çağdaş Asya Enstitüsü de projeye katıldı. Yabancı yatırım stratejileri, Rusya’nın en eski ve en tanınmış yatırım şirketi olan A1 ile işbirliği içinde hazırlanıyor. Rus Demiryolları gibi devlete ait devlerin yanı sıra özel sektöre ait Renova ve AEON da NCC üyeleri arasında yer alırken, Alfa Bank ve Gazpromneft’in de NCC’ye katılacağı açıklandı.

 

Devlet adına hareket ediyor ve güven veriyor

 

Analist Andrey Guryev, “Rus iş insanları başlangıçta Doğu’ya yönelme konusunda isteksizdi. Batı’yı tanıyorlar ve Avrupa ile Amerika’nın iş kültürlerini iyi biliyorlar. Asya ise çoğu büyük şirket için bilinmeyen bir yerdi. Şimdi durum farklı. Asya’ya ilgi her yerde artıyor. Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ya da Hindistan öne çıkıyor. NCC, üst düzey yöneticileri Asya ve Orta Doğu’da iş yapmaya yönlendirmek için kuruldu” diyor. Özel danışmanlık şirketlerinden farklı olarak NCC, Rus hükümeti adına hareket ediyor ve Çin’de olduğu gibi büyük projelerini yetkililerle koordine etmeye alışkın Asyalı meslektaşları tarafından güvenilir ve sorumlu bir ortak olarak görülüyor. Rusya’ya gelen Asyalı iş adamları ticaret ve yatırım fırsatlarını belirlemek, doğru yerel ortakları bulmak, karmaşık Rus mevzuatını anlamak için böyle bir rehbere ihtiyaç duyuyordu. Yaptırım riskleri ne olursa olsun, yüzlerce Asyalı şirket bu fırsatlardan yararlanmaya geliyor. NCC, Asyalı iş dünyası örgütleriyle de ilişkilerini geliştiriyor.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu