GüncelGündem

Rusya yaptırımları deldi mi? Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan açıklama

Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya’nın Türk bankaları üzerinden yaptırımları deldiği argümanlarının gerçek dışı olduğunu belirterek, “Bu argümanların bir aslı yok. Mir kartı dediğimiz şey, Rus turistlerin Türkiye’ye geldikleri vakit günlük harcamaları için hudutlu olan bir karttır” dedi.

Kalın, canlı yayında soruları yanıtladı ve gündeme ait değerlendirmelerde bulundu. Kalın, Semerkand ve New York temaslarının, Türk dış siyasetinde artık alışılagelen ağır ve dinamik diplomatik teşebbüslerin bir halkası olduğunu söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’nın kimi bölgelerinde yapmak istediği referanduma değinen Kalın, tek taraflı bu cins teşebbüsleri gerçek bulmadıklarını belirterek, “Biz 2014 yılında yapılan Kırım referandumunu ve sonucunu yani Rusya ilhakını tanımadığımız üzere bu cins referandumlarda da durumumuz belirli. Daha geniş çerçevede büyük fotoğrafa baktığınızda, Rusya ile Batı ortasında devam eden çabanın bir yeni safhasını oluşturuyor.” tabirlerini kullandı.

Kalın, Rusya-Ukrayna savaşının sona ermesi için memleketler arası hukuk temelinde bir diplomatik müzakere sürecinin başlaması gerektiğini, bunu içtenlikle ve önemli bir formda yapan tek ülkenin Türkiye olduğunu lisana getirdi.

ESİR TAKASI SÜRECİ

Türkiye’nin arabuluculuğundaki süreçle ilgili MİT’in takas sürecinde çok değerli bir rol oynadığını aktaran Kalın, şu bilgileri paylaştı:

“Aslında bu süreç yaklaşık 3,5 aydır devam eden müzakere süreciydi. İsimler, listeler, kimlerin bırakılacağı, nereye gideceği konusunda çok fazla ayrıntı var. Biz problem neticelenene kadar kamuoyuna çok açıklama yapmadık lakin Cumhurbaşkanımız bu mevzuyu, başkan diplomasi seviyesinde çok sıcak tuttu. Sayın Putin ve Sayın Zelensky ile çokça görüşmeleri oldu. 200 isim vardı lakin 15 isimde anlaşılamıyordu. İhtilaf oldu. Sonra o liste daraldı, Lviv’e yetişmedi. O vakit biz dedik ki biraz daha müzakereye devam edelim. O vakit da 5 isme kadar düştü. O 5 isim de Türkiye’ye geldi ve savaş bitene kadar bizim güvencemizde olacaklar.”

Tahıl koridorunda Rusya’nın kendi gemilerine el koyulur telaşı olduğunu belirten Kalın, Rusların sevkiyatında kısmi bir azalma olduğunu söyledi.

RUSYA YAPTIRIMLARI DELDİ İDDİASI

Rusya’nın Türk bankaları üzerinden yaptırımları deldiği argümanı sorulan Kalın, “Bu argümanların bir aslı yok. Mir kartı dediğimiz şey, Rus turistlerin Türkiye’ye geldikleri vakit günlük harcamaları için hudutlu olan bir karttır. Rus turistlerin ülkemize gelmesini yasaklayacak halimiz yok. Buraya gelen turist nasıl diğer kartları kullanıyorsa öteki kartları da kullanabilir.” dedi.
Semerkand’da Rus heyetiyle selamlaşırken, Putin’in şaşırması görüntüsü sorulan Kalın, imgeleri sonradan izlediğini söyledi.

Kalın, “Biz salona girdiğimiz vakit, Rus heyeti karşıdaydı. Orada benim iki tane mevkidaşım onlar merhaba der üzere el ettiler. Vaktimiz de vardı. Bir husus da vardı açıkçası, toplantı başlamadan konuşmamız gereken. O denli yarım omuzla selamlaşma durumu oldu, benim mevkidaşım yapınca ben de karşılık verdim, başkası de yaptı. O sırada Sayın Putin geriden ‘Ne yapıyor bunlar?’ der üzere, bizim Hakan Fidan Bey’e söylüyor.” diye konuştu.

“Şam ile siyasi temas ne vakit ve ne ölçüde olur?” sorusunu yanıtlayan Kalın, şu anda o denli bir plan olmadığını belirterek, “Cumhurbaşkanımızın da söz ettiği üzere istihbarat ünitelerimiz gerektiği vakit, gerektiği kadar ilgili yerlerle görüşmelerini yaparlar.” tabirlerini kullandı.

ABD’NİN GKRY’YE YÖNELİK SİLAH AMBARGOSUNU KALDIRMASI KARARI

ABD’nin Güney Kıbrıs Rum idaresine (GKRY) yönelik silah ambargosunu kaldırma kararını pahalandıran Kalın, “Amerikan idaresinin, Kıbrıs Rum İdaresine dönük silah ambargosunu kaldırmasını çok yanlış bir karar olarak görüyoruz. Bunun bölge barışına, Doğu Akdeniz’de barış ve istikrara katkı sağlaması mümkün değil. Kıbrıs barış sürecine katkı sağlaması da kelam konusu değil.” diye konuştu.

İSRAİL İLE NORMALLEŞME

Kalın, İsrail’e iadeiziyaret yapılıp yapılmayacağı sorusuna, gündemleri çok ağır olduğu için yakın vadede bu türlü bir ziyaretin olmayacağını, İsrail’de de seçimlerin olacağını hatırlattı.
Kalın, kelamlarına şöyle devam etti:

“İsrail ile olağanlaşmayı hem ikili ilgilerimiz hem Filistin problemi hem de bölge açısından değerli görüyoruz. Daha evvel de tabir ettik, ikili münasebetlerimiz bütün kasvetlere karşın, ticari ve insani boyutta uygun bir formda devam etti lakin bunun kadar kıymetli olan bir öbür husus da Filistin probleminde adil ve kalıcı bir tahlilin bulunabilmesi ve iki devletli tahlilin hayata geçirilebilmesi, Türkiye’nin bu sürecin içinde olması büyük kıymete haiz.”

“AVRUPA’NIN GÜÇ GÜVENLİĞİ TÜRKİYE’YE BAĞLI”

Enerji iş birliği konusunda yalnızca İsrail-Türkiye ortasında değil, Avrupa tarafında da önemli bir isteklilik olduğunu kaydeden Kalın, “Ukrayna-Rusya savaşından sonra Avrupa tekrar bir güç kriziyle karşı karşıya. İki alternatif var. Birisi TANAP’ın güçlendirilmesi. Azerbaycan gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya gitmesi. İkinci alternatif de Doğu Akdeniz’den elde edilecek gazın İsrail, Lübnan, Mısır olur, Türkiye üzerinden Avrupa’ya gitmesi. İki durumda da Avrupa’nın güç güvenliği Türkiye’ye bağlı” diye konuştu.

Kalın, İran’da genç bir bayanın gözaltında ölmesiyle ilgili büyük ıstırap duyduğunu, toplumsal barış ve huzuru önceleyen yaklaşımın hakim olmasının temel dilekleri olduğunu lisana getirdi.
Azerbaycan-Ermenistan ortasında barış muahedesinin müzakere edildiğini belirten Kalın, şu değerlendirmede bulundu:

*Aslında biraz objektif kaidelere baktığımız vakit da bundan sonrasının artık tekrar müzakereler yoluyla ilerleyeceğine dair kuvvetli bir irade var. Burada doğal temel sorun bildiğiniz üzere yani geçen sene yaşanan o 44 günlük Karabağ Savaşı’ndan sonra bir ateşkes mutabakatı yapıldı lakin şimdi bir barış muahedesi yapılmadı.

*Şu anda barış mutabakatı müzakere ediliyor. Ermenistan ve Azerbaycan ortasında. Bu olağan çok kapsamlı bir mutabakat. Yani artık iki devletin olağanlaşmaya gidecek süreçte atacağı adımları, hudutları, hudut güvenliğini, koridoru, Azerbaycan toprakları içerisinde kalan Ermeni vatandaşların durumunu, hepsini belirleyecek çok değerli bir mutabakat.

*Bu muahedenin gerçek yapılması, Kafkaslar’da barış ve istikrarın belirlenmesinde çok kritik bir rol oynayacak. AA

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu